Zachodniopomorskie - Jezioro turkusowe w Wapnicy

Dojazd

Dojechałam do adresu, który zasugerował mi google maps. Na miejscu był bezpłatny parking, chociaż slyszałam, że w sezonie może być inaczej. Z Międzyzdrojów bez problemu można dojechać na miejsce rowerem.

Trasa spacerowa

Praktycznie już po wyjściu z parkingu w stronę ścieżki, trafiamy na przepiękny widok! W sieci jezioro zawsze ma głęboki, turkusowy kolor, ale nie ukrywam, że dużą rolę odgrywa tutaj pogoda. W trakcie spaceru praktycznie na każdym punkcie widokowym mogłam podziwiać inny odcień jeziora, to prawdziwy raj dla fotografów. Dookoła jeziora wznoszą się Wzgórza Lubińsko-Wapnickie, gęsto zarośnięte lasem i łąkami.

Historia

Skąd tak wyjątkowy kolor? Nie jest to do końca działo natury. Jeszcze przed wojną funkcjonowała tutaj kopalnia kredy, która zakończyła działalność w 1954 roku. Pozostało po niej wielkie wyrobisko, które z czasem zaczęło napełniać się wodą deszczową oraz wodami gruntowymi. Był to dosyć szybki proces, bo już w 1960 roku poziom wody zrównał się z poziomem wody w Zalewie Szczecińskim. Woda ma więc normalny kolor, ale dzięki kredowemu dnu, sprawia wrażenie turkusowej.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Polska - Podróżowanie bez wychodzenia z domu – Pomorze Zachodnie
Polska - Ogrody Hortulus
Polska - Najpiękniejsze mola w Polsce