Jezioro turkusowe w Wapnicy

Jezioro turkusowe znajduje się 6km od Międzyzdrojów, ja dojechałam tutaj dosłownie w kilka minut. Była majówka, więc spodziewałam się tłumów, ale byłam miło zaskoczona. Niestety, w jeziorze nie można pływać ani wędkować.

Dojazd

Dojechałam do adresu, który zasugerował mi google maps. Na miejscu był bezpłatny parking, chociaż slyszałam, że w sezonie może być inaczej. Z Międzyzdrojów bez problemu można dojechać na miejsce rowerem.

Trasa spacerowa

Praktycznie już po wyjściu z parkingu w stronę ścieżki, trafiamy na przepiękny widok! W sieci jezioro zawsze ma głęboki, turkusowy kolor, ale nie ukrywam, że dużą rolę odgrywa tutaj pogoda. W trakcie spaceru praktycznie na każdym punkcie widokowym mogłam podziwiać inny odcień jeziora, to prawdziwy raj dla fotografów. Dookoła jeziora wznoszą się Wzgórza Lubińsko-Wapnickie, gęsto zarośnięte lasem i łąkami.

Historia

Skąd tak wyjątkowy kolor? Nie jest to do końca działo natury. Jeszcze przed wojną funkcjonowała tutaj kopalnia kredy, która zakończyła działalność w 1954 roku. Pozostało po niej wielkie wyrobisko, które z czasem zaczęło napełniać się wodą deszczową oraz wodami gruntowymi. Był to dosyć szybki proces, bo już w 1960 roku poziom wody zrównał się z poziomem wody w Zalewie Szczecińskim. Woda ma więc normalny kolor, ale dzięki kredowemu dnu, sprawia wrażenie turkusowej.

Zapraszam do obserwowania na bieżąco moich podróży na INSTAGRAMIE.

Cześć, nazywam się Kasia
Cześć, nazywam się Kasia

…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.

- Przeczytaj inne wpisy: