Polska - Międzyzdroje na wakacje

Międzyzdroje leżą w północno-zachodniej Polsce. Znajdują się na największej polskiej wyspie Wolin i od lat jak magnes przyciągają tysiące turystów, nie tylko z kraju. Międzyzdroje od wschodu i południa graniczą z terenami Wolińskiego Parku Narodowego.

Historia

W XII wieku na terenie dzisiejszych Międzyzdrojów istniały dwie osady: Żelazo i Kępieńce. W połowie XIII wieku, w centrum obecnych Międzyzdrojów (u zbiegu ulic Krótkiej i Gryfa Pomorskiego) powstała karczma, która obsługiwała główny trakt handlowy, biegnący przez Uznam do Kamienia Pomorskiego i Wolina. Pierwotna nazwa MisdroigeMisdroie zachowała się w XV-wiecznym akcie darowizny księcia Bogusława. Jeszcze do połowy XIX w. Międzyzdroje były biedną rybacką wioską. Na początku XIX wieku zaczęto doceniać wyjątkowe walory naturalne Międzyzdrojów. W 1835 powstały na plaży pierwsze obiekty kąpieliskowe, a kilkadziesiąt lat później miejscowość stała się modnym kurortem. Znajdował się tutaj zakład solankowy, promenada, park zdrojowy i rozbudowana jak na tamte czasy baza noclegowa. W 1895 oddano do użytku drewniane molo o długości 300 m, które stało się znakiem miasta.

Molo

Międzyzdroje

Obecnie molo jest symbolem miasta. Jego dzieje są nierozerwalnie związane z historią kurortu. Pierwsze drewniane molo zostało wybudowane już w 1884 roku . Do końca XIX wieku oddano do użytku cztery dalsze mola. Główne molo o długości 370 metrów w miejscu obecnego, ufundował międzyzdrojski przedsiębiorca  Bötther, który zainwestował w jego budowę 250 tysięcy marek. Zostało uroczyście oddane 1 lipca 1906 roku. Stare pocztówki i mapy przedstawiają krótkie mola, na których znajdowały się szatnie oddzielne dla pań, panów i dzieci oraz miejsca do leżakowania. Do molo dobijały statki pasażerskie ze Świnoujścia i Szczecina, a samo molo stało się głównym miejscem odpoczynku, rekreacji i zabawy. Wieczorami przy zachodzącym słońcu koncertowała orkiestra zdrojowa, słuchano muzyki i  tańczono walce. W okresie letnim przy molo odbywały się pokazy sztucznych ogni i wyścigi konne. Niestety, podczas I wojny światowej Niemcy z obawy przed desantem rosyjskiej floty wysadzili molo,  odbudowano je w 1921 roku. Ogromna siła sztormu 25 marca 1985 roku spowodowała, że czołowa i środkowa część mola runęła do morza.

Pozostałości molo zostały rozebrane a władze miasta podjęły uchwałę w sprawie utworzenia funduszu celowego odbudowy molo w Międzyzdrojach. Społeczny Obywatelski  Komitet Odbudowy Molo. SOKOM wystąpił z apelem do ponad 100 przedsiębiorstw w całej Polsce o dofinansowanie inwestycji odbudowy molo. Choć zaangażowanie było ogromne, jednak decyzja o obudowie molo musiała poczekać aż do początku lat 90-tych. Odbudowa molo została przeprowadzona w 2 etapach, a pierwszy etap budowy został sfinansowany przez władze Międzyzdrojów. Uroczyste otwarcie pierwszego odcinka molo o długości 120 metrów odbyło się w dniu 6 sierpnia 1994 roku. Otwarcie drugiej części nastąpiło  19 marca 2005 roku, obecna długość molo wynosi 395 metrów i jest to najdłuższe betonowe molo w Polsce. Widoczne z międzyzdrojskiego molo jest najwyższe klifowe wzniesienie na polskim wybrzeżu – Gosań mające 95 m n. p. m.

Nazwa wzniesienia pochodzi od prapolskiej nazwy gozd co znaczy cienisty las. Jest to najbardziej charakterystyczne miejsce wyspy Wolin i polskiego wybrzeża. Wejścia na molo strzegą dwie wieżyczki, które są świadkami wszystkich wydarzeń  związanych z molo. Pomimo wielu historycznych zawirowań pozostały wierne na straży dziejowych przeobrażeń. Molo to ulubione miejsce zakochanych odwiedzających Międzyzdroje, którzy na pamiątkę pobytu i w dowód wielkiej miłości  zawieszają na balustradzie molo kłódki. Na miejscu znajduje się kładka o długości 950 m, posiada ona funkcjonalne tarasy widokowe i jest w pełni dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Z kładki można podziwiać morską panoramę podczas letnich zachodów słońca i jesiennych widowiskowych sztormów.

Woliński Park Narodowy

Został powołany w 1960 roku i jest jednym z najbardziej znanych parków w Polsce. Jego główne walory to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, lasy bukowe, unikalna – wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku. Woliński Park Narodowy zajmuje ponad 40% obszaru Gminy Międzyzdroje i stanowi największą przyrodniczą atrakcję Międzyzdrojów. Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji WPN jest Zagroda Pokazowa Żubrów oraz Muzeum Przyrodnicze. Zagroda ma powierzchnię ok. 28 ha, a większą jej część tworzy wybieg wolnościowy dla żubrów. Specjalnie dla turystów zostały wybudowane podesty widokowe, przystosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Informacje o każdym obecnym tam gatunku przedstawione są na tablicach poglądowych. Zagroda to przede wszystkim misja ekologiczna – ośrodek hodowli żubra oraz miejsce rehabilitacji dla szeregu zwierząt leśnych, którym pomoc człowieka jest niezbędna. Odwiedzający, oprócz stadka żubrów, mają możliwość obejrzenia tam również dzików, saren, jeleni, oraz bielików. Wszystkie obecne zwierzęta znajdują się pod stałą opieką weterynaryjną.  Będąc w okolicy warto zobaczyć Turkusowe Jezioro, które przyciąga mnóstwo osób na spektakularne sesje zdjęciowe. Dawno temu była tutaj kopalnia kredy, która po zalaniu stworzyła ten niezwykły krajobraz.

Aleja i Festiwal Gwiazd

Na początku lipca 1996 roku odbył się pierwszy Wakacyjny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, a Rada Miejska nadała części ulicy Bohaterów Warszawy nazwę Promenada Gwiazd. Przy projektowaniu Alei twórcom przyświecała myśl, aby był to autentyczny uścisk dłoni – Artysty i Widza. Unikalny charakter Alei Gwiazd to uwiecznione w brązie  odciski dłoni artystów i oryginalnych  autografów. Wśród artystów, którzy jako pierwsi odsłonili odciski swoich dłoni w 1996 roku byli Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski. Obecnie Aleja to  zbiór odcisków dłoni ponad 200. osób i oryginalne symboliczne rzeźby, upamiętniające wybitne osobowości ze świata kultury i ich dorobek artystyczny. Od 2011 roku dyrektorem artystycznym Festiwalu Gwiazd jest aktor i reżyser Olaf Lubaszenko. Na miejscu odbywają się spektakle teatralne, spotkania z przedstawicielami polskiego teatru, kina, koncerty, warsztaty dla dzieci oraz nocna projekcja filmów. W 2020 roku, z uwagi na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, 25. edycja Festiwalu Gwiazd nie odbyła się. 

Grodzisko średniowieczne w Lubinie

Pomiędzy X a XII wiekiem na najwyższym punkcie nad Zalewem Szczecińskim istniało  grodzisko słowiańskie. W centralnym miejscu wzgórza o charakterystycznym kształcie dawnych umocnień odkryte zostały relikty fundamentów najstarszego na Pomorzu kościoła z XII wieku. Odnalezione fundamenty średniowiecznej baszty mieszkalnej oraz przykościelne cmentarzysko. Wizyta w tym miejscu to wyjątkowa okazja do zobaczenia, jak żyli nasi przodkowie tysiąc lat temu. Na tablicach informacyjnych można wyczytać ciekawostki na temat grodziska, opisać badań archeologicznych oraz ekspozycja fragmentów wczesnośredniowiecznej ceramiki. Jednym z najciekawszych odkryć było znalezienie ponad stu złotych monet z 951 r, były to arabskie dirhamy.  Istnieje również możliwość wybicia takiej samej pamiątkowej monety. Gród w Lubinie został zdobyty i najprawdopodobniej doszczętnie zniszczony w 1173 r. czasie jednej z wypraw prowadzonych przez duńskiego króla Waldemara I. Grodzisko położone jest na wzniesieniu klifowym i roztacza się tutaj przepiękny widok na wsteczną Deltę Świny. Warto to zobaczyć!

Bałtycki Park Miniatur

Park Miniatur zawsze jest inspiracją do planowania dalszych podróży. Imponująca miniatura Morza Bałtyckiego otoczona jest najciekawszymi miniaturami obiektów z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii. Park ma powierzchnię 500m2, a na jego terenie znajduje się 30 miniatur, o których szczegółowo opowiedzą przewodnicy. 

Bezpieczeństwo

Wiecie, że najcieplejsza woda w Bałtyku w Polsce jest właśnie w Międzyzdrojach? Atrakcji w Międzyzdrojach jest dużo, ale nie da się ukryć, że zdecydowanie największą z nich są piękne, szerokie, piaszczyste plaże. Tym, co wyróżnia je na tle pozostałych kąpielisk nad Bałtykiem, jest nacisk, jaki władze kładą na bezpieczeństwo. Ratownicy Wodni z Międzyzdrojów uzyskali jako pierwsi na wybrzeżu profesjonalnego drona ratującego życie. Dron z kamerą porusza się z boją ratunkową na linie, którą zrzuca obok tonącego. Ten statek powietrzny jest w stanie uciągnąć do brzegu (za pomocą liny i bojki) tonącego o masie do 150 kg. Ratownicy, musieli oczywiście uzyskać dodatkowe uprawnienia do pilotażu tego urządzenia. 

Dzieci

Międzyzdroje to oczywiście mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Gra miejska „Mewcia Ewcia na wakacjach”, w której można zdobyć model i pamiątki, różne animacje na Alei Gwiazd, sportowe zajęcia w skateparku Gabinet Figur Woskowych czy Oceanarium to różnorodność, w której z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ze swojego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że na rodzinnych wakacjach niezależnie od pogody największą furorę robi natura, a ta jest tutaj zjawiskowa, więc w planowaniu większości atrakcji skupiłabym się na niej.

Oczywiście zapraszam do śledzenia moich podróży na INSTAGRAMIE.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Kujawsko-pomorskie - Grudziądz na weekend
Polska - Ebook o zamkach już dostępny!
Polska - Beksiński Multimedia Exhibition – Gdańsk
Polska - Spacer po Gdańsku – ciekawostki