Lubelskie - Dzikie Koniki polskie w Roztoczańskim Parku Narodowym

Koniki polskie pojawiły się w Roztoczańskim Parku Narodowym 16 lipca 1982 roku. Wtedy to powstała hodowla rezerwatowa koników polskich, która przyjęła nazwę „Ostoja”. Do ogrodzonej enklawy lasu przy stawach „Echo” o pow. ok. 40 ha wpuszczona 4 klacze o imionach Husaria, Moda, Tuba i Hanula oraz ogiera o imieniu Mohacz, jako partnera. W wyniku trzykrotnego powiększania „Ostoja” liczy ok. 180 ha, gdzie koniki mają do dyspozycji: las, łąki, dolinę rzeki Świerszcz oraz trawiaste groble stawów „Echo”. Obecnie często nazywane są polskimi mustangami.

Zadaniem hodowli rezerwatowej jest utrzymywanie koników w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. W wyniku tego następuje utrwalenie ogromnego potencjału biologicznego, umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach bytowania (deszcze, mrozy, śnieżyce, upały). Koniki w RPN dokarmiane są wyłącznie sianem, tylko w przypadku utrzymywania się przez dłuższy czas grubej pokrywy śnieżnej.

Wyprawę do stawów Echo najlepiej rozpocząć w miejscowości Zwierzyniec. Położona jest wyjątkowo malowniczo, wśród lasów Roztocza. Posiada dużą bazę noclegową i gastronomiczną, co jest znacznym ułatwieniem każdego turysty. Stawy Echo to kompleks czterech stawów, znajdujący się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, których powierzchnia ogroblowana wynosi 39,87 ha. Zespół stawów został założony w latach 1929–1934 w miejscu rozległych mokradeł dorzecza strugi Świerszcz. Na miejscu dostępne są trzy trasy spacerowe, wszystkie o lekkim stopniu trudności. Przy odrobinie szczęścia można wypatrzyć tam Koniki polskie 🙂 Na stawach znajdują się pomosty oraz punkty widokowe. W rejonie Stawów Echo prowadzona jest czynna ochrona płazów, które można tam z łatwością spotkać.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Skybridge721 obok granicy
Małopolskie - Rezerwat „Skamieniałe Miasto” w Małopolsce
Polska - Puszcza Pyzdrska i domy z żelaza
Opolskie - Pałac w Większycach