Polska - 8 znanych filmów nakręconych w Polsce

Polska nie jest krajem, w którym często goszczą zagraniczne ekipy filmowe, mamy jednak na koncie kilka głośnych realizacji. Bez wątpienia jest to dobry czas na obejrzenie tych filmów. Wiecie jakie miejsca skradły serca reżyserów, którzy zdecydowali się do nas przyjechać? Oczywiście, królują filmy o tematyce wojennej, nie brakuje jednak też tych ze świata fantasy. Oto lista ośmiu filmów, do których zdjęcia zostały realizowane w Polsce.

Lista Schindlera

Kultowy dramat Stevena Spielberga. „Lista Schindlera” kręcona była m.in. w Fabryce Naczyń Emaliowanych w Krakowie, na dworcu oraz w różnych miejscach dzielnicy Kazimierz. Praktycznie całość zdjęć powstała na terenie Krakowa. W produkcji wzięli również udział polscy aktorzy. Film okazał się ogromnym sukcesem i zdobył 7 Oskarów. Do dziś jest klasykiem kinematografii w swoim gatunku. W Krakowie znajdziecie świetne muzeum „Fabryka 'Emalia’ Oskara Schindlera”. Zdecydowanie warto tam zajrzeć przy okazji wizyty.

Opowieści z Narnii

Piękny przykład na to, że można u nas kręcić filmy w baśniowych sceneriach, a nie tylko dramaty wojenne. Niesamowite plenery docenili twórcy „Opowieści z Narnii”, do których nagrywano m.in. w Górach Stołowych, przy wodospadzie Kamieńczyka oraz nad jeziorem Siemianówka, obok Puszczy Białowieskiej. Na pewno kojarzycie te sceny!

Poza zasięgiem

Trzymający w napięciu film akcji ze Stevenem Seagalem powstał w bardzo charakterystycznych miejscach Warszawy: Pałacu Kultury i Nauki, bibliotece UW, Politechnice Warszawskiej i na Starówce.

Pianista

Znany film Romana Polańskiego częściowo był nagrywany w Warszawie. Z uwagi na mnogość zabytkowych budynków, na potrzeby filmu wybrano zaniedbaną dzielnicę Pragę. Stylizując budowle praskie, odtworzono wygląd Warszawy z okresu II wojny światowej, z tablicami i plakatami z tego okresu. Za plan posłużyła ulica Stalowa, Mała i Ząbkowa. Kilka ujęć zrobiono na krakowskim przedmieściu. Film nagrodzono trzema Oscarami. Obowiązkowa pozycja dla każdego.

Lektor 

To amerykańsko-niemiecki film w reżyserii Stephena Daldry’ego, który powstał na podstawie powieści Bernharda Schlinka. Kate Winslet znana z Titanica wcielała się w rolę byłej strażniczki obozu koncentracyjnego. Sceny nagrywano m.in. w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie. 

Dowód życia

W główną rolę wcielał się Russel Crowe. Akcja filmu toczy się w fikcyjnym państwie. Nie ma tutaj charakterystycznych miejsc z Polski. Poligon w Biedrusku pod Poznaniem w filmie został przedstawiony jako Czeczenia. Z polskiej armii, wypożyczono na plan nawet dwa czołgi oraz śmigłowiec.

Inland Empire

Davida Lyncha nie trzeba przedstawiać. Artysta upodobał sobie Łódź w trakcie kilku swoich wizyt w naszym kraju. W produkcji głównie pojawia się Śródmieście miasta, ale nie są to żadne znane miejsca, raczej zaułki i zakamarki. Obok światowych gwiazd pojawiają się tam również polscy aktorzy m.in. Karolina Gruszka oraz Krzysztof Majchrzak.

Wiedźmin

Fanów „Wiedźmina” w zeszłym roku zelektryzowała wiadomość, że część zdjęć do serialu zrealizowana będzie w Polsce. Jako plener to tej niezwykłej opowieści posłużył Zamek Ogrodzieniec, znajdujący się na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek możecie obejrzeć w finałowym odcinku. Obiekt jest oczywiście dostępny dla zwiedzających, szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Zawsze lubię doszukiwać się polskich akcentów w międzynarodowych produkcjach. Uważam, że nasze plenery dają duże pole do popisu w tym zakresie. Liczę, że jeszcze nie raz zostaną wykorzystane przez światowych twórców. Roztocze, Biebrzański Park Narodowy czy Tatry to niekończące się źródło inspiracji i możliwości dla tworzenia filmów.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Zachodniopomorskie - Jezioro turkusowe w Wapnicy
Polska - Wyspa Wolin
Polska - Wyspa Sobieszewska
Kujawsko-pomorskie - Co zwiedzić w Toruniu? Część III