Polska - Miejsce w którym kręcono „Wiedźmina” Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec to bardzo znana atrakcja, ale ostatnio dużo go w mediach. Wiedźmin wywołał ogromną sensację w ostatnich dniach. Trzymam się z daleka od czytania recenzji, bo najpierw chcę przeczytać książki a dopiero pierwsza za mną. Mam za to dla Was informacje o tym, gdzie kręcono serial – rozpoznaliście to miejsce?

Zamek Ogrodzieniec

Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Budowa Zamku ruszyła około 1350 roku, z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. W 1702 roku zamek znacznie ucierpiał wskutek pożaru wznieconego przez wojska szwedzkie Karola XII, który strawił ponad połowę zamku. Niestety, był to praktycznie początek końca tego obiektu. Zamek w 1784 roku od rodziny Męcińskich odkupił Tomasz Jakliński, lecz doprowadził go do całkowitej ruiny. Ostatni mieszkańcy opuścili zrujnowaną warownię około 1810 r. Kolejnym właścicielem Ogrodzieńca był Ludwik Kozłowski. Ten zupełnie nie liczył się z zabytkową wartością budowli, niszcząc mury w celu pozyskania budulca i sprzedając zamkowe wyposażenie Żydom. Ostatnim właścicielem warowni została pochodząca z pobliskiego zaścianka rodzina Wołczyńskich. Po wojnie obiekt znacjonalizowano. Prace konserwatorskie rozpoczęto w 1949 r., a ukończono w 1973 r.

FILMOGRAFIA

Oczywiście Wiedźmin nie jest pierwszą produkcją, jaka była realizowana na terenie ruin. Wcześniej w ogrodzieńcu realizowano takie produkcje jak: Janosik, Rycerz czy Zemsta.  Heavymetalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została użyta w filmie Live After Death w części Behind The Iron Curtain. Materiał można zobaczyć w utworze Hallowed Be Thy Name.

Zwiedzanie

Zwiedzanie ruin Zamku Ogrodzieniec jest możliwe przez 8 miesięcy w roku – od kwietnia do listopada. Ofercie turystycznej towarzyszą sezonowe atrakcje, m.in. walki rycerskie, wakacje z duchami oraz szereg innych niespodzianek dla dzieci i dorosłych. Szczegółowy wykaz imprez w Zamku Ogrodzieniec znajdziecie w kalendarzu. Cennik jest na stronie, najlepiej kupić pakiet zwiedzania Zamku i Grodu na Górze Birów. Znajduje się on 1.5km od Ogrodzieńca. 

Zjawiska nadprzyrodzone

Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych zamek Ogrodzieniec jest miejscem nawiedzonym, gnieżdżą się tu siły mroczne i potężne. Słynny Czarny Pies z Ogrodzieńca pojawia się niekiedy nocami, biegnąc po murach i wokoło ruin zamku. Wedle relacji osób, które miały okazję widzieć owo widmo, jest to czarny pies, wielkością znacznie przekraczający rozmiary psa, nawet bardzo dużego, jego oczy płoną, a biegnąc, ciągnie za sobą ciężki łańcuch.

Szlak Orlich Gniazd

 W 1950 r., dzięki funduszom z Ministerstwa Komunikacji, szlak został ostatecznie wyznaczony, jako turystyczny szlak pieszy o długości 163,9 km, biegnący od Krakowa do Częstochowy. Swą poetycką nazwę szlak zawdzięcza ruinom i zamkom znajdującym się wzdłuż trasy, które budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda”. Oprócz zamków na szlaku oczywiście można również podziwiać szereg innych atrakcji – zabytkowe budowle sakralne, wytwory przyrody, co czyni go niewątpliwie jednym z najbardziej malowniczych szlaków w Polsce. Dzięki stale rozwijającej się infrastrukturze to doskonałe miejsce dla turysty, który chce aktywnie spędzić czas. Tutaj ma możliwość jazdy po szlaku rowerem, wspinania się, zwiedzania jaskiń, może uprawiać nordic walking lub wybrać się na narty. Jest tu doskonała baza noclegowa i agroturystyczna. 

Inne atrakcje w okolicy znajdziecie tutaj.

Niedługo wybieram się do małopolski, więc oczywiście zapraszam na kolejne wpisy.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Dolnośląskie - Kopalnia uranu w Kletnie
Polska - Polskie gadżety podróżnicze
Dolnośląskie - Time Gates” podziemne miasto w Jeleniej Górze
Polska - Nietypowe restauracje w Polsce