Złote Runo – genialna wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
Gruzja to kraj pełen kontrastów, gdzie majestatyczne góry spotykają się z malowniczymi dolinami, a starożytna historia przeplata się z nowoczesnością. To miejsce, które potrafi oczarować każdego swoją niesamowitą różnorodnością. Nie można też zapomnieć o ciepłej, gościnnej naturze Gruzinów, którzy zawsze gotowi są przyjąć gości z otwartymi ramionami. Ich życzliwość i serdeczność sprawiają, że każdy czuje się tam jak w domu. Swoją podróż z 2019 roku wspominam z ogromnym sentymentem i mam w planach zawitać tam ponownie.
Wystawa w Krakowie
W Muzeum Narodowym można obecnie oglądać wyjątkową wystawę. Pierwsza w Europie wszechstronna, panoramiczna i obszerna wystawa sztuki gruzińskiej – od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające, starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, przez pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi i malarstwo Pirosmaniego, po sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów, którzy swoje losy związali z tym pięknym i niezwykłym krajem.
Co można zobaczyć?
Bardzo ciekawym aspektem jest podkreślenie długoletnich więzi łączących Gruzję i Polskę. Na wystawie zobaczycie prezentację dokonań Polaków, którzy pracowali i tworzyli dla Gruzji, jako zesłańcy, jak i z wolnego wyboru. Większość eksponatów nigdy dotąd nie opuszczała Gruzji. Są to m.in. naczynia, rzeźby, rękodzieło, biżuteria, malarstwo, rękopisy. Wystawa była przygotowana przez kilka lat! Jest ponad 800 eksponatów, a większość z nich przybyła z Gruzji, a reszta z innych muzeów w Europie.
Moje wrażenia
Moje zwiedzanie Gruzji było dość pobieżne i byłam bardzo ciekawa tej kulturalnej i artystycznej strony. Wystawa zawiera mnóstwo ciekawych informacji i naprawdę wyszłam z głową pełną nowości. Oprócz oczywistych ciekawostek związanych ze sztuką, można tam po prostu poczuć prawdziwego ducha Gruzji. To piękna podróż po historii kraju, a najwiecej dodaje fakt, że nigdzie wcześniej nie można było tego zobaczyć w takiej rozbudowanej formie.
Wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać do 15 września 2024 r. Relację w formie video znajdziecie na moich profilem w social mediach.
Realizacja wystawy panoramy sztuki gruzińskiej „Złote runo – sztuka
Gruzji”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego
Śledź moje podróże na Instagramie
@GdziewPolscenaweekendBloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙
Cześć, jestem Kasia...
…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.
więcej o mnie...Polecam!
Ponad 300 stronicowy przewodnik po historii, architekturze i tajemnicach starych murów, od pięknych pałaców do ruiny w środku lasu.
zobacz e-book...