Podlaskie - Ziołowy Zakątek

Ziołowy Zakątek to miejsce, które było mi polecane jako obowiązkowy punkt do zobaczenia na Podlasiu. Oczywiście ta nazwa mignęła mi już wcześniej, wiedziałam, że jest to miejsce związane z ziołami, warsztatami i że można tam nocować. Miałam umiarkowane nastawienie i jak to zwykle bywa w takich przypadkach, całkowicie przepadłam i z pewnością tam wrócę!

Pierwszą rzeczą, jaka mnie zszokowała, było to, że teren Ziołowego Zakątka to prawie 20ha. Jest tam dosłownie wszystko – kilka restauracji, ogrody, spa, plac zabaw, zwierzęta, a nawet kościół – złapałam się za głowę! Właściwie jest to miejsce samowystarczalne 🙂 Co niezwykłe w dzisiejszych czasach, praktycznie wszystkiego w obiekcie pilnuje właściciel, który w dodatku stawia na jakość i tradycje. Co można tam robić?

Warsztaty robienia nalewek

Wyobraźcie sobie XVII wieczny budynek, w którym znajduje się apteka. W środku niezliczone ilości ziół w różnych postaciach. Rewelacyjnie poprowadzone zajęcia polegały na zapoznaniu nas z roślinami. Każda grupa miała inne właściwości zdrowotne, według ludowych wierzeń liczba ziół w mieszance musi być nieparzysta, inaczej nie działa. Osoba prowadząca zajęcia sporo opowiedziała nam o różnych tradycjach i zwyczajach na Podlasiu. Wyciągi zalewa się wódką (a podobno jeszcze lepiej bimbrem!), następnie trzyma dwa tygodnie i trzeba pić po kieliszeczku dziennie. Właśnie zaczynam pić swoją, dam Wam znać jak efekty!

Warsztaty robienia herbat

Odbyły się na tej samej zasadzie, co te z nalewek. Powiem Wam, że owocowa herbatka, jaką sobie na nich zrobiłam, a konkretnie jabłko-róża-pigwa to naprawdę rewelacja smakowa. Wszystko jest kolorowe, fajnie pachnie i daje dużo zabawy. Taka opcja dla osób, które lubią rośliny i rodzin z dziećmi.

Ziołowe SPA

Ziołowe SPA inspirowane jest zdrowotnymi kuracjami wodnymi z XIX wieku. W ofercie znajdziecie kilka rodzajów masażu m.in. masaż gorącym miodem. Wszystkie zabiegi bazują na produktach i recepturach z ziołowego zakątka. Można skorzystać z kąpieli w piwie żołędziowym, lubczyku czy lawendzie. Każda z nich ma inne właściwości. Oczywiście, znajduje się tutaj również standardowa oferta zabiegów na twarz.

Nietypowe Noclegi

Wielokrotnie wrzucałam na swoje sociale różne oryginalne miejsca noclegowe w Polsce. Nie sądziłam, że w Ziołowym Zakątku jest aż kilka takich perełek. Ze wszystkich naprawdę pomysłowych miejsc, te są również najtańsze. Biorąc pod uwagę poziom tego miejsca, naprawdę warto się tutaj zatrzymać. Możecie przenocować tutaj w pniu drzewa, ziemiance czy chacie gospodarza – opcji jest wiele. Sztywniaki niech pamiętają, że są to noclegi w oryginalnych miejscach, więc niektóre pozbawione są luksusów, na sianie może być niewygodnie a w chacie gospodarza słychać zwierzęta 😉

Dla dzieciaków

Cały obiekt to raj, z którego nie chcą wychodzić. Na co dzień mieszkam w Gdańsku, sama tak bliski kontakt ze zwierzętami mam jedynie na agroturystyce, ale różnie z tym bywa. Bardzo nie lubię, jak zwierzęta przebywają w kiepskich warunkach, a niestety czasem tak bywa. Tutaj aż miło się patrzy – króliki mają ogromną przestrzeń pełną tuneli i górek. Kozy, gęsi, kury spacerują sobie po całym terenie ośrodka, a świnie radośnie taplają w błocie. Jak już uda się wyciągnąć dzieci ze zwierzyńca, warto odwiedzić plac zabaw. Nie jest wyłożony gumą i pełen kolorowej tandety, wszystko jest zrobione z drewna.

Ogród Botaniczny

Ziołowy Zakątek to przede wszystkim ogród botaniczny. Pokaźna kolekcja liczy ponad 1500 gatunków, położonych na obszarze 12 hektarów. Podczas pobytu w Ziołowym Zakątku, goście mają możliwość poznania chronionych roślin i dziko rosnących gatunków jadalnych, jak również roślin barwierskich, trujących czy przyprawowych. Ogromne wrażenie na pewno robi rosarium, gdzie wśród pięknych roślin i zapachów znajduje się ponad 150 gatunków róż. Sama miałam okazję spróbować m.in. roślin, którymi żywili się polscy partyzanci w trakcie II wojny światowej.

Regionalna Kuchnia

Ziołowy Zakątek to również doskonała kuchnia. Na terenie obiektu prowadzony jest ekologiczny warzywnik, gdzie warzywa uprawiane są w sposób organiczny, w oparciu o tradycyjne metody stosowane na tych ziemiach przed laty. Dania serwowane w dostępnej dla gości Karczmie przygotowywane są właśnie na postawie składników z tego miejsca oraz całą masę aromatycznych ziół i ekologicznych przypraw. Składniki potraw zbierane są również w okolicznych lasach i na polach tak, jak było to kiedyś. Nie licząc tradycyjnego śniadania, miałam okazję spróbować kilku dań – szynkę w magnoliach, ziołowych blinów i lodów różanych. Z czystym sumieniem polecam, na pewno miło zaskoczy Was też wysokość rachunku. Warto wspomnieć, że mają również swoje piwo na bazie lokalnych specyfików.

Architektura

Na miejscu znajduje się wiele unikatowych budynków z Podlasia – leśniczówka, apteka, a nawet XVII-wieczny, drewniany kościół, który zrekonstruowany został wraz z ziołowym ogrodem biblijnym. Obiekty są sprowadzane z okolicy i poddawane renowacji. W ten sposób unikają smutnego losu, który czeka większość zaniedbanych budowli.

Atrakcje

Doba zdecydowanie nie wystarczyła nam na skorzystanie ze wszystkich atrakcji. Na terenie zakątka można wziąć udział w warsztatach ceramicznych, zapoznać się z lokalnym rękodziełem, zwiedzić szałas bimbrownika i popływać w basenie. Z pewnością nie ma szans na nudę ani w przypadku dorosłych, ani dzieci.

Dary Natury

To firma, którą z pewnością większość z Was kojarzy. To właśnie dzięki niej powstał Ziołowy Zakątek, początkowo był po prostu bazą do produkcji przypraw itp. Na miejscu możecie kupić rzeczy tej firmy, ja skusiłam się na herbaty, zioła do kąpieli i przyprawy. Nie mam z nią nic wspólnego, wpis nie jest sponsorowany, ale zaimponowała mi rozmachem i tradycyjnym podejściem, stawiającym na jakość, a nie tylko zarobek.

Inne atrakcje w województwie podlaskim znajdziecie TUTAJ.

Oczywiście, zapraszam do śledzenia mojego profilu na instagramie.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Dolnośląskie - Twierdza Srebrna Góra
Polska - Bon Turystyczny – co i jak?
Polska - Spacer w koronach drzew w Poznaniu
Polska - Miejsce w którym kręcono „Wiedźmina” Zamek Ogrodzieniec