Rezerwaty żółwi w Polsce to miejsca, które istnieją od lat, a mimo to, dużo osób zdaje się być zdziwionych obecnością tych zwierząt w naszym kraju. Żółw Błotny to jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Polsce. W środowisku naturalnym żyje powyżej 100 lat. Niestety, jest zagrożony wyginięciem. Żółw Jest drapieżnikiem, poluje i odżywia się wyłącznie pod wodą. Zjada owady wodne i ich larwy, ślimaki, małże, kijanki, żaby, małe ryby. Nie gardzi też martwą zdobyczą. Mniejszą zdobycz połyka w całości, a większą chwyta szczękami i rozrywa pazurami.

Rezerwat w Orłowie

Fot. Justyna Rogowska nidzica.olsztyn.lasy.gov.pl

Pierwszy w Polsce rezerwat żółwi błotnych został utworzony w 1953 roku, w Orłowie na Mazurach. Rezerwat jest unikatowym środowiskiem zarówno pod względem widokowym, jak i przyrodniczym.

Żyjące w rezerwacie żółwie błotne prowadzą skryty tryb życia i tylko nielicznym udaje się je tam spotkać. Wędrują po całej okolicy. Najwięcej wiosną, ponieważ wtedy przemieszczają się do miejsc lęgowych. Najmniej odpowiednim, co może zrobić człowiek w tym momencie, to jest wzięcie zwierzęcia do ręki, gdyż żółw broniąc się opróżnia pęcherz moczowy z zawartości niezbędnej im do wykopania komory lęgowej i nie złoży jaj, zanim nie uzupełni tego niedoboru. Może to powodować ogromne straty dla tego gatunku!

Wielkopolska – Rezerwat przyrody Ostoja

Został utworzony w 1974 roku w celu ochrony stanowiska żółwia błotnego (Emys orbicularis) w naturalnym biotopie – bagno połączone z jeziorem w kompleksie leśnym. Występują tu także inne gady i płazy: zaskrońce, ropuchy, kumaki i żaby brunatne.

Oczywiście jak najbardziej wspieram ochronę tych zwierząt i mam nadzieję, ze kiedyś ten gatunek nie będzie na liście zagrożonych wyginięciem. Napisałam ten tekst, żebyście mieli świadomość ,że takie interesujące zwierzę żyje u nas w kraju i żebyście wiedzieli co robić, żeby mu nie przeszkadzać!

Ciekawostka: w niektórych rejonach Polski żółw ten nazywany jest żelazną żabą.

Cudowne zdjęcie tytułowe również autorstwa pana Tomasz Skorupki, inne jego fotografie przyrodnicze znajdziecie TUTAJ.

Komentarze

komentarzy