Polska - Rezerwaty żółwi błotnych w Polsce

Rezerwaty żółwi w Polsce to miejsca, które istnieją od lat, a mimo to, dużo osób zdaje się być zdziwionych obecnością tych zwierząt w naszym kraju. Żółw Błotny to jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Polsce. W środowisku naturalnym żyje powyżej 100 lat. Niestety, jest zagrożony wyginięciem. Żółw Jest drapieżnikiem, poluje i odżywia się wyłącznie pod wodą. Zjada owady wodne i ich larwy, ślimaki, małże, kijanki, żaby, małe ryby. Nie gardzi też martwą zdobyczą. Mniejszą zdobycz połyka w całości, a większą chwyta szczękami i rozrywa pazurami.

Rezerwat w Orłowie

Fot. Justyna Rogowska nidzica.olsztyn.lasy.gov.pl

Pierwszy w Polsce rezerwat żółwi błotnych został utworzony w 1953 roku, w Orłowie na Mazurach. Rezerwat jest unikatowym środowiskiem zarówno pod względem widokowym, jak i przyrodniczym.

Żyjące w rezerwacie żółwie błotne prowadzą skryty tryb życia i tylko nielicznym udaje się je tam spotkać. Wędrują po całej okolicy. Najwięcej wiosną, ponieważ wtedy przemieszczają się do miejsc lęgowych. Najmniej odpowiednim, co może zrobić człowiek w tym momencie, to jest wzięcie zwierzęcia do ręki, gdyż żółw broniąc się opróżnia pęcherz moczowy z zawartości niezbędnej im do wykopania komory lęgowej i nie złoży jaj, zanim nie uzupełni tego niedoboru. Może to powodować ogromne straty dla tego gatunku!

Wielkopolska – Rezerwat przyrody Ostoja

Został utworzony w 1974 roku w celu ochrony stanowiska żółwia błotnego (Emys orbicularis) w naturalnym biotopie – bagno połączone z jeziorem w kompleksie leśnym. Występują tu także inne gady i płazy: zaskrońce, ropuchy, kumaki i żaby brunatne.

Oczywiście jak najbardziej wspieram ochronę tych zwierząt i mam nadzieję, ze kiedyś ten gatunek nie będzie na liście zagrożonych wyginięciem. Napisałam ten tekst, żebyście mieli świadomość ,że takie interesujące zwierzę żyje u nas w kraju i żebyście wiedzieli co robić, żeby mu nie przeszkadzać!

Ciekawostka: w niektórych rejonach Polski żółw ten nazywany jest żelazną żabą.

Cudowne zdjęcie tytułowe również autorstwa pana Tomasz Skorupki, inne jego fotografie przyrodnicze znajdziecie TUTAJ.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Małopolskie - Gorący Potok – baseny termalne i SPA
Kujawsko-pomorskie - Toruń atrakcje na weekend
Polska - Wygraj pobyt w Zamku Gniew!
Małopolskie - Bardzo łatwe szlaki w Tatrach. Na start – panorama, wodospad i jaskinia.