Dolnośląskie - Najpiękniejsze górskie jeziora

Górskie jeziora często są zimne, trudnodostępne a jednak przyciągają tysiące turystów. Czemu fascynują tyle osób? Poznajcie 5 najciekawszych z nich!

Jezioro Solińskie w Bieszczadach

Jedna z największych atrakcji w Bieszczadach, często nazywane sercem regionu. Niestety miejsce to kryje w sobie smutną historię. Liczne wsie w tej okolicy w trakcie IIWŚ zostały zniszczone, a ludność przesiedlona. Już w okresie międzywojennym pojawił się pomysł spiętrzenia wód Sanu oraz Solinki, jednak nie został zrealizowany. Po wojnie przystąpiono do działania Rozebrano pozostałą zabudowę, wycięto drzewa a po budowie tamy wszystko zalała woda. Podczas napełniania zbiornika, zatopione zostały wsie Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część Wołkowyi. Zapora w Solinie, która ma 81,8 m wysokości i 664 m długości, jest najwyższa w Polsce. W jej wnętrzu mieści się elektrownia, którą można zwiedzać. Dziś teren wokół jeziora tętni życiem. Liczne ośrodki wypoczynkowe, tysiące turystów i przepiękne krajobrazy chwytają za serce każdego kto tam przyjeżdża. Na miejscu znajdują się atrakcje dla osób w każdym wieku. Prym wśród turystów wiodą sporty wodne: kajaki, żeglarstwo oraz windsurfing.

Wielki i Mały Staw w Karkonoszach 

Wielki Staw leży u stóp Smogorni w Karkonoskim Parku Narodowym. Największe polodowcowe jezioro, położone jest 1225 m npm., zajmuje 8,3 ha, maksymalna głębokość Stawu to 25m. Kocioł Wielkiego Stawu sąsiaduje z Kotłem Małego Stawu, ściany kotłów wznoszące się na ok. 200m porasta bogata roślinność subalpejska. Do Wielkiego Stawu prowadzą szlaki z Karpacza od Kościółka Wang oraz czerwony szlak z Równi Pod Śnieżką.  W cieplejszych miesiącach temperatura wody osiąga maksymalnie 14 °C. Przez większą część roku staw pokryty jest lodem. Ze względu na wyjątkową roślinność i faunę, rejon wokół stawu stanowi rezerwat ścisły i objęty jest zakazem wstępu. Wielki staw oglądać można jedynie znad Kotła Wielkie Stawu. Mały Staw znajdujący się po sąsiedzku charakteryzuje się czystą i przejrzystą wodą. Brzegiem Małego Stawu przechodzą dwa szlaki turystyczne: niebieski prowadzi z Karpacza Górnego na Śnieżkę oraz czerwony fragment Głównego Szlaku Sudeckiego prowadzi nad Małym Stawem zachodnią krawędzią Równi pod Śnieżką.

Wielki Staw

Jezioro Czorsztyńskie w Pieninach

Malowniczo położone jezioro rozciągające się pomiędzy Zamkiem Czorsztyn a Zamkiem Nidzica jest sztucznym akwenem. Jest to zaporowy zbiornik zbudowany na Dunajcu. Jezioro ma 9 km długości i średnio 1,3 km szerokości. Zbiornik skończono budować i oddano do eksploatacji w 1994 roku. Na miejscu istnieje możliwość zwiedzania Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. Po jeziorze kursują statki wycieczkowe, cumują również przy obu zamkach które można zwiedzać.

Zamek Niedzica

Morskie Oko w Tatrach

Znają je wszyscy, ale nie mogłam go nie umieścić w tym zestawieniu. Wszystkie górskie jeziora w Tatrach zasługuję na uwagę. Kilkukilometrową trasę do niego potrafi pokonać dziennie nawet 10 tysięcy turystów. Wielokrotnie umieszczane w światowych rankingach najpiękniejszych jezior na świecie. Tatrzańskie szczyty odbijają się w tafli jeziora tworząc niezapomniany widok. Obok mieści się schronisko PTTK. Położone na wysokości 1405 m n.p.m. należy do najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich. Schronisko stanowi punkt wyjściowy do wycieczek na Rysy.

Fot. Adam Brzozahttp://www.adam-brzoza.com/

Jezioro Rożnowskie w Beskidach

Ułożony w kształcie litery „S” zbiornik powstał w celach przeciwpowodziowych. Średnia długość to 18-20km, głębokość dochodzi do 35m.  Silnie rozwiniętą linię brzegową cechują liczne półwyspy oraz zatoczki znajdujące się u ujścia potoków wpadających do Dunajca. Okolice cechuje bardzo zróżnicowany krajobraz. Malownicze plaże przeplatają się z zalesionymi, stromymi brzegami. Na jeziorze znajduje się góra Grodzisko jest potocznie nazywana „Małpią Wyspą”. Na wyspie dawniej znajdował się zamek rycerski. Wzgórze jest obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptaków. W rejonie jeziora gnieździ się 165 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie jak np. bocian czarny. Wokół jeziora znajduję się liczne atrakcje turystyczne w postaci zamków i świątyń – warto się zatrzymać w tych okolicach.

Wyspa Grodzisko

Zaciekawiły Cię górskie jeziora? Szukasz innych atrakcji związanych z wodą? Zerknij na mój artykuł o termach w Polsce! https://gdziewpolscenaweekend.pl/zimowe-top10-baseny-termalne-w-polsce/

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Pomorskie - Wydma Lubiatowska
Podkarpackie - Kopalnia Ropy Naftowej w Bóbrce
Lubelskie - Alpaki – najnowszy trend w polskiej agroturystyce.
Polska - Siedlisko Carownica Welness&SPA. KONKURS