Polska - Ogrody Hortulus

Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 25 lat z pasji do ogrodnictwa. To unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki i oczywiście edukacji przyrodniczej. Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze – Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis, które oddalone są od siebie o 2 km.

Ogrody Tematyczne

Ogrody Tematyczne Hortulus, różnią się od typowych ogrodów botanicznych czy dendrologicznych, są to ogrody pokazowe.  W tego typu ogrodach, oczywiście najważniejszą cechą jest kompozycja roślinna i styl ogrodowy. Nie ma tu setek tabliczek z opisem i nazwą roślin, które niestety zakłócają odbiór wizualny i estetyczny ogrodu. Znajduje się tutaj 30 różnych ogrodów o różnej tematyczne i stylistyce. Na powierzchni 5,5 ha znajdują się: ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (skalne, leśne, wodne), kulturą różnych narodów (japoński, francuski) oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim. Znajdują się tu autorskie ogrody, które połączone są w grupy: Woń, Aromat, Zapach, Barwa, Światło, Cień, Szum, Szelest, Cisza, Dźwięk, 

Ogrody Hortulus Spectabilis 

Docelowo powierzchnia projektu to 30 ha. Główną atrakcją tego kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha.

W sercu labiryntu znajduje się blisko 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na całą okolicę oraz ogrody m.in. Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rabaty bylinowe, rosaria i partery bukszpanowe. Ciekawym założeniem, tego kompleksu jest nowa grupa ogrodów New Design z Modernistycznym Ogrodem Trwa oraz Minimalistyczną Galerią Ogrodową. Z pewnością, warto odwiedzić oba kompleksy.

Przy obu ogrodach znajdują się bezpłatne parkingi i toalety oraz miejsca zabaw dla dzieci. Niestety, oczywiście względu na zagospodarowanie i ukształtowanie terenu w Ogrodach Tematycznych Hortulus, nie ma możliwości zwiedzania z wózkami – dotyczy to również  wózków inwalidzkich. Prosimy o zabranie dla najmłodszych dzieci nosidełek lub chust. Ogrody Hortulus Spectabilis przystosowane są do poruszania się wózkiem inwalidzkim i dziecięcym. Zakaz wjazdu wózkiem obowiązuje do labiryntu.

Oczywiście zapraszam do bieżącego śledzenia moich podróży na INSTAGRAMIE


Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu
Polska - Aplikacja KOLEO i rabat na pociąg
Małopolskie - Kraków Arcade Museum
Lubelskie - Janów Lubelski i okolice