Mazowieckie - Cele Bezpieki w Warszawie

Cele Bezpieki to drugi, ale zdecydowanie mniej znany oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. To doskonały epilog, bo właśnie w celach bezpieki skończyła duża część uczestników Powstania Warszawskiego.

Historia

Ekspozycja znajduje się w budynku przy Al. Ujazdowskich 11, w podziemiach Ministerstwa Sprawiedliwości. W 1939 swoją siedzibę miała tu niemiecka policja kryminalna, a po wojnie obiekt przejęło Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. W piwnicach znajdował się areszt śledczy. Nie wykonywano tutaj wyroków śmierci, ale wiele osób nie przeżywało samego śledztwa. Niestety, nie zachowały się żadne oficjalne dane. Wiadomo, ze było tutaj około 100 cel, a w każdej mogło przebywać do 8 osób. Areszt funkcjonował w latach 1945-1954. Dla jednych śledztwo trwało kilka godzin, dni a dla innych miesiącami… Nieludzkie warunki, brak respektowanie jakichkolwiek praw, sfingowane zarzuty i procesy – taka rzeczywistość spotkała bohaterów podziemia w czasach reżimu komunistycznego. Oczywiście, ofiarami represji byli również cywile.

Wystawa

Jest naprawdę bardzo mocna. W celach zachowały się oryginalne drzwi, a na ścianach wydrapane są kalendarze, sentencje i obrazki. Na początku przestawiona jest historia reżimu w Polsce, jego przyczyny, przebieg i skutki. Fajna oprawa graficzna, dużo liczb i ciekawostek – zdecydowanie działa na wyobraźnię i w prosty sposób pokazuje o co chodzi, osobom które nie są biegłe w temacie. Na plakatach można zobaczyć, że inwigilacji było poddawanych nawet 5 milionów obywateli. W dalszej części można obejrzeć zrekonstruowane cele i karcery. Zapoznacie się również z życiorysami zarówno ofiar jak i ich oprawców. W części pomieszczeń można zapoznać się, z szokującymi wspomnieniami ofiar, posłuchać można m.in. nagrań oraz przeczytać listy z celi śmierci.

Nie będę opisywać wszystkich detali, bo na pewno większe wrażenie zrobią, jak odkryjecie je sami. To etap historii, o którym moim zdaniem mówi się za mało. Bardzo się cieszę, że jest to upamiętnione w taki sposób i zachęcam do odwiedzania. Oczywiście w pierwszej kolejności polecam Muzeum Powstania Warszawskiego.

Cele Bezpieki są czynne od 1 lipca, w godzinach 10.00 – 18.00 w każdy dzień oprócz wtorku. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny, w inne dni to koszt 10zł. Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie.

inne muzea w Warszawie znajdziecie tutaj.

Oczywiście, zapraszam do bieżącego śledzenia moich podróży na INSTAGRAMIE.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Dolnośląskie - Baseny termalne w Polsce – TOP 10
Dolnośląskie - Kopalnia uranu w Kletnie
Polska - Legendia – najstarszy lunapark w Polsce
Małopolskie - Kraków Arcade Museum