Kujawsko-pomorskie - Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów archeologicznych w Europie. Na jego terenie znajdują się bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze, w tym pozostałości osady obronnej z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, które z racji wyjątkowo dobrego stanu zachowania drewnianych konstrukcji jeszcze w latach 30. XX wieku zostały nazwane „Polskimi Pompejami”.

Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu, od ok. XIV w. p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do ok. V w. p.n.e. Powszechnie przyjmuje się za fakt, że przynależności etnicznej kultury łużyckiej, podobnie jak i większości innych pradziejowych kultur archeologicznych, bezdyskusyjnie ustalić się nie da.

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Rocznie odwiedza go ponad 200 tysięcy osób. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza – niezwykle istotne dla tzw. „archeologii mokrej” zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. Dziś w rezerwacie znajdują się rekonstrukcje:

  • obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja),
  • osady pierwszych rolników,
  • osady obronnej na półwyspie,
  • grobów skrzynkowych,
  • wioski piastowskiej,

oraz Chata Pałucka – obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie powstało w 1950 roku w oparciu o ówczesne placówki badawcze. Od 1956 roku funkcjonowało jako Odział Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Od 2000 roku Muzeum jest samorządową instytucją kultury, a jego Organizatorem jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Obiekt ma wyjątkowo mocno rozwiniętą witrynę internetową. Znajdziecie TUTAJ opis atrakcji, wszystkie praktyczne informacje dotyczące pobytu, bieżące wydarzenia – a dzieje się sporo. Organizowane są wystawy, warsztaty i konferencje. Na miejscu można również skorzystać z dodatkowych atrakcji takich jak rejs statkiem czy nocleg. Widać że zajmują się tym ludzie z wiedzą i pasją. Ceny biletów od 8zł.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Dolnośląskie - Najpiękniejsze górskie jeziora
Polska - Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Dolnośląskie - Kudowa-Zdrój atrakcje
Lubuskie - Lubuski szlak wina i miodu