Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO!
Krzemionki, znane także jako Krzemionki Opatowskie to rezerwat archeologiczny, chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. 6 lipca 2019 roku podczas 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa odbywającej się w Baku podjęto decyzję o wpisaniu Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Polsce zaledwie 16 pozycji znajduje się liście UNESCO, o czym pisaliśmy tutaj. To ogromny sukces tego obiektu, który zapewni zwiększy ilość turystów. Wszystkie miejsca z listy są godne uwagi, a często umykają nam z głów w trakcie planowania trasy, warto czasem zjechać z trasy 🙂
Krzemionkowska kopalnia przedhistoryczna była wykryta w r. 1922 przez geologa J. Samsonowicza.
Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności. Z pewnością polubicie podziemne trasy, tutaj podrzucam mój TOP 5 w Polsce.
Bilety są w bardzo atrakcyjnych cenach, od 12zł a w cenie jest już wliczony przewodnik. W związku z wpisaniem na listę UNESCO popularność miejsca wzrośnie, z pewnością warto się pospieszyć póki nie ma tam tłumów. Niedaleko Krzemionek są również inne ciekawe atrakcje.
Dokładną mapę dojazdu oraz cennik znajdziecie na oficjalnej stronie rezerwatu. Dajcie znać jak Wasze wrażenia po wizycie w tym miejscu, z pewnością niedługo wrzucę swoją relację.
Śledź moje podróże na Instagramie
@GdziewPolscenaweekendBloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙
Cześć, jestem Kasia...
…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.
więcej o mnie...Polecam!
Ponad 300 stronicowy przewodnik po historii, architekturze i tajemnicach starych murów, od pięknych pałaców do ruiny w środku lasu.
zobacz e-book...