Polska - Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej

Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej to jedna z najważniejszych placówek kulturalnych i atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim. Siedziba mieści się w XIX-wiecznym budynku, będącym zapleczem administracyjnym Huty „Rejów”, związanej ze Staropolskim Okręgiem Przemysłowym. Początki wytopu żelaza na terenie dzisiejszego miasta sięgają średniowiecza, jednak największy rozkwit w tej dziedzinie nastąpił na początku XIX wieku, kiedy to z inicjatywy ks. Stanisława Staszica powstało Zagłębie Staropolskie. Wybudowany w XVIII wieku zakład wielkopiecowy wraz z fryszernią oraz systemem śluz i przepustów stanowił zespół Huty „Rejów”, której pozostałości możemy oglądać do dzisiaj. Czemu warto zajrzeć do tego miejsca? Znajdziemy tam jedną z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce, m.in. samoloty, czołgi, działa, amfibie i mobilne wyrzutnie rakiet. Zgromadzone obiekty zajmują obszar ponad 1,5 ha. W środku możliwość obejrzenia broni oraz mundurów.

Muzeum im. „Orła Białego” powstało w 1969 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Skarżyska-Kamiennej. Jednym z głównych założeń tej instytucji było rozbudzenie wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzieży, zapału do podejmowania studiów o historii Skarżyska-Kamiennej. Niespodziewanie placówka stała się jednym z bardziej znanych instytucji promujących historię w Polsce.

W 1991 r. Muzeum otrzymało swoją obecną nazwę, która ma upamiętniać bohaterstwo i poświęcenie członków organizacji konspiracyjnej „Orzeł Biały”, która powstała w czasie II wojny światowej. Niestety, niedługo po zawiązaniu tajnych struktur, organizacja została rozbita przez okupanta, a w masowej egzekucji na Borze (jedna z dzielnic miasta) przeprowadzonej w dniach 12–16 lutego 1940 r., większość konspiratorów została zamordowana.

Normalny – 10 zł

Ulgowy – 6 zł
Bilet Rodzinny – 26 zł
Skarżyska Karta Dużej Rodziny – 1zł
Skarżyski Program Seniora – 1 zł
Świętokrzyska Karta Seniora – 5 zł

Dzieci do lat 5 wchodzą bezpłatnie.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Międzyzdroje na wakacje
Łódzkie - Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”
Polecane noclegi - Domki na drzewie w Polsce
Kujawsko-pomorskie - Głęboczek Resort & SPA