Dolnośląskie - TOP 5 PODZIEMNYCH TRAS TURYSTYCZNYCH W POLSCE

Podziemne trasy cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów. W ostatnich latach coraz więcej miejsc udostępnia różne trasy zwiedzającym. Nasz subiektywny ranking jest bardzo zróżnicowany, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

1.Zabytkowa Kopalnia Guido

Chcecie się przekonać jak ciężko i mrocznie jest w prawdziwej kopalni? Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu oferuje możliwość zwiedzania kilku poziomów o różnej skali trudności, najcięższy jest przeznaczony dla osób o wysokiej sprawności fizycznej. Najniższy punkt trasy znajduje się na głębokości 355 metrów! Po wszystkich wysiłkach na miejscu możliwość noclegu w hostelu oraz degustacja piwa i śląskich potraw. 

 2. Projekt Riese – podziemne miasto w Górach Sowich

Tajemniczy projekt największej budowy w historii nazistowskich Niemiec od lat fascynuje wiele osób. W górach Sowich, powstał nigdy niedokończony podziemny kompleks, którego przeznaczenia do dziś nie wyjaśniono. Spekulacji na ten temat jest wiele, od ukrycia skarbów po stworzenie broni która mogła odmienić losy wojny. Do budowy sprowadzono tysiące więźniów. Prace na miejscu były prowadzone do ostatniej chwili, a ich efekt pośpiesznie maskowany materiałami wybuchowymi tuż przed wkroczeniem wojsk radzieckich. Dla zwiedzających otwarte są trzy obiekty: Włodach, Osówka oraz Sztolnie Walimskie. Większa ich część pozostaje niedostępna dla zwiedzających. Podziemnego miasto ma średnicę 5km. Bilety w cenie od 20 do 30zł

3.Sztolnia Czarnego Pstrąga

Znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Sztolnię można zwiedzać od 1957 roku. Jest ona jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Zwiedzanie obiektu rozpoczyna się od zejścia krętymi schodami do podziemnej przystani znajdującej się w szybach „Ewa” lub „Sylwester” (ruch wahadłowy). Kilkadziesiąt metrów pod ziemią turyści wsiadają do łodzi i przy świetle lamp przepływają odcinek 600 m. To najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Przewodnik odpychając łódki od ociosów opowiada o historii tarnogórskiego górnictwa. Na skutek zmiennego profilu terenu, sztolnia usytuowana jest na głębokości 20-30 m. Ceny biletów zaczynają się od 20zł.

4.Międzyrzecki Rejon Umocniony

Potężny system fortyfikacji stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy (Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego). Zlokalizowany w województwie lubuskim, nieopodal Międzyrzecza. Rozciąga się na odcinku 100km. Podziemne tunele przekraczają łączną długość 30km. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzyZ racji wielkości terenu bazy wypadowe do zwiedzania zlokalizowane są w różnych miejscowościach.

 

5.Chełmskie Podziemia Kredowe

Chełm na kredzie stoi – i to dosłownie! A najbardziej niesamowite jest to, że skała na której leży miasto, jest wewnątrz tak dziurawa jak ser szwajcarski. Jedyny sposób aby się o tym przekonać to odwiedzenie jedynej w Europie kopalni kredy piszącej, czyli Chełmskich Podziemi Kredowych. Podziemia te znajdują się pod centralną częścią starej części Chełma. Dawniej były tu mury obronne miasta i otaczająca je fosa.  Najdłuższy chodnik chełmskich podziemi kończy się szybem wentylacyjnym dokładnie w miejscu dawnego, nieistniejącego już ratusza. W podziemiach panuje stała temperatura, niezależna od pogody na zewnątrz i wynosi ona +9°C. Natomiast wilgotność waha się pomiędzy 70-85%. Trasa turystyczna ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią starego miasta. Na jej szlaku można zobaczyć ekspozycję dotyczącą archeologii, górnictwa kredy i historii miasta, natknąć się na nietoperze oraz spotkać władcę podziemi – ducha Bielucha. Organizowane są również wystawy okresowe w pawilonie wejściowym. Istnieje możliwość zakończenia zwiedzania wyjściem poprzez pochodzącą z XVIII wieku ceglaną obudowę górniczą do restauracji.

 

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Opolskie - Góra Świętej Anny
Polska - Hotel Bacówka Radawa & SPA
Polska - Weekend w Świętokrzyskim
Polska - Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu