Polska - Kaszuby – atrakcje w 1 dzień

Kaszuby, to kraina rozciągająca się od Bałtyku do Borów Tucholskich. Unikatowa kultura, walory przyrodnicze i liczne atrakcje sprawia że z pewnością jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Z Trójmiasta to tylko niecała godzina jazdy autem, dzięki czemu to idealna opcja na aktywny wypad we dwoje lub z rodziną nawet na jeden dzień, chociaż oczywiście im dłużej tym lepiej. Wpis z racji ilości miejsc dzielę na dwie części, oto pierwsza z nich. Co według mnie warto zobaczyć w okolicach?

Zamek w Łapalicach

Prawdopodobnie najbardziej znany niedokończony zamek w kraju. W 1979 gdański rzeźbiarz Piotr Kazimierczak rozpoczął budowę ogromnego zamku, ale zabrakło mu środków. Pozwolenie wystawione było na jednorodzinny dom z pracownią, jednak fantazja właściciela sprawiła że obiekt zamiast 170 m kw. ma 5 tysięcy. Na bieżąco, dobudowywano kolejne komnaty, wieże a nawet basen. W 2006 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał rozbiórkę budowli, ponieważ inwestor nie przedstawił nowej dokumentacji projektowe, zamku jednak nie zburzono. W 2013 roku wydano decyzję o zaniechaniu dalszych robót na zamku w Łapalicach. Teoretycznie przed zamkiem znajdują się tablice o zakazie wstępu, chociaż w praktyce pod wejściem zorganizowany jest parking, przyjeżdzają tam nawet wycieczki i wszyscy swobodnie chodzą po obiekcie. Robi on ogromne wrażenie, widać jednak jak niszczeje z roku na rok i niestety zasypywany jest toną śmieci przez odwiedzających. Oczywiście warto go zobaczyć, pamiętajcie jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku na miejscu – to nie jest bezpieczny plac zabaw. 

Wieża widokowa w Wieżycy

fot. ekspress kaszubski

Wzgórze Wieżyca było kiedyś miejscem kultu Słowian.  Na jego szczycie znajdującym się 329 m.n.p.m znajdziemy mieści się wieża widokowa. Jej wysokość to 35 metrów, chociaż schodów jest dużo bez trudu pokonają je nawet dzieci.  Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Aby dostać się do wieży, trzeba przygotować się na 15-minutowy spacer jednym z trzech szlaków. Wieża czynna jest codziennie w godzinach 9:00 – 20:00, można złapać się więc na niesamowity zachód słońca. Bilety w cenach 5 i 8 zł. 

Szymbark – Centrum Edukacji i Promocji Regionu

Miejsce wzbudzające skrajne opinie, większości osób kojarzy się tylko ze sławnym domem do góry nogami. Na miejscu jednak znajdziecie o wiele więcej miejsc godnych uwagi. Nie da się ukryć że jest to ogromny miszmasz, co wzbudza u niektórych mieszane uczucia. Co znajduje się na terenie centrum? A całkiem sporo: dom harcerza, najdłuższa deska świata, stól noblisty, muzeum gospodarstwa domowego, kościółek św. Rafała, największy fortepian świata, dom sybiraka z łagrem i jeszcze kilka innych. Miejsce jest na tyle oryginalne, że prawdopodobnie zasługuje na osobny wpis. Zjecie tam regionalne dania, napijecie się kaszubskiego piwa a to wszystko w dość gwarnej atmosferze bo zwykle są tam tłumy. Podsumowując, nie licząc dziwnego pomieszania obiektów, bo dziwnie zwiedza mi się łagr podczas gdy obok radosne tłumy szaleją na innych atrakcjach to polecam to miejsce i to na cały dzień, nie będziecie się nudzić. Jeśli macie opcje to jedźcie w tygodniu.

Kurhany w Uniradze

Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Kaszubach. Prehistoryczny zabytek! W mojej ocenie mogłoby być miejscem znanym na całą Polskę, niestety jest totalnie niezadbane i na tyle niedofinansowane, że nawet nie dokończono nad nim badań. Obawiam się że nawet mało który mieszkaniec Trójmiasta o nim słyszał.

Cmentarzysko leży na terenie Pojezierza Kaszubskiego a jego teren to około 6km kwadratowych. Otoczone jest pętlą jezior rynnowych: Stężyckiego i Raduńskiego na zachodzie, Kłodna na północy, Małego i Wielkiego Brodna, Ostrzyckiego i Patulskiego na wschodzie, Dąbrowskiego i Lubowiska na południu. Znajdują się tam conajmniej 2763 kurhany. Co ciekawe, pochodzą one z różnych epok. Jeden z nich pochodzi z epoki brązu. Jest on datowany na 1100-900 r.p.n.e. Ze względu na swoje rozmiary i długi okres funkcjonowania, prawdopodobnie cmentarzysko jest wyjątkowe w skali nie tylko Polski, ale i Europy. Na trasie macie zaledwie kilka tablic informacyjnych ze zdjęciami tego co znaleziono we wnętrzach i krótkimi opisami. Mam nadzieję że zrobią tam kiedyś świetną ścieżkę edukacyjną.

Kamienne kręgi w Węsiorach

Jedno z kultowych miejsc, wspaniałe na spacer w leśnej scenerii. Przez wielu nazywane polskim Stonehenge, jest to miejsce pochówku Gotów i Gepidów z i-III wieku. Znajdują się tam kamienne kręgi i kurhany. Las przez setki lat był omijany przez mieszkańców, którzy obawiali się magicznej, złej energii z tego miejsca. Pierwsze amatorskie badania archeologiczne przeprowadzono tam w drugiej połowie XIX wieku, a dyplomowani archeolodzy wkroczyli do akcji w sto lat później. Miejsce oprócz pochówków służyło jako obserwatorium astronomiczne. Na miejscu znajdziecie liczne tablice z opisami magicznych właściwości jak i instrukcje co zrobić by odwrócić swój los np. poleżeć na konkretnych kamieniach i naładować się energią. Testowaliście? 

Park edukacyjny – zoo egzotyczne Kaszuby

mój synek 😉

Jedna z nielicznych placówek edukacyjnych która zasługuje na uwagę. Najważniejsza – weźcie przewodnika. Zwiedzając obiekt dostaniecie kompleksowe informacje na temat każdego napotkanego zwierzaka, będziecie mogli wziąć na ręce pająki, karaluchy, gigantyczne ślimaki i inne cuda natury. Na pochwałę zasługuje fakt, że w papugarni jest tylko jeden gatunek ptaków, który jest karmiony odpowiednio do potrzeb gatunku. W klasycznych papugarniach jest to nie do zrealizowania efektem czego są chore osobniki, chociaż klientom wciska się kit o tym ze akurat się pierzą. Duże ptaki z innych części budynku regularnie latają. Miejsce się rozbudowuje, wierze że będzie tam jeszcze lepiej. Na miejscu zjecie posiłek, macie nawet opcje kupienia biletów z obiadem w cenie. Szczegóły na stronie.

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

Jedno z najciekawszych obiektów muzealnych w Polsce. Muzeum zostało założone ponad sto lat temu, jako pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. To aż 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń, zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Na miejscu zobaczycie ponad 50 obiektów m.in. chałupy, karczmy, wiatraki. Obiekt jest bardzo prężnie prowadzony, stale rozwijany, odbywa się tam wiele pokazów, warsztatów, koncertów a można nawet wziąć tam ślub 🙂 Polecam nawet osobom których nieciekawi na tematyka, gwarantuje że się nie zawiedziecie. Bez wizyty tutaj nie możecie odhaczyć sobie ze widzieliście Kaszuby. Aktualności oraz cennik znajdziecie na stronie.

Chmielno – pracownia Neclów

Rodzina Necelów od 10 pokoleń zajmuje się garncarstwem a w ich pracowni ceramiki odbywają są ciekawe warsztaty. Można tam zobaczyć pokaz toczenia na kole garncarskim, objaśnianie procesu wyrobu naczyń, malowanie i oczywiście najważniejszy etap – wypalanie w piecu. Na miejscu jest ekspozycja obejmująca rodzinne wyboru z lat 1897-1996 oraz sklep. Nie jest to mój typ rozrywki, ale wszystko jest fajnie zorganizowane, jak ktoś lubi te klimaty to na pewno będzie zachwycony. 

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Skansen „Parowozownia Kościerzyna” jest placówką muzealną prowadzoną przez Zakład Taboru w Gdyni, dawniej Skansen Parowozownia Kościerzyna  Kiedyś polskie pociągi zdobywały nagrody na całym świecie, jak wiadomo ten okres mamy za sobą ale warto zobaczyć jakie maszyny tworzyliśmy. Każdy z eksponatów „ Parowozowni Kościerzyna” ma swoją własną niepowtarzalną historię. Łącznie w ekspozycji znajduje się aż 45 jednostek taboru. Wydaje się, że to miejsce kierowane jest do konkretnej grupy, chociaż zachwyci nie tylko miłośników kolei. Na miejscu możliwość zwiedzania z przewodnikiem, oczywiście zdecydowanie polecam.

Wszystkie miejsca są blisko siebie. Zaczynając wypad w jednym punkcie z pewnością szybko i sprawnie przedostaniecie się kolejnego. Za kilka dni dorzucę drugi artykuł, a tutaj podrzucam Wam jeszcze inne godne uwagi miejsca w województwie pomorskim. Jestem ciekawa, jakie miejsce zrobiło na Was największe wrażenie? Kaszuby kryją w sobie jeszcze wiele tajemnic, oczywiście postaram się Wam je wszystkie tutaj opisać.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Mazowieckie - Ogrody BUW
Małopolskie - Western Camp Resort
Małopolskie - Kopalnia Soli Bochnia
Podkarpackie - Osada Podróżnika w Bieszczadach