Polska - Atrakcje w Krynicy-Zdroju

Początki miasta sięgają XVI wieku, kiedy utworzono tutaj wieś. Położone jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, w dolinie potoku Kryniczanka. Uzdrowiskowe tereny od prawie dwóch wieków skutecznie przyciągają tutaj kuracjuszy. Pierwszy zakład kąpielowy powstał w 1794 roku, a prawdziwy rozkwit Krynicy przypadł na drugą połowę XIX wieku. Ja uwielbiam spacerować po takich miasteczkach, już sama architektura jest dla mnie jak pewnego rodzaju podróż w czasie.

Co warto zwiedzić?

1. Pijalnia wód mineralnych

Zlokalizowana jest w sercu miejscowości, przy Bulwarach Dietla, nazywanych „Krynickim deptakiem”. Pierwotnie w tym miejscu była pijalnia „Słotwinka”, która stał tutaj od 1806 roku, ale przeniesiono ją w inne miejsce. Obecna pijalnia została ona oddana do użytku w 1971 roku. W środku znajduje się kameralna sala widowiskowa, w której odbywają się liczne koncerty, przedstawienia oraz spotkania, ogród zimowy z egzotyczną roślinnością, a także wiele małych sklepów, gdzie można zakupić liczne pamiątki. Co roku odbywa się tutaj również Forum Ekonomiczne. Liczne sklepy i stoiska, na których można kupić regionalne pamiątki. Najważniejszym elementem wizyty jest oczywiście woda. Można tam spróbować wód mineralnych: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny i Zuber. Każda z nich ma inne właściwości, które poznacie, czytając opisy.

2. Muzeum Nikifora

Klimatyczna willa Romanówka została wybudowana w połowie XiX wieku. Szwajcarski styl od razu przywodzi na myśl sielskie klimaty. Charakterystyczne kolory sprawiają, że nie da się jej przeoczyć. Willa przez ponad sto lat pełniła funkcje pensjonatu, a następnie została rozebrana i przeniesiona na nowe miejsce. Obecnie jest siedzibą Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W środku można obejrzeć 77 dzieł Nikifora. Łemkowski artysta był przedstawicielem prymitywizmu. Uważany był za osobę obłąkaną, a jego artystyczny kunszt doceniono dopiero po latach. W placówce poznacie szczegóły z jego niezwykłego życia. W czwartki wstęp do muzeum jest darmowy. 

3. Góra Parkowa

Góra ma wysokość 741 m n.p.m, a na jej szczyt można wjechać kolejką, która funkcjonuje tutaj już od 1937 roku. Sama stacja zrobiona jest w stylu retro i wjeżdżając na górę, można poczuć się jak w wehikule czasu. Jeśli zdecydujecie się na spacer, wejście na szczyt potrwa około 40 minut. Przy dobrej pogodzie można podziwiać nawet Tatry. Można spędzić tutaj czas w restauracji, kawiarni czy szalejąc na zjeżdżalniach. Na górze znajduje się wiele ciekawych punktów. Na zachodnim stoku są cztery stawy, nad którymi można spotkać ptactwo wodne. Na michasiowej polanie warto zajrzeć i spróbować wody bezpośrednio z wytryskającego źródełka zwanego „Bocianówką”. Na północnym stoku góry zachowały się dwie XIX-wieczne altany.

4. Wieża widokowa

Niewątpliwie jest to najbardziej znana wieża tego typu w Polsce, ponieważ jest to pierwsza ścieżka w koronach drzew na terenie naszego kraju. Konstrukcja ma wysokość 49,5 metra, a zlokalizowana jest w na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m). Trasa do wieży prowadzi po specjalnie przygotowanej „drewnianej ścieżce”, która wznosi się stopniowo do góry. Podtrzymywana jest przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Całkowita długość ścieżki to aż 1030 metrów. Na trasie znajdują się ciekawostki edukacyjne, a jedną z największych atrakcji jest zjeżdżalnia, której długość wynosi 60 metrów. Ceny biletów zaczynają się od 52zł, do wieży można dojść lub dojechać wyciągiem, co jest osobno płatne.

5. Ślimak

Co prawda nie znajduje się w Krynicy-Zdroju, ale jeśli macie go po drodze, to zdecydowanie warto tutaj zajechać. To nowoczesny punkt widokowy, dostępny za darmo dla zwiedzających. Widoki z platformy widokowej pozwalają podziwiać m.in. Dolinę Popradu, pasma Radziejowej i Beskidu Wyspowego. Na miejscu jest bezpłatny parking, toaleta, wiata, a sam obiekt dostosowany jest dla osób z niepełnosprawnością.

Gdzie spać?

Krynica-Zdrój to miasteczko pełne urokliwej architektury i z dobrą infrastrukturą turystyczną. Polecam świetnie zlokalizowane apartamenty w Krynicy-Zdroju, które można szybko i łatwo zarezerwować online.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Dolnośląskie - Time Gates” podziemne miasto w Jeleniej Górze
Polska - Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie
Dolnośląskie - Kopalnia złota w Złotym Stoku
Polska - DJI MINI 3 – recenzja