Gdańsk – 10 pomysłów
Gdańsk to moje rodzinne miasto, na blogu pojawia się w sumie tylko od czasu do czasu. Dostaje od Was mnóstwo pytań, na temat wypadu do Trójmiasta. Jeśli chcecie wiedzieć, czy Wasz nocleg jest fajnie zlokalizowany albo co macie wokół – piszcie, zawsze chętnie podpowiem, najszybciej na instagramie. Planuje w najbliższym czasie spacery po konkretnych dzielnicach, takie jak robiłam wcześniej, a tutaj podrzucam ciekawe rzeczy z całego miasta. Takie idealne do zrobienia/zobaczenia na małym wypadzie. Oto lista atrakcji:
Muzeum II wojny światowej
Obiekt został otwarty w 2017 roku. Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię prawie 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. Oczywiście jest to obowiązkowy punkt wizyty w Gdańsku! Przeznaczcie na zwiedzanie około 3 godzin. We wtorki wejście jest darmowe!
Taras widokowy Olivia Business Center
Olivia Business Centre to biznesowe wieżowce zlokalizowane na granicy Oliwy i Przymorza. Budynek Olivia Star ma 180 metrów wysokości i jest najwyższy w Trójmieście. Na jego szczycie znajduje się płatny taras widokowy, z którego w dobrą pogodę, widać nawet półwysep helski. Jest tam przestrzeń restauracyjna – nie byłam, więc się jeszcze nie wypowiem 😉 Czynne jest codziennie do godziny 23.
Gdańsk z kajaka
Idealna okazja na podziwianie Głównego Miasta oraz stoczniowych dźwigów z innej perspektywy. Trasy nie są trudne, za to widoki spektakularne, a cena zachęcająca. Do wyboru są oczywiście różne opcje m.in. wyprawa w trakcie zachodu słońca. Sprawdzony namiar podrzucam tutaj.
Główne Miasto
W zasadzie jest to wizytówka Gdańska, praktycznie każda ulica i budynek mają swoją wyjątkową historię. Złota Brama, Ratusz, Neptun, Bazylika Mariacka czy Żuraw, to sztandarowe miejsca dla turystów. Najbardziej polecam na wieczorny spacer, wybierzcie się przy okazji na dobrą kolację z widokiem na Motławę. Ciekawostki o Głównym Mieście znajdziecie TUTAJ.
Westerplatte
W ostatnich latach miejsce kojarzone głównie za sprawą konfliktu politycznego. Niestety, prawda jest taka, że miejsce jest zaniedbane i mam nadzieję, że jak najszybciej ktoś to zmieni. Pomnik Obrońców Wybrzeża znajduje się na wzniesieniu, dotrzecie tam spacerkiem. Westerplatte to półwysep, nie każdy o tym wie – znajduje się tam plaża 🙂
Bastiony
Bastionowe fortyfikacje miejskie Gdańska były największymi i najważniejszymi budowlami tego typu w północnej Europie. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku. Wszystkie bastiony są połączone ze sobą kurtynami. Piękne zielone tereny stanowią dziś doskonałą bazę na spacer również po jednej z jeszcze lekko zaniedbanych, ale interesujących dzielnic Gdańska – Dolnego Miasta. Rewitalizacja nadaje nowe życie tym rejonom, na pewno niedługo pokażę Wam najciekawsze miejscówki z tych okolic.
Góra Gradowa
To jeden z najlepszych punktów widokowych w Gdańsku. Dawniej ufortyfikowane wzgórze miało chronić miasto od Zachodniej strony. Jego wysokość to tylko 46 metrów, ale to zdecydowanie wystarcza, żeby widok z niej został z Wami na długo. Obecnie na szczycie znajduje się podświetlany krzyż milenijny. To doskonałe miejsce na spacer i piknik połączony z podziwianiem Gdańska. W młodości wyskakiwałam tam na piwo 😉
Gdański Szlak Wodociągów
Gdański Szlak Wodociągów funkcjonuje dopiero od 2018 roku. Szlak tworzą trzy obiekty. Każdy z nich ma inną historię i inne atrakcje. Jest to dobra opcja dla fanów techniki, ale ciekawostki zainteresują każdego. W środku macie metalowe ścieżki, groty szeptów, fontannę itp. Ja jestem fanką tras podziemnych, na pewno spodoba się też dzieciom. Zimą mieszkają tam nietoperze.
Pachołek
To wieża widokowa znajdująca się w jednej z najstarszych dzielnic Gdańska. Z góry roztacza się widok na zatokę oraz oczywiście piękną, pełną kamienic Oliwę. Schodząc spacerem, traficie również na pomnik bitwy pod Oliwą. Kilkanaście minut drogi pieszo jest park oliwski, a obok niego jedna z najbardziej znanych katedr w Europie. Jedno z moich ulubionych miejsc w Trójmieście.
Twierdza Wisłoujście
Twierdza Wisłoujście w ostatnich latach znacząco zyskuje na popularności, ale wciąż mnóstwo turystów ją pomija. Jej początki sięgają XV wieku. Obecnie jest tutaj siedziba muzeum, odbywa się też mnóstwo wystaw i wydarzeń kulturalnych. Zwiedzanie możliwe jest od maja do września. W chłodniejszych miesiącach zimują w niej nietoperze.
11. Lot Awionetką nad miastem
Lot dla dwojga to wyjątkowa okazja, do podziwiania miasta z góry. Malownicze kamienice, imponujące dźwigi na stoczni i morze zrobią wrażenie na każdym. To przygoda, która na długo pozostanie w pamięci. Do wyboru są dwie opcje czasowe – 15 i 30 minut. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.
Na pewno warto zajrzeć jeszcze tutaj, aby zobaczyć moje teksty m.in. o Nowym Porcie czy Wyspie Sobieszewskiej.
Oczywiście zapraszam do śledzenia moich podróży na bieżąco, na INSTAGRAMIE.
Śledź moje podróże na Instagramie
@GdziewPolscenaweekendBloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙
Cześć, jestem Kasia...
…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.
więcej o mnie...Polecam!
Ponad 300 stronicowy przewodnik po historii, architekturze i tajemnicach starych murów, od pięknych pałaców do ruiny w środku lasu.
zobacz e-book...