Łódzkie - Bunkier w Konewce

Jak wrzuciłam bunkier w Konewce na moje instastory, około 80% osób myślało, że jestem w Wilczym Szańcu. Ten unikatowy kompleks znajduje się pomiędzy Łodzią a Warszawą i jest doskonałym pomysłem na całodzienną wycieczkę. Jak już będziecie w tej okolicy, polecam zwiedzić Groty Nagórzyckie, Niebieskie Źródła i bunkier w Jeleniu.

Historia

Budowa kompleksu ruszyła w kwietniu 1940 roku. Niemcy spodziewali się wojny z Rosją, postanowili więc umocnić parę rzeczy. Głównym elementem kompleksu „Anlage Mitte” był schron kolejowy. Ma on długość 385 metrów, do dziś jak widać zachował się w bardzo dobrym stanie. Do tego zbudowano dwa schrony bojowe i obiekty techniczne, na wzór tych z Wilczego Szańca czy Mamerek. Niemcy gładko ruszyli na wschód, więc schrony nigdy nie zostały w pełni wykorzystane. Po wojnie rozkradziono część wyposażenia, a wszystko ulegało stopniowego zniszczeniu. Kilka lat temu schrony zostały wydzierżawione od Lasów Państwowych i obecnie są udostępnione do zwiedzania.

Atrakcje

Na miejscu jest co robić. Główną atrakcją jest ogromny schron kolejowy wraz z bocznicami. W środku znajdują się różne historyczne ekspozycje ze zbiorów prywatnych. Wszędzie można wejść, są również liczne tablice informacyjne. Po zwiedzeniu schronu warto zrobić sobie rundkę spacerową po kolejnych. W jednym z nich można obejrzeć całą historię powstania kompleksu, jest to możliwe dzięki dokumentacji, która została odnaleziona w 2016 roku w Berlinie. Jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem, bardzo żałuje, że nie miałam czasu bo byłam dosłownie przelotem w drodze do Gdańska i bym się nie wyrobiła.

W jednym ze schronów znajduje się podziemny tunel, którym można wrócić do schronu kolejowego. Końcówka jest lekko wymagająca, wysocy będą szli na czworaka.

Na dzieci a w sumie i dorosłych czekają też inne atrakcje, takie jak przejażdżki różnego rodzaju sprzętami. Koszt to około 10zł.

Nie wiem jak to wygląda formalnie, ale na miejscu było sporo osób z czworonogami.

Cennik

Najważniejsza uwaga – płatność możliwa jest tylko gotówką, o czym boleśnie się przekonałam i musiałam wracać do bankomatu w pobliskiej miejscowości. Bilet kosztuje 15zł a parking jest darmowy. Pewnie w ciągu kilku lat bunkier w Konewce będzie atrakcją na skalę Wilczego Szańca.

Zapraszam do bieżącego śledzenia moich podróży na INSTAGRAMIE.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Opolskie - Zamek w Niemodlinie. Zwycięzca rankingu w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej
Opolskie - Góra Świętej Anny
Podlaskie - Ziołowy Zakątek
Lubelskie - Janów Lubelski i okolice