Dolnośląskie - Kowarskie kopalnie uranu

Kowarskie kopalnie uranu z roku na rok przyciągają więcej turystów. Otwarte są tam dwie trasy turystyczne. Jedna nazywa się „Liczyrzepa”, druga „Podgórze”. Różnica miedzy nimi jest bardzo duża. Bogactwo eksponatów i komercji tej pierwszej z pewnością przypadnie do gustu rodzinom. Tajemniczość tej drugiej z pewnością większą radość sprawi pasjonatom. Wiele lat miasteczko Kowary nie istniało w świadomości ludzi. Do zakładów R-1 nie można się było nawet zbliżyć! Całego terenu do 1956 roku pilnowali pod bronią radzieccy strażnicy.

Kopalnia Liczyrzepa – to Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna związana z ściśle tajną historią wydobycia U-238. Jest to jedna z ponad dwudziestu sztolni Zakładów Przemysłowych R-1 zajmujących się poszukiwaniem oraz pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR. Opowiada o historii górnictwa kowarskiego związanego przez ponad 800 lat z wydobywaniem minerałów, kruszców, żelaza , srebra oraz rudy uranu. W podróż w czasie zabiorą Państwa doświadczeni przewodnicy podziemnego świata historii, legend i tajemnic. Trasa całkowicie bezpieczna pod kątem promieniowania radioaktywnego stale monitorowana przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. 

„TAJNA KOPALNIA PRL-U”

Eksploatacja złóż w w kopalni „Podgórze” trwała tu aż do 1958 roku, natomiast w latach 1974-1989 mieściło się w niej jedyne w Polsce i czwarte na świecie Inhalatorium Radonowe, w którym kuracjusze uzdrowiska w Cieplicach mogli korzystać z podziemnych inhalacji gazem szlachetnym radonem. Podziemna trasa turystyczna w pierwszym etapie uruchomienia liczy około 1600 metrów. Zwiedzając podziemia, poznają Państwo pasjonującą historię górnictwa trwającą od XII w. po tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1. Nasi przewodnicy przybliżą Państwu specyfikę pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz odpowiedzą na pytanie gdzie zbroił się ZSRR w trakcie zimnej wojny. Nasze podziemia to miejsce, w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat pozwolą Państwu przeniknąć do skrzętnie skrywanej historii PRL-u.

W Kopalni Podgórze odkrywanie tajemnic trwa do dziś. Najwięksi śmiałkowie w dalszym ciągu eksplorują zalaną część kopalni, jest to jednocześnie najgłębsze nurkowisko w Polsce. Dotychczas udało się zanurkować do głębokości 157 metrów w szybie górniczym, który ma 244 metry. Sięgamy do tradycji, faktów z przeszłości i opowieści naszych dziadków.

Kowarskie kopalnie uranu mają podobny czas zwiedzania, całość trwa około 60 minut. Temperatura wewnątrz wynosi ok. +8 o C . w sezonie letnim zalecamy zabranie cieplejszej odzieży. Wilgotność powietrza to aż 98 %

Ceny biletów od 1zł do 23zl. Możliwość kupna online 

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Kamerka Sportowa? ORLLO 4K SHARK PRO! KONKURS
Polska - Parki Rozrywki w Polsce
Małopolskie - Kopalnia Soli Wieliczka
Dolnośląskie - Osada za górami za lasami