Opolskie - Zamek w Niemodlinie. Zwycięzca rankingu w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej

Zamek w Niemodlinie to zwycięzca rankingu Top Zamki i Pałace w Polsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. Od dwóch lat jest dostępny dla turystów. Zdobył 33,3 proc. głosów, za nim uplasowały się: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku, Zamek w Pszczynie i Zamek w Łańcucie.

Zamek w Niemodlinie wzniesiony został przez rodzinę książęcą Bolesława I w 1313 roku, aby bronić ziem opolskich. Mury, podziemne tunele, lochy oraz ukryte pomieszczenia być może nadal kryją skarby zachodniej Polski, należące do najpotężniejszych rodów tamtego okresu, chowane tu przed wojenną zawieruchą przez 700 lat historii Zamku. Okoliczni mieszkańcy wciąż przekazują sobie historie o tajemniczych mieszkańcach Zamku.

Kilka razy w swojej wielowiekowej historii był niszczony i odbudowywany. Zniszczyli go husyci w 1428, pożar w 1552, ucierpiał w 1643 w czasie wojny trzydziestoletniej. Doszczętnie spalony w pożarze w 1552 roku, został przejęty w zastaw przez hrabiego von Logau, który następnie sprzedał go wraz z całym miastem Kasparowi von Pückler. Ten w 1581 roku rozpoczął odbudowę zamku, która trwała do 1591 roku. Nowożytna rezydencja budowana była etapami (1573–1577, 1589–1592, 1610), a jej fundatorami była rodzina Pucklerów, zaś później Promnitzów. Po roku 1787, z inicjatywy nowego właściciela, hrabiego Jana II Nepomuka von Praschma, zamek zmienił wystrój wnętrz, dokonano licznych przeróbek na poszczególnych kondygnacjach.  Niemodlinie do 1945 był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. W XVIII wieku nad dawną fosą przerzucono kamienny most ozdobiony rzeźbami. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał. W 1990 zrujnowany obiekt kupił prywatny inwestor. W 2006 roku właścicielem zabytku został łódzki Instytut Postępowania Twórczego. W roku 2015 zamek przejęła spółka Centrum z Łodzi, która zamierza przywrócić mu dawną świetność, a przede wszystkim ponownie otworzyła go dla zwiedzających. W ramach rewitalizacji zamku, w kwietniu 2017, w jednej z jego sal zbudowano imitację „Bursztynowej Komnaty” dla przypomnienia, że w pobliżu zamku przebiegał fragment bursztynowego szlaku.

Zamek, dzięki promocji i nowym atrakcjom – takim jak średniowieczna izba tortur, imitacja Bursztynowej Komnaty, biesiady i widowiska rycerskie, Zamek w Niemodlinie  stał się jednym z najpopularniejszych produktów turystycznych województwa opolskiego. Trwają też prace nad zachowaniem i odnowieniem zabytkowej substancji. W 2016 roku przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wymieniono na prawie 4 tys. mkw. poszycie dachowe, układając „w łuskę” ok. 120 tys. dachówek. W planach jest wymiana stolarki, w tym wszystkich okien oraz renowacja elewacji. Ma ona, według nowatorskiej koncepcji, odzwierciedlać kolejne etapy budowy i rozbudowy zamku.

Dla zwiedzających dostępne są dwie trasy:

TRASA 1: przedzamcze, figury mostu zamkowego, fosa, ogród zamkowy, (bez wejścia na Zamek Główny)

TRASA 2: zwiedzanie Zamku Głównego z przewodnikiem (przyziemie, sala tortur, sala balowa, kaplica, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego)

Ceny biletów zaczynają się od 10zł. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - „Przytul Polskę” wystawa w Gdańsku
Polska - Wygraj weekend w Wiśle!
Polska - 8 znanych filmów nakręconych w Polsce
Małopolskie - Śnieżny Labirynt już otwarty!