Polska - Osadnik Gajówka w Wielkopolsce

Osadnik Gajówka to jedno z tych miejsc, które w pierwszej chwili budzą skojarzenia z egzotycznymi miejscami. Lazurowa woda i wszechobecna zieleń sprawiają, że jest to widok zapadający w pamięć. Podobnie jak Park Gródek, miejsce podbiło serca internautów. Liczne zdjęcia w socialmediach sprawiły, że jest to ogólnopolska atrakcja.

Lokalizacja 

Osadnik Gajówka położony jest na terenie gminy Przykona, w pobliżu drogi krajowej nr 72, pomiędzy Poznaniem a Łodzią. To doskonała opcja na jednodniowy wypad na spacer, oczywiście warto połączyć to z innymi atrakcjami. W regionie są m.in. Zoo Safari w Borysewie czy termy w Uniejowie. Wzdłuż zbiornika przebiega trasa rowerowa „Panorama”. W okolicy zbiornika jest bezpłatny parking.

Historia

Zbiornik stanowi fragment dawnego wyrobiska KWB Adamów. Został wypełniony wodą i jest wykorzystywany jako składowisko popiołów i żużli przez Elektrownię Adamów, która transportuje je tutaj w formie pulpy. 

Kąpiel

Niestety, to zbyt piękne żeby było prawdziwe. Z uwagi na silnie zasadowy odczyn wody (pH około 12) i nieustabilizowane, grząskie brzegi obowiązuje całkowity zakaz kąpieli oraz spacerowania przy samym brzegu poza wyznaczonymi do tego miejscami. W socialmediach po wpisaniu hasztagu Osadnik Gajówka można zobaczyć istny pokaz głupoty turystów nad zbiornikiem, pamiętajcie, żeby respektować obowiązujące tam zakazy.

Zbiornik ma powierzchnię aż 100 ha. Z racji niezwykłego wyglądy Osadnik Gajówka szybko stał się atrakcję turystyczną i popularnym miejscem na plener fotograficzny. Dla wszystkich zainteresowanych, przy jednej z lokalnych dróg na wysokości 115m n.p.m. znajduje się punk widokowy. Dla mnie takie miejsce oczywiście mają swój urok i są warte zobaczenia. Jednak z racji braku możliwości kąpieli optymalnie jest obrać je jako element wypadu, a nie cel.

Inne atrakcje w Wielkopolsce znajdziecie TU.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - XOXO WIFI – INTERNET NA WYJAZD
Polska - Coleman – rodzinny namiot na lata
Polska - Wyspa Sobieszewska
Polska - Hotel Bacówka Radawa & SPA