Zamek Czocha
Zamek Czocha to obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha), w polskiej części Łużyc Górnych. Zamek służył jako plan filmowy dla m.in. „Gdzie jest generał?”, „Dolina Szczęścia”, „Wiedźmin”, „Poza Lasem Sherwood”, „Fabryka Zła”, „Pierwsza miłość”.
Historia
Czocha powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247. Od 1389–1453 w dobrach rycerskich rodów von Dohn i von Klüks. W latach 1451 − 1700 zamek był własnością łużyckiego rodu von Nostitz. Zakupiony w 1909 roku przez drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych (cygar) Ernsta Gütschowa za 1,5 mln marek, do 1912 roku został przebudowany przez znanego architekta berlińskiego Bodo Ebhardta zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z 1703 roku. Kiedy armia czerwona zaczęła się zbliżać, Gutschow spakował się i na opuścił Czochę. Opuszczając wywiózł wszystko najcenniejsze rzeczy, część wyposażenia jednak została. Pozostawione przedmioty szybko stały się przedmiotem grabieży ze strony nowych władz. Ciężarówki z rzeczami przywłaszczali sobie m.in. burmistrz z Leśnej, wraz z małżonką, po czym złodzieje ci przez nikogo nieniepokojeni przedostali się przez granicę do amerykańskiej strefy okupacyjni. Inni szabrownicy nie mieli już tyle szczęścia i za kradzież w więzieniu wylądował m.in. ówczesny wicestarosta Lubania.
W całości udało się odzyskać około 25 tysięcy książek, które trafiły potem do wrocławskiej Biblioteki Uniwersyteckiej, 53 sztuki mebli, 84 obrazy olejne, 29 rzeźb, 130 sztuk zabytkowej broni białej i palnej, trochę zastawy stołowej, szkła oraz porcelany. Odnajdywanie skrytek zamkowych i ukrytych w nich cennych przedmiotów milicja zawdzięcza bibliotekarce zamkowej Christine von Saurma, zwana Klucznicą. W drugiej połowie lat 40 zamek trafił pod opiekę Gminnej Spółdzielni następnie Dolnośląskiej Izby Rolniczej i finalnie pod kuratelę ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Po przejęciu obiektu przez wojsko w 1952 roku zorganizowało w nim ośrodek wypoczynkowy dla oficerów Ludowego Wojska Polskiego. Chociaż ten obiekt miał tyle szczęścia, że nie popadł w ruinę i dziś jest dostępny dla turystów. W 1996 otwarto go dla ruchu turystycznego.
HOTEL
W zamku funkcjonuje hotel ze SPA. Do wyboru gości są pokoje w różnym standardzie, chociaż znajdziecie też kilka tematycznych m.in. komnata książęca. W zamku znajduje się również restauracja, obiekt umożliwia plenerowe imprezy. Na miejscu odbywa się sporo naprawdę ciekawych imprez takich jak Festiwal Kuchni Historycznej, Dni Rzemiosła czy Festiwal Pirotechniki Filmowej.
ZWIEDZANIE
Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem, trwa około 1.5 godziny. Cennik oraz godziny dostępne na oficjalnej stronie.
Inne atrakcje w okolicy Zamku Czocha znajdziecie oczywiście TU, w dziale dolnośląskie 🙂
Śledź moje podróże na Instagramie
@GdziewPolscenaweekendBloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙
Cześć, jestem Kasia...
…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.
więcej o mnie...Polecam!
Ponad 300 stronicowy przewodnik po historii, architekturze i tajemnicach starych murów, od pięknych pałaców do ruiny w środku lasu.
zobacz e-book...