Polska - Trasy Podziemne pod miastami w Polsce

Trasy podziemne w Polsce to prawdziwy skarb, naprawdę mamy się czym chwalić. Oczywiście, zdecydowana większość z nich to kopalnie lub obiekty związane z II wojną światową. Dziś chciałabym pokazać Wam takie, które nie są związane z militariami ani wydobyciem, a znajdują się pod miastami.

1. Piwnice Romańskie w Gdańsku

W Gdańsku zwiedzicie za to Piwnicę Romańską, czyli refektarz klasztoru Dominikanów. Odkryto go w 2005 roku, a powstał XIII wieku! Planowano go zasypać, na szczęście ostry sprzeciw sprawił, że dokonano renowacji i udostępniono go turystom. Oczywiście w środku czekają na Was ciekawostki związane z historią miasta.

2. Lubelska Trasa Podziemna

Lubelska Trasa Podziemna ma około 300 metrów długości, ciągnie się pod Rynkiem na 3 poziomach, na głębokości od 9 do 12 metrów. Wiedzie prze 12 sal, które są to XVI wiecznymi piwnicami, połączonymi korytarzami. Oczywiście poznacie tam ich rolę i historię Lublina od VIII wieku. Uważam, że to bardzo niedoceniane miasto pod kątem turystycznym, a zawsze było ważnym ośrodkiem, bez wątpienia jest o czym posłuchać. To jedna z moich ulubionych tras.

3. Podziemna Trasa Turystyczna W Sandomierzu

Trasa Sandomierzu mierzy 470m długości. Kiedyś miasto miało ogromne znaczenie gospodarcze, w związku z tym było spore zapotrzebowanie na piwnice pod kątem magazynów jak i potencjalnego schronienia. Budowano je nawet 15m w głąb ziemi, sprzyjały temu lessowe gleby. Na trasie poznacie przede wszystkim sekrety i legendy związane z miastem.

4. Podziemna Trasa Turystyczna Kłodzko

Kłodzko to w ogóle świetny kierunek na weekend, opisałam je w swojej książce, oczywiście jako jedno z najbardziej klimatycznych miast w Polsce. Pod starym miastem ciągną się tunele, budowane przez mieszkańców od XIII wieku. Mieszkano tu, handlowano, ważono piwo. Z czasem o nich zapomniano, a wszystko zalała woda. Pod domami i kamienicami w centrum zaczęły osiadać fundamenty. W wyniku powstałych zaniedbań rozebrano ok. 60 obiektów. Specjaliści z AGH uratowali miasto, a fragment udostępniono dla turystów. W środku czeka na Was mnóstwo ciekawostek z historii miasta i codziennego życia w dawnych czasach. Trasa kończy się w zupełnie innej części miasta.

5.Rynek Podziemny w Krakowie

W 2005 roku ruszyły prace archeologiczne na Rynku w Krakowie. Przewidziane były na 6 miesięcy, a trwały aż 5 lat. Dziś to podziemne muzeum zajmie 6 tys m2! Podobno 1000 lat temu Kraków był centrum słowiańskiej europy i z pewnością sporo się tutaj działo. Muzeum jest bardzo nowoczesne, mnóstwo ciekawostek takich z życia codziennego dawnych mieszkańców, a nawet cmentarzysko z XI wieku. Ciężko mi to opisać w kilku zdaniach bo jest tego mnóstwo, w związku z tym to po prostu obowiązkowy punkt wizyty w Krakowie!

6. Kanał „Dętka” w Łodzi

To 142 metrowy ceglany tunel z 1926 roku. Podziemny, owalny zbiornik na wodę o pojemności ok. 300 m3 został zbudowany z myślą o płukaniu miejskiej sieci kanalizacyjnej. Wykonany z czerwonej, wypalanej cegły, przetrwał bez żadnych zniszczeń w doskonałym stanie. Jest pierwszym tunelem wodociągowym w Polsce udostępnionym dla turystów.

7. Opatowskie Podziemia

Podziemia Opatowskie w województwie świętokrzyskim pochodzą z XIII wieku. Najstarsze detale, które można oglądać na trasie mają około 600 lat. Tunele z czasem zostały zapomniane, aż w latach 60 rozpoczęto w nich badania archeologiczne. Trasa liczy ok. 500 metrów i biegnie na trzech kondygnacjach pod opatowskim rynkiem, ulicami oraz kamienicami.

8. Podziemne trasy turystyczne w Jarosławiu

To trzykondygnacyjny zespół dawnych miejskich piwnic, pochodzących z okresu od XV do XVII wieku. Podobna historia jak w przypadku pozostałych, w XX wieku szwankowało trochę rzeczy typu wodociągi. Sprawę ogarnięto i powstała trasa. Atrakcją jest wirtualna podróż łodzią, nawiązująca do XVI i XVII -wiecznych podróży handlowych, odbywanych Wisłą czy Sanem. Podczas niej zobaczyć można m.in. ówczesne wizerunki takich miast, jak Sandomierz, Warszawa, Toruń czy Gdańsk. Bez wątpienia sporo się w nich zmieniło.

Oczywiście, zapraszam do śledzenia moich podróży na INSTAGRAMIE, gdzie często zwiedzam podziemne trasy.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Dolnośląskie - Szlak Tajemniczych Podziemi
Polecane noclegi - Jastrzębia Góra Pólnocny kraniec polski
Kujawsko-pomorskie - Kujawskie Piramidy
Opolskie - Zamek w Niemodlinie. Zwycięzca rankingu w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej