Sztolnia Królowa Luiza

Sztolnia Królowa Luiza

Sztolnia Królowa Luiza to wymarzone miejsce na rodzinny wypad. Śmiało możecie zaplanować tutaj całodzienny wypad, wybierając jedną z tras oraz atrakcje ze strefy naziemnej. Sztolnia łączy w sobie wszystko to, co najlepsze — podziemia, wodę, lokalne legendy i oczywiście węgiel!

Historia

Ciężko to sobie wyobrazić, ale obiekt został wydrążony ręką człowieka, a nie za pomocą sprzętu. Budowę Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej rozpoczęto w 1799 roku, trwała ona aż 64 lata. Rozwój technologii sprawił, że z czasem sztolnia straciła swoje znaczenie, a w latach 50. XX wieku przestała funkcjonować. Podziemne tunele wypełniły się mułem i wydawało się, że już nigdy nie zostaną użyte. W 2009 ruszyła bardzo skomplikowana, droga i czasochłonna, bo trwająca 9 lat rewitalizacja. Efekt tych działań możecie zobaczyć poniżej — było warto. To taka prawdziwa kopalnia z mojej dziecięcej wyobraźni — drewniane stropy, tajemnicze mroczne podziemia, w których panuje cisza przerywana tylko kapaniem wody. Do wyboru dla odwiedzających są obecnie udostępnione dwie trasy.

Najdłuższa Podziemna Trasa Wodna w Polsce

To dla mnie prawdziwy hit! Podziemny spływ łodzią na trasie 1100 m przypadnie do gustu każdemu, a już na pewno najmłodszym. To prawdziwy unikat, bo zwykle te spływy w kopalniach są symboliczne, jeśli chodzi o dystans. Spływ trwa około 35 minut, w punkcie kulminacyjnym będziecie znajdować się pod samym centrum Zabrza! Po drodze przewodnik opowie Wam ciekawostki na temat tego, jak pracowali tutaj górnicy. Myślałam, że po wizycie w Guido znam już wszystkie trudy i zagrożenia, jakie czyhały w podziemiach, ale jednak parę razy przewodnik mnie zaskoczył. Takie łodzie, jakimi popłyniecie, transportowały jednorazowo około 8 ton węgla, a trwało to około 4-6 godzin w totalnych ciemnościach, bo nie było wtedy oświetlenia. Nawet nie chcę myśleć, jaki to musiał być wysiłek i stres! Osoby spoza Śląska zapoznają się z miejscowymi legendami, a może nawet uda im się usłyszeć lub zobaczyć po drodze Skarbnika, lub Utopka. Czas zleciał mi bardzo szybko, aż miałam lekki niedosyt, na szczęście dalej czekała dalsza część eksplorowania podziemi.

Na 900-metrowym spacerze będziecie mieli okazję podziwiać roślinność, jaka się tutaj wykształciła oraz różnego rodzaju nacieki, przywodzące na myśl jaskinie. Niesamowite, że natura potrafi się odnaleźć, w tak wydawałoby się niekorzystnych warunkach. Pokonując tunele, zobaczycie, jak wyglądały pierwsze maszyny, którymi m.in. ładowano węgiel do transportu na łodzie, a nawet będziecie mogli sprawdzić, jak dużej siły wymagało ich użycie. Przejdziecie również przez pokłady węgla oraz miejsce, w którym wybuchł pożar, trwający trzydzieści lat! Całość zajmie Wam około dwóch godzin i przeprawa nie jest wymagająca fizycznie. Oczywiście, to moja subiektywna opinia, ale w moim odczuciu to najfajniejsza trasa, bo jest prawdziwą podróżą w czasie, pełną lekko przekazanej wiedzy i wrażeń. Jest dostępna od 6 roku życia, z młodszymi pociechami możecie skorzystać z drugiej z dostępnych tras, rodzinnej.

Podziemna Trasa Rodzinna

To lekki i przyjemny spacer górniczymi korytarzami dla całej rodziny. W czasach kiedy nie było jeszcze tak rozwiniętej technologii jak dziś, w kopalni pracowały zwierzęta, pełniąc bardzo ważne funkcje. Kanarki i szczury ostrzegały przed zagrożeniem, wielokrotnie ratując życie górników, a konie dzięki swojej sile pomagały m.in. w transporcie. Dla chętnych jest kilka wąskich przejść, które bez wątpienia sprawią frajdę najmłodszym, chociaż przyznam szczerze, że sama również przeszłam wszystkie. Po drodze można zobaczyć, jak wyglądają np. wagony szpitalne, używane w przypadku interwencji medycznych.

Nie zabraknie ciekawostek technicznych takich jak rozdrabniarki czy taśmy transportujące węgiel. Największe wrażenie zrobił na mnie gigantyczny, 22 tonowy kombajn górniczy. Moc tego urządzenia jest po prostu niewiarygodna, trzeba to zobaczyć na własne oczy! Na końcu trasy czeka największa frajda, przejażdżka karlikiem, czyli oryginalną kolejką górniczą. Z perspektywy osoby dorosłej, która już sporo zwiedziła muszę naprawdę pochwalić organizację tej trasy. Nie jest nachalna, ciekawostki naprawdę przykuwają uwagę i zostają w pamięci. Ciężko jest przekazać w 90 minut pracę górników i lokalne aspekty kulturowe, zwłaszcza dzieciom a tutaj się to udało. Wiem, że są to trasy typowo dla rodzin, ale polecam je również dorosłym.

A co na powierzchni?

Po wyjściu na powierzchnię radzę Wam zarezerwować jeszcze kilka godzin na inne atrakcje. Przy sztolni znajduje się Park 12 C. To nowoczesna przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa. Rodzice mogą sobie odpocząć w punkcie gastronomicznym na dobrej mrożone kawce, a dzieciaki w tym czasie będą się dobrze bawić. Lubię takie parki, bo wydają się dosyć proste, a tak naprawdę są naszpikowane ciekawostkami. Dzieci mogą podpalić kawałek drewna za pomocą promieni słonecznych przechodzących przez szklaną soczewkę, zgubić się w labiryncie, nauczyć korzystania z zegara słonecznego czy zapoznać się z działaniem poszczególnych żywiołów. Na tych, którym wciąż nie zabraknie energii, czekają jeszcze place zabaw oparte na górniczych motywach.

Park Techniki Wojskowej

To miejsce, które polecam nie tylko miłośnikom militariów, chociaż bez wątpienia oni znajdują tutaj najwięcej atrakcji, bo ekspozycja pojazdów liczy kilkadziesiąt eksponatów. Na odwiedzających czekają m.in. transportery, pojazdy gąsienicowe, wyrzutnie rakiet, samolot i czołgi. Do części z nich można nawet wejść. Pierwszy raz w życiu miałam okazję usiąść we wnętrzu czołgu, nie miałam pojęcia, jak mało miejsca jest w środku, polecam każdemu. Zdecydowanie największą frajdę dają przejażdżki pojazdami po specjalnie przygotowanym poligonie, istnieje nawet opcja jazdy czołgiem!

Zakupy

Sztolnia nie jest miejscem, które kojarzy się z zakupami, polecam jednak znaleźć kilka minut na zapoznanie się z asortymentem. Oczywiście, są typowe pamiątki w postaci magnesów czy akcesoriów górniczych, ale również czarne mydło czy piękna biżuteria.

Cennik

Sztolnia oferuje możliwość zakupu biletów online. Bilet normalny na trasę rodzinną to koszt 35 zł, ulgowy 27 zł. W przypadku trasy wodnej to odpowiednio 60 i 45 zł. Oczywiście w obu istnieją opcje zakupu biletu rodzinnego w niższej cenie. Wstęp do Parku 12 C jest bezpłatny. Za wejściówkę do Parku Techniki Wojskowej dorośli zapłacą 10, a dzieci 5 zł. Przejazd pojazdem militarnym to koszt od 10 zł, w przypadku czołgu cena wynosi 100 zł przy 5-osobowej grupie.

Tekst powstał we współpracy ze Sztolnią. Bardzo się cieszę, że mogę tutaj prezentować miejsca, w których już byłam i z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że je polecam.

Oczywiście, zapraszam do bieżącego śledzenia moich podróży na INSTAGRAMIE.

Cześć, nazywam się Kasia
Cześć, nazywam się Kasia

…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.

- Przeczytaj inne wpisy:

[ff id="1"]