Małopolskie - Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to wymarzona opcja na rowerowy wypad. Oczywiście można to ogarnąć w innej formie, ale trasa aż się o to prosi 🙂

Zamek Ogrodzieniec

Szlak Orlich Gniazd pierwotnie miał powstać już w 1927 roku, jednak nie udało się tego zorganizować. W 1950 roku dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Komunikacji, szlak został ostatecznie wyznaczony, jako turystyczny szlak pieszy o długości 163,9 km, biegnący od Krakowa do Częstochowy. W kolejnych latach trasa szlaku była wielokrotnie korygowana, ale niewiele zmieniła pierwotny przebieg, a mając przede wszystkim na celu zwiększenie jego atrakcyjności.

Zamek w Mirowie

Nazwę szlak zawdzięcza ruinom i zamkom znajdującym się wzdłuż trasy, które budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda”. Szlak liczy 16 obiektów:

Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie

Zamek w Olsztynie

Zamek i rezerwat „Ostrężnik”

Zamek w Mirowie

Zamek w Bobolicach

Zamek”Bąkowiec”

Gród na Górze Birów

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Pałac w Pilicy

Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń

Zamek w Bydlinie

Zamek w Rabsztynie

Zamek Pieskowa Skała

Zamek w Ojcowie

Zamek w Korzkwi

Wawel

Ruiny w Rabsztynie

Oprócz zamków na szlaku można również podziwiać szereg innych atrakcji – zabytkowe budowle sakralne oraz wytwory przyrody. Szlak biegnący przez prawie cały teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to atrakcja nie tylko dla pieszych turystów. Dzięki stale rozwijającej się infrastrukturze oraz przybywającym z roku na rok atrakcjom to doskonałe miejsce dla turysty, który chce aktywnie spędzić czas. Tutaj ma możliwość jazdy po szlaku rowerem, wspinania się, zwiedzania jaskiń, może uprawiać nordic walking lub wybrać się na narty. Wszystko w otoczeniu niepowtarzalnie pięknego krajobrazu. Jest tu dobrze rozwinięta baza noclegowa i agroturystyczna. Każdy laik bez problemu zorganizuje sobie samodzielnie wypad od A do Z, aż szkoda żeby nie wykorzystać potencjału tego miejsca.

Więcej malowniczych zdjęć i informacji możecie znaleźć na oficjalnej stronie

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Wyspa Wolin
Mazowieckie - Cele Bezpieki w Warszawie
Polska - FlixBus – na tropie Polski
Łódzkie - ZOO Safari w Borysewie