Szlak Orlich Gniazd to wymarzona opcja na rowerowy wypad. Oczywiście można to ogarnąć w innej formie, ale trasa aż się o to prosi 🙂

Szlak Orlich Gniazd pierwotnie miał powstać już w 1927 roku, jednak nie udało się tego zorganizować. W 1950 roku dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Komunikacji, szlak został ostatecznie wyznaczony, jako turystyczny szlak pieszy o długości 163,9 km, biegnący od Krakowa do Częstochowy. W kolejnych latach trasa szlaku była wielokrotnie korygowana, ale niewiele zmieniła pierwotny przebieg, a mając przede wszystkim na celu zwiększenie jego atrakcyjności.

Nazwę szlak zawdzięcza ruinom i zamkom znajdującym się wzdłuż trasy, które budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda”. Szlak liczy 16 obiektów:
Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie
Zamek w Olsztynie
Zamek i rezerwat „Ostrężnik”
Zamek w Mirowie
Zamek w Bobolicach
Zamek”Bąkowiec”
Gród na Górze Birów
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Pałac w Pilicy
Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń
Zamek w Bydlinie
Zamek w Rabsztynie
Zamek Pieskowa Skała
Zamek w Ojcowie
Zamek w Korzkwi
Wawel

Oprócz zamków na szlaku można również podziwiać szereg innych atrakcji – zabytkowe budowle sakralne oraz wytwory przyrody. Szlak biegnący przez prawie cały teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to atrakcja nie tylko dla pieszych turystów. Dzięki stale rozwijającej się infrastrukturze oraz przybywającym z roku na rok atrakcjom to doskonałe miejsce dla turysty, który chce aktywnie spędzić czas. Tutaj ma możliwość jazdy po szlaku rowerem, wspinania się, zwiedzania jaskiń, może uprawiać nordic walking lub wybrać się na narty. Wszystko w otoczeniu niepowtarzalnie pięknego krajobrazu. Jest tu dobrze rozwinięta baza noclegowa i agroturystyczna. Każdy laik bez problemu zorganizuje sobie samodzielnie wypad od A do Z, aż szkoda żeby nie wykorzystać potencjału tego miejsca.

Więcej malowniczych zdjęć i informacji możecie znaleźć na oficjalnej stronie