Małopolskie - Rezerwat „Skamieniałe Miasto” w Małopolsce

Skamieniałe Miasto położone jest na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim. Znajdują się tam ostańce piaskowcowe. Już w 1931 roku zostały uznane za zabytek przyrody, a w 1974 roku cały rejon ich występowania otrzymał status rezerwatu. Ma powierzchnię 15,11 ha i rozciąga się od dna doliny Białej po szczyt wzgórza Skała (367 m). Składa się z jednej dużej oraz 11 mniejszych enklaw oddzielonych wąskimi pasami lasu.

Legendy

Nazwa rezerwatu Skamieniałe Miasto związana jest z legendą, według której skały znajdujące się w rezerwacie to domy miasta, które uległo skamienieniu wraz z mieszkańcami. Była to kara za występne życie jego mieszkańców. Prawdopodobnie nie dowiemy się za jakie, ale trzeba przyznać że musiały być spore 🙂 Skały naprawdę pobudzają wyobraźnię! Ich nazwy nawiązują do kształtów, np. „Piramidy”, „Grzybek”, „Orzeł”. Z większością skał związane są jakieś legendy. Jednej ze skał nadano nazwę dla uczczenia zasłużonego dla Polski kompozytora i patrioty I.J. Paderewskiego, którego dwór znajduje się blisko, bo w sąsiedniej miejscowości Kąśna Dolna. Znajdującej się przy drodze dużej wychodni nadano nazwę „Grunwald” dla uczczenia pięćsetnej rocznicy bitwy i biorących w niej udział 7 rycerzy z okolicy.

W kolejności od doliny rzeki Białej na wschód ważniejsze skały to: Czarownica, Ratusz, Grunwald, Warownia Dolna, Warownia Górna, Grupa Borsuka (Orzeł, Pieczarki, „Pianino”, Grzyb, Borsuk, Piekiełko), Baranki, Grzybek, Piramidy, Aligator, Pustelnia, Baszta pierwsza I.J. Paderewskiego, Cyganka, Skałka z Krzyżem. 

Zwiedzanie

Oczywiście przez Skamieniałe Miasto prowadzi niebieski szlak turystyczny. Można rozpocząć jego zwiedzanie od parkingu znajdującego się w 1 km od Ciężkowic, po lewej stronie drogi Tarnów – Ciężkowice – Gorlice. Jest to niezła przechadzka, w okolicy nie ma nic innego więc warto zaopatrzyć się w prowiant. Dwie z wychodni skalnych: „Czarownica” i „Ratusz” znajdują się po prawej stronie tej drogi, nad rzeką Białą, prowadzi do nich przejście specjalnym turystycznym wiaduktem ponad drogą. Przy parkingu znajduje się wychodnia „Grunwald”, pozostałe skały znajdują się wzgórzu Skała i prowadzi obok nich szlak turystyczny. W dalszej części szlak ten, po minięciu „Skałki z krzyżem” prowadzi do Wąwozu Ciężkowickiego i Wodospadu Czarownic.

Skamieniałe Miasto z pewnością to miejsce idealne na jesienny spacer z rodziną lub we dwoje. Korzystajmy i ładujemy baterie przed zimą, przede wszystkim jest naprawdę malowniczo. Fani przyrody prawdopodobnie czują niedosyt informacji – oczywiście dokładne opisy flory i fauny znajdziecie na oficjalnej stronie rezerwatu. Dajcie znać czy Wam się podobało, a pozostałe atrakcje w okolicy znajdziecie TU 🙂 Bilety na miejscu kupicie w cenach 3zł osoba dorosła i 2zł młodzież, a dla zainteresowanych możliwość wynajęcia przewodnika.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Dolnośląskie - Zamek Czocha
Opolskie - Pałac w Większycach
Małopolskie - Kraków Arcade Museum
Polska - Skybridge721 obok granicy