Lubelskie - Janów Lubelski i okolice

Janów Lubelski wraz z okolicami był na mojej trasie w trakcie poprzedniego wyjazdu, niestety zabrakło mi czasu. Udało mi się to nadrobić w trakcie wyjazdu do Dworu Sanna.

Dzikie Konie

Konie występowały na terenie Polski jako dzikie zwierzęta aż do XVIII wieku. Szklarnia to niewielka miejscowość, w której od 1986 r. znajduje się Ostoja Konika Biłgorajskiego. Jest to jedyna istniejąca w Polsce hodowla zachowawcza tego konia. Zwierzęta żyją tam w swoim naturalnym środowisku, bez ingerencji człowieka nie licząc kryzysowych sytuacji, kiedy wymagana jest pomoc weterynaryjna lub warunki atmosferyczne są skrajne. Marzyłam, żeby zobaczyć konie, które żyją przy Stawach Echo w Zwierzyńcu, niestety nie udało mi się ich spotkać. Tutaj 1km od początku rezerwatu spotkałam całe stado, włącznie z pięknymi źrebakami. Coś niesamowitego!

Porytowe Wzgórze

W 1944 roku miała tu  miejsce największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Walczyło tu około 3 tysięcy polskich i rosyjskich partyzantów, a przeciwko nim znajdowało się 30 000 Niemców, ze wsparciem lotnictwa i artylerii. Niemcy mieli szczegółowo opracowaną akcję „Sturmwind„, która miała na celu zlikwidowanie partyzantów w Lasach Janowskich. Życie straciło około 200 osób po każdej ze strony, a polskim oddziałom udało się wydostać z oblężenia i skutecznie przedostać na teren Puszczy Solskiej. Dziś ku czci poległych znajduje się tutaj ogromny pomnik oraz cmentarz.  Rezerwat przyrody Lasy Janowskie ma powierzchnię 2677 ha. Piękne lasy posiadają wyjątkową wartość historyczno-przyrodniczą. Znajduje się tutaj ścieżka, która przebiega od pomnika poświęconego partyzantom, wzdłuż doliny rzeki Branew z przejściem przez dawny most leśnej kolejki wąskotorowej do obelisku na Wzgórzu Porytowym. Doskonałe miejsce na spacer po pięknym terenie, a przy okazji bezpośrednia styczność z historią regionu. 

Zoom Natury

Janów Lubelski słynie ze świetnego parku rekreacyjnego o nazwie „Zoom Natury”. Zoom Natury  ma ponad 10 ha powierzchni i położony jest nad Zalewem Janowskim. Pierwsze co rzuca się tam w oczy to bardzo duża piaszczysta plaża i rozciągają się nad nią tyrolka. Teren jest świetnie zagospodarowany, przy plaży można wypożyczyć sprzęty wodne, w trakcie naszej wizyty było sporo osób, ale nie było tłoczno.

Im dalej, tym ciekawiej (w sumie weszłam z innej strony, więc kolejność odwrotna :)). Z plażą graniczy spory park linowy, do wyboru jest tam 5 tras. Zawsze polecam taką rozrywkę dorosłym i dzieciom, jest też specjalna trasa dla maluchów.

Na terenie parku są tzw. laboratoria wiedzy, w których odbywają się warsztaty. Dzieciaki mają okazję zrozumieć, jak zachodzi wiele zjawisk i zobaczyć wiele rzeczy. Obiekty na wystawie można dotykać, oglądać, słuchać a nawet wąchać.

Polecam to miejsce wszystkim którzy cenią bliski kontakt z naturą. Obiekt jest dobrze rozplanowany, posiada bazę gastronomiczną i na pewno nikt nie będzie się w nim nudził.

Dwór Sanna

To niezwykła, rodzinna winnica, która powstała w pięknym dworku, który jeszcze kilkanaście lat temu był ruiną. To jedno z najbardziej klimatycznych miejsc, w jakich miałam okazję być. Doskonałe zarówno na pobyt, bo istnieje tam możliwość noclegu, jak i na krótszą wizytę. Najlepiej zarezerwować sobie zwiedzanie z degustacją oraz zjeść posiłek w genialnej restauracji. Więcej o Dworze Sanna znajdziecie tutaj.

Aplikacja MyLuggage

Jakiś czas temu, napisali do mnie twórcy aplikacji MyLuggage, z prośbą o przetestowanie. To polski startup, więc z chęcią się zgodziłam, mimo że raczej nie korzystam z takich rzeczy. Powiem Wam szczerze, że bardzo pozytywne się zaskoczyłam. Wpisałam po prostu kierunek podróży – Janów Lubelski i kilka dalszych szczegółów. Aplikacja jest bardzo pomocna w planowaniu podróży, po kilku kliknięciach dostajecie komplet informacji o miejscu, w które się wybieracie i dostajecie spersonalizowaną listę rzeczy do spakowania, do zrobienia i podpowiedzi, co zrobić na miejscu. Bardzo polecam, przyda się na pewno, zwłaszcza mniej doświadczonym i zorganizowanym podróżnikom. Ściągnąć możecie ją tutaj https://myluggage.io/ 🙂 Na pewno będę korzystać, również przy zagranicznych podróżach.

Inne atrakcje w województwie lubelskim znajdziecie TUTAJ.

Oczywiście zapraszam do bieżącego śledzenia moich podróży na INSTAGRAMIE.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polecane noclegi - Magiczne Kociewie na Pomorzu
Polska - Najładniejsze wieże widokowe w polsce
Polska - Kamerka Sportowa? ORLLO 4K SHARK PRO! KONKURS
Polska - Beksiński Multimedia Exhibition – Gdańsk