Polska - Puszcza Romincka – polska tajga

Puszcza Romincka większości z nas nic nie mówi. Każdy zna i ceni Puszczę Białowieską, Kampinoską czy Niepołomicką, ale zdecydowanie warto zapoznać się tzw. Polską Tajgą. Czy są jeszcze w Polsce miejsca, praktycznie nietknięte przez człowieka?

Puszcza Romincka znajduje się na pograniczu Mazur i Suwalszczyzny, tuż przy granicy z obwodem Kaliningradzkim. Myśląc o Rosji, zwykle myślimy o surowych, zimnych i dziewiczych klimatach i tutaj jest to jak najbardziej trafione skojarzenie! Geologicznie obniżenie terenu samej puszczy stanowi strefę przejściową między mazurskim i litewskim lobem lodowcowym. Puszcza zajmuje powierzchnię ok. 35,5 tys. ha, w tym po stronie polskiej ok. 15,5 tys. ha.

Flora i fauna

Puszcza Romincka charakteryzuje się unikalną fauną i florą, przypominającą tajgę. Przeważają drzewostany sosnowo-świerkowe. Żyją tu prawie wszystkie polskie gatunki zwierzyny łownej: łoś, jeleń, sarna, dzik, wilk szary, lis, ryś, borsuk, jenot, wydra, kuna leśna i domowa, gronostaj, zając bielak, ryjówka, smużka, wydra, a także bobry. Z ptactwa warto odnotować żurawie, czarne i białe bociany, czaple, bielika. Występują tu aż 72 gatunki chronione lub zagrożone w Polsce!

Historia

Kultura Prusów, rozwijała się wokół puszczy, załamała się jednak w XIII wieku pod naporem krzyżackim.  W XVIII wieku osadziło się w okolicach puszczy 20 tysięcy protestantów z diecezji salzburskiej. W XIX i początkach XX wieku puszcza była terenem łowieckim cesarza niemieckiego Wilhelma II, który miał tu swoją rezydencję. Głazami Wilhelma zaznaczano miejsca ubicia najbardziej dorodnej zwierzyny, znajduje się one w puszczy do dziś.


W okresie międzywojennym Niemcy zbudowali kolej, po której zachowały się kultowe dziś mosty w Stańczykach. W trakcie IIWŚ dochodziło tu do licznych starć, wiele niemieckich wsi i miejscowości w okolicach puszczy zostało programowo kompletnie zniszczonych przez Armię Czerwoną. Po wojnie kryła się tu zarówno polska jak i litewska partyzantka antykomunistyczna. Na terenie puszczy znajduje się kilka wiaduktów – pozostałość po rozebranej linii kolejowej. 

Zwiedzanie

Fot. Alicja Harcińska

Puszcza Romincka to miejsce, które wyjątkowo do gustu przypadnie miłośnikom przyrody i świętego spokoju. Jest to jeden z chłodniejszych regionów w Polsce, ze średnioroczną temperaturą przekraczającą 6.4 st. C. Nie ma tu dobrej infrastruktury – czy to dobrze, czy nie jest to kwestia dyskusyjna. Na pewno nie pomaga to w zwiedzaniu, ale działa na dobro puszczy i jej mieszkańców. Zielony szlak w puszczy ma 33km, można go ewentualnie spróbować przejechać rowerem. Prowadzi on w głąb puszczy, na drodze napotkacie bagna, rzeczki, polany – przygotujcie się na porządną wyprawę. Szlak czerwony, niebieski i żółty to bardziej obrzeża, dla osób, które nie chcą się za bardzo zapuszczać 🙂 Inne szlaki i wskazówki znajdziecie na TUTAJ. Oczywiście jest to takie miejsce, gdzie mapa jest obowiązkowa!

Inne atrakcje na Mazurach znajdziecie TUTAJ, oczywiście zapraszam również do obserwowanie mojego profilu na instagramie, gdzie codziennie wrzucam ciekawostki.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Dolnośląskie - 6 najciekawszych jaskiń w Polsce
Polska - Gdzie w Polsce do miasta? Konkurs!
Polska - Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
Dolnośląskie - Hotel Kudowa Manufaktura Relaksu