Polska - Tyskie Browary Książęce

Ostatnio miałam okazję odwiedzić Tyskie Browary Książęce. To piękny, industrialny kompleks w sercu Górnego Śląska, w którym można ciekawie spędzić czas. 

Historia

Zaczyna się wiele lat temu, bo browar jest tutaj warzony nieprzerwanie od 1629 roku. Chodzenie po terenie browaru, jest jak podróż w czasie. Kiedyś takie zakłady funkcjonowały zupełnie inaczej niż dziś. Pracownicy mieszkali na ich terenie, a ich życie toczyło się na terenie zakładu pracy. Dzięki zachowanym budynkom, z których część znajduje się na liście zabytków, możecie sobie wyobrazić, jak to wszystko wyglądało. Tworzyły się wielopokoleniowe więzi, a współcześni pracownicy odnajdują swoich krewnych na spektakularnych muralach, które odwzorowują dawne zdjęcia pracowników. Na przestrzeni lat zmieniała się również technologia, piwo zyskiwało na jakości i stawało się bardziej urozmaicone. Browar rozwijał się bardzo dynamicznie od XIX wieku, a dziś warzy się w nim 6 milionów hektolitrów piwa rocznie!

Zwiedzanie

Ja miałam wersję rozszerzoną, która trwała 90 minut. Uważam, że jak już jest się w takim miejscu, to warto skusić się na kompleksowe zwiedzanie, zwłaszcza że różnica między wersją standardową to tylko 30 minut. Najpierw będzie trochę teorii, czyli historia browaru i ciekawostki architektoniczne, a później Przewodnik oprowadzi Was po pięknych warzelniach. Pomieszczenia zrobiły na mnie ogromne wrażenie, uwielbiam takie połączenie tradycji z nowoczesnością. Niesamowite, że po tylu latach wciąż odbywa się tutaj produkcja.

W trakcie spaceru dokładnie zapoznacie się z historią browarnictwa, dowiecie się, co decyduje o jego zapachu, kolorze oraz smaku. Wbrew pozorom, nie jest to łatwa sztuka. Ostatni etap spaceru był dla mnie mniej interesujący, ale Butelkownia i Puszkownia zaskoczyły mnie swoją zaawansowaną technologią na tyle, że doznałam szoku. To prawdziwa gratka dla miłośników technologii.

Degustacja

W historycznych ceglanych piwnicach znajduje się designerski pub Pod Browarem. To właśnie w nim odbywa się degustacja świeżego piwa Tyskie Gronie. Gwarantuję, że po wiedzy, jaką nabędziecie przy zwiedzaniu zupełnie inaczej będzie postrzegać jego smak. Warto skusić się również na foodpairing, gdzie pod okiem specjalisty spróbujecie różnych browarów. W trakcie degustacji użyjecie aż pięciu zmysłów – wzroku, smaku, zapachu, dotyku i słuchu. Na pewno wyjdziecie z tego miejsca jako świadomi konsumenci.

Komu polecam?

Odnajdą się tutaj pary, grupy znajomych, miłośnicy kulinariów, historii, architektury i dobrej zabawy. To fajnie, unikatowe połączenie wielu dziedzin.

Wszystkie szczegóły dotyczące wizyt, znajdziecie bezpośrednio na stronie Tyskich Browarów Książęcych.
Kup bilet i wpadnij na piwo do browarytyskie.pl.

#WSPÓŁPRACA

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Lubelskie - Podziemia Kredowe w Chełmie
Dolnośląskie - Kraina Wygasłych Wulkanów
Polska - Pustynia Błędowska
Polecane noclegi - Klimatyczne domki w górach