Polska - Bon Turystyczny – co i jak?

Bon Turystyczny to nowy projekt, który wspiera polską branżę turystyczną oraz rodziny. Przysługuje on dzieciom, ponieważ jest do wykorzystania tylko w Polsce, przygotowałam Wam mega krótką listę pytań, z której dowiecie się co i jak.

Komu przysługuje bon?

Każdemu dziecku, które pobiera 500+ lub którego rodzice pracują za granicą i wystąpili o odpowiednik 500+ w innym kraju Unii Europejskiej.

Ile wynosi dofinansowanie?

500 zł na dziecko. Czyli rodzina z dwójką dzieci dostanie czeki warte 1000 zł, z trójką – 1500 zł. Nie będą one jednak wypłacone w formie gotówki, ale kodu, który trzeba będzie podać, rezerwując noclegi dla dziecka. Na dziecko niepełnosprawne dofinansowanie jest podwójne, wynosi 1000zł.

Od kiedy do kiedy?

Program bon turystyczny rusza od 1 sierpnia, a będzie można go zrealizować do 31 marca 2022 r.

Skąd wziąć bon?

Bon należy aktywować. Trzeba założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS i tam się zarejestrować. Tacy, którzy nie ogarną założenia profilu, uzyskają pomoc w każdym oddziale ZUS. Jeśli rodzic zarejestruje się na PUE ZUS, na numer telefonu komórkowego dostanie 16-cyfrowy kod – to właśnie będzie bon. Kiedy tylko taki kod zostanie wygenerowany, od razu można będzie z niego korzystać.

Jak wykorzystać bon?

Rezerwując dla dziecka miejsce w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym lub miejsce na koloniach, należy poinformować, że zamierzamy za usługę zapłacić bonem. Następnie trzeba będzie podać numer bonu i jednorazowy kod potwierdzający transakcję, który także będzie trzeba podać recepcjoniście.

Czy rodzic może opłacić bonem swoje noclegi?


Tak, bonem można opłacić usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na rzecz dziecka. Jeśli z noclegu korzysta rodzic z dzieckiem, bonem można za ten pobyt zapłacić.

Czy bon trzeba wydać jednorazowo?

Nie, można opłacić nim również mniejsze kwoty.

A co jak macie 18 lat?

O ile 18 lat skończyliście do17 lipca to bon przysługuje, jeśli dziecko osiągnęło pełnoletniość później – to niestety 🙂

Kto honoruje bony?

Powstaje lista firm, które będą mogły przyjmować bon turystyczny. Przedsiębiorcy, którzy chcą się na niej znaleźć, już mogą się rejestrować. Docelowo ma być to około 100 tys. firm. Ich aktualny spis będzie dostępny na stronach www.pot.gov.pl, www.bonturystyczny.gov.pl, www.polska.travel.

Bonu nie da się wymienić na gotówkę ani zrealizować na takie usługi jak rowery wodne czy restauracje. Można go realizować tylko na terenie Polski.
Bon turystyczny można będzie aktywować dopiero 31 lipca i wtedy taka zakładka pojawi się na profilu PUE ZUS. 

Zapraszam do śledzenia moich podróży na bieżąco, na INSTAGRAMIE.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Mazowieckie - Nietypowe muzea w Warszawie
Mazowieckie - Ogrody BUW
Dolnośląskie - Jaskinia Niedźwiedzia
Polska - Trójmiasto i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe.