Pałac Mała Wieś

Pałac Mała Wieś

Zaledwie 45 minut drogi od Warszawy znajduje się niesamowite miejsce, pełne zabytków i zieleni. Pałac Mała Wieś to kompleks, w którym można aktywnie odpocząć, skorzystać ze strefy SPA i świetnie zjeść. Hotel wygrał konkurs na „najbardziej romantyczny hotel w Polsce” w 2020 roku.

Najważniejsze informacje:

  • Na miejscu jest strefa SPA
  • W kompleksie jest wyżywienie
  • Można przyjechać z psem

Historia

Niesamowite, jak wiele wybitnych postaci potrafi się przewinąć w historii takiego kompleksu jak Pałac Mała Wieś. Zawsze, jak jestem w takich miejscach, to wyobrażam sobie, jak to musiało funkcjonować w dawnych czasach. Na szczęście w Małej Wsi, dzięki zachowanym elementom i licznym tablicom, można z łatwością poczuć ten klimat. W Polsce jest mało miejsc, które przetrwały potop szwedzki lub wkroczenie armii czerwonej, zwykle wszystko szło z dymem, tym bardziej doceniam to, że Pałac Mała Wieś przetrwał i jest to unikat, ale zacznijmy od początku. W 1786 Bazyli Walicki wybudował swój rodzinny dom, który dzięki posągowi małżonki stał się pięknym klasycystycznym pałacem. Do dziś w środku możemy oglądać napis „Anno Dni 1786. D. 3 Junij. Wprowadzenie do pałacu”.

Gościło tutaj wielu znakomitych gości m.in. król Stanisław August Poniatowski. Pałac był w rękach wielu znakomitych rodów: Walickich, Zamoyskich, Lubomirskich oraz Morawskich. Właściciele zawsze byli zaangażowani w ruch konspiracyjny, zarówno w trakcie powstania styczniowego, listopadowego jak i w trakcie wojny. Pałac od 1939 roku zajmowany był przez Niemców, mimo to udawało się w nim ukrywać partyzantów, Powstańców oraz żydów. Po wojnie pałac w wyniku reformy rolnej został odebrany rodzinie Morawskich. Szczęśliwie, nie stał się PGRem a letnią rezydencją urzędników Rady Ministrów. Po wielu, wielu latach starań w 2008 wrócił w ręce właścicieli. Po gruntownym remoncie znów zachwyca wszystkich odwiedzających, jak za dawnych lat.

Noclegi

Jak już wspominałam wyżej, kompleks jest duży i świetnie zachowany, w związku z tym istnieje możliwość spania w kilku niezależnych budynkach. Ja miałam okazję spać w zabytkowej oficynie, zaadaptowanej na butikowe apartamenty. Budziłam się z widokiem na pałac i zdecydowanie polecam te opcję, jeśli ktoś szuka czegoś wyjątkowego i romantycznego. Designerskie, w tym dwupoziomowe apartamenty można znaleźć w części hotelu Spichlerz, to świetna opcja dobra dla rodzin. Miłośnicy rustykalnego stylu powinni zerknąć na Dom Ogrodnika, w którym znajduje się 16 pokoi. Prawdziwą wisienką na torcie jest Apartament Książęcy w Pałacu. Jest to jedyny pokój dostępny do wynajęcia w pałacu i podobnie jak cały budynek – pełen jest dekoracji i oryginalnych detali. Na powierzchnię aż 100m2, a do dyspozycji gości jest salon kąpielowy. 

Park 

Nie sądziłam, że ogrody zrobią na mnie takie wrażenie! Zawsze spacerując po takich pałacowych terenach zastanawiam się, jak wiele pracy trzeba było w to wkładać, zwłaszcza lata temu, mi nie chce rosnąć nawet bazylia na balkonie. Rozumiem, że kiedyś takie ogrody spełniały o wiele więcej funkcji i zupełnie się nie dziwie, że były oczkiem w głowach właścicieli. To taki park, który łączy wszystko, to co lubię. Miłośnicy historii i nieco bardziej dzikich klimatów mogą pospacerować po leśnej części parku, gdzie znajduje się m.in królewski kamień, dawna pałacowa brama czy spektakularne rodzinne mauzoleum.

W całym kompleksie rozwieszone są huśtawki, które mogą pozwolić na chwilę beztroskiego zapomnienia lub być użyte jako element ciekawej scenografii do zdjęć. W ogrodzie francuskim oprócz pięknych, symetrycznych alejek znajduje się ogród różany, w którym kwitnie 3 tysiące różanych krzewów w różnych kolorach. To wspaniałe miejsce na spacery, znajdują się tutaj dwa stawy, można nad nimi odpoczywać lub wynająć łódkę i popływać. Ja w trakcie spaceru skusiłam się również na świeże poziomki, a wprawione oko dostrzeże drzewa, która mają około 300 lat. 

Zwiedzanie

Sam pałac jest dostępny dla zwiedzania w weekendy i święta o godzinie 15.00 lub dla większych grup, w tej sprawie najlepiej kontaktować się z recepcją. Pałac jest bardzo dobrze zachowany, że warto postawić na przewodnika, inaczej wyłapanie wszystkich szczegółów jest niemożliwe. Zobaczcie tylko na te zdjęcia, wyglądają jak z bajki!

Stara Wozownia 

To restauracja znajdująca się w zabytkowym budynku Starej Wozowni, która działała od 1864 roku. Pięknie odrestaurowane wnętrza nawiązują do pierwotnej funkcji budynki za pomocą licznych dekoracji, pamiątek, a uwagę przykuwają pompejańskie freski. W środku do dyspozycji gości są trzy sale i piękne patio otoczone kasztanowcami. Szefem kuchni jest tutaj Sebastian Olma, laureat programu „Top Chef”. Menu jest bardzo krótkie i oparte na sezonowych produktach, spróbowałam większości dań z karty. Każde było absolutnym topem – zarówno jeśli chodzi o smak jak i o formę podania.

Atrakcje

W ukrytej komnacie można skorzystać z pałacowych rytuałów i wyjątkowych zabiegów SPA na twarz oraz całe ciało. Ja miałam okazję korzystać z sauny suchej oraz jacuzzi na zewnątrz, do wyboru jest klasyczne oraz większe, idealne np na wieczór panieński. Miłośników aktywności z pewności usatysfakcjonuje kort tenisowy oraz driving range do gry w golfa. Mnie największą przyjemność dawało po prostu chodzenie po obiekcie, a parkowe alejki są idealne na poranne bieganie.

Komu polecam Pałac Mała Wieś?

Każdemu, kto jest miłośnikiem natury i odrobiny luksusu. Spacerowanie po pałacowych ogrodach oto prawdziwa podróż w czasie. Jeśli ktoś niestety może sobie pozwolić na dłuższy pobyt, to warto wpaść na zwiedzanie, spacer i genialny obiad. Z pewnością jest to świetna opcja na wesele lub imprezy okolicznościowe.

Pobyty i dokładną ofertę znajdziecie na stronie Pałac Mała Wieś.

Oczywiście, zapraszam również do śledzenia moich podróży na bieżąco na INSTAGRAMIE.

Cześć, nazywam się Kasia
Cześć, nazywam się Kasia

…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.

- Przeczytaj inne wpisy:

[ff id="1"]