Kujawsko-pomorskie - Kujawskie Piramidy

Piramidy kujawskie wzniesiono z wielkich i mniejszych głazów stanowiących obrys całości i usypanego pomiędzy nimi, wysokiego do 5 metrów kopca. Te olbrzymie grobowce nazywane są żalkami lub grobami olbrzymów. Nie o wysokość tu chodzi, bo nie jest ona duża, a o długość – ta przekracza w wielu przypadkach 100 metrów. Najdłuższe piramidy miały 150 metrów! Kilka metrów od czoła nasypu, gdzie grobowce są najwyższe, znajdowały się kamienne komory. W środku są ludzkie pochówki, od jednego do nawet kilku. Budowano je w późnych stadiach młodszej epoki kamienia, około 3000–2200 lat p.n.e. Niektóre źródła podają datę 5000 lat p.n.e. Łącznie w Wietrzychowicach zachowało się pięć megalitycznych grobowców, a w sąsiednim Sarnowie aż dziewięć. Przy każdym obiekcie znajduje się tablica informacyjna oraz ławeczka. Kujawskie Piramidy to spory obszar, więc warto zarezerwować sobie zapas czasu na spacerowanie.

Medycyna

Po badaniach śmiało można stwierdzić, że pradawni mieszkańcy doskonale znali się na medycynie. Dwie czaszki noszą bowiem ślady zagojonych ran po trepanacji. Ludzie ci przeżyli operacje, zmarli znacznie później. Być może pacjentów odurzano dymem z palonych liści konopi indyjskich, bo archeolodzy znaleźli w ziemi nasiona tej rośliny. Oczywiście, nie ma pewności co do tego znieczulenia…

Część eksponatów znalezionych w nich przez naukowców takich jak strzały czy narzędzia znajduje się w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Niestety, ogromna część zabytków przepadła. We wrześniu 1939 roku, transportowano je wiślaną barką do Warszawy, która zatonęła.

Park Kulturowy w Wietrzychowicach i Sarnowie

Park został powołany do życia w lipcu 2006 roku. Do Wietrzychowic najlepiej wyruszyć z Włocławka, drogą krajową nr 62, a dalej drogą wojewódzką nr 270 do Izbicy Kujawskiej. Tam trzeba już kierować się drogą wojewódzką nr 269. W ten sposób dojedzie się do miejscowości o nazwie Naczachowo, gdzie należy skręcić w lokalną drogę. Po około 4 km jazdy jest parking i początek ścieżki dydaktycznej oznakowanej zielonymi strzałkami, które doprowadzą nas do rezerwatu. Cmentarzysko w Sarnowie jest gorzej zlokalizowane. Do rezerwatu najlepiej trafić polną drogą z przystanku PKS w Woli Sosnowej prosto i w las, gdzie po lewej stronie będzie widać będzie główną tablicę informacyjną.

Inne atrakcje w województwie kujawsko-pomorskim znajdziecie TU.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Kujawsko-pomorskie - Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Podlaskie - Podlasie – co zobaczyć?
Polska - Wygraj pobyt w Zamku Gniew!
Polska - Osadnik Gajówka w Wielkopolsce