Polska - Kopalnia Guido – bój HIT

Kopalnia Guido w Zabrzu jest, moim zdaniem, jedną z najlepiej zorganizowanych atrakcji w Polsce. Jestem pewna, że w ciągu kilku najbliższych lat stanie się jednym z symboli polskiej turystyki. Trochę miejsc już w życiu widziałam i gwarantuję, że jeśli tu zajrzycie, będziecie zadowoleni. Zabrze to miasto, które słynęło z górnictwa, jednak żadna z kopalni nie przetrwała. Dzięki ciężkiej pracy i pasji wielu osób oraz instytucji udało się udostępnić kopalnię dla ruchu turystycznego.

Co na Was czeka?

Macie okazję zjechać kilkaset metrów pod ziemię, poznać historię Śląska, zrozumieć trudy pracy górników, a po intensywnym zwiedzaniu napić się piwa w najniżej położonym pubie w Europie.

Do wyboru macie tutaj różne trasy. Nie ma opcji samodzielnego zwiedzania, za to śmiało mogę powiedzieć, że pracują tutaj sami pasjonaci. W większości są to byli górnicy i po prostu wiedzą, o czym mówią, sypiąc ciekawostkami i anegdotami.

W wakacje czeka na Was świetna oferta, Kupując bilet na zwiedzanie poziomu 320 w Kopalni Guido i otrzymacie kod promocyjny na podziemną podróż w czasie, w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Trasa „Podziemny spacer górniczy” jest idealna dla debiutantów. Rozpoczyna ją zjazd prawdziwą szolą, czyli górniczą windą, która jedzie z prędkością 4 metrów na sekundę. W trakcie zjazdu miałam wrażenie, że szybciej się chyba nie da, ale górnicy jeżdżą z prędkością od 8 do nawet 12 m/s. Dla porównania przeciętna winda w bloku pokonuje odległość jednego metra na sekundę. Już samo to robi wielkie wrażenie, a to dopiero przedsmak. Sama świadomość tego, jak daleko od powierzchni jesteśmy, powoduje dreszczyk emocji.

Zwiedzanie trwa około 2,5 godziny. W trakcie dowiecie się, jak wyglądało wydobycie w kopalni w XIX i XX wieku. Na trasie dowiecie się, jakimi technikami wydobywano węgiel, jakie zagrożenia czekały na górników i jak łatwo można było tu stracić życie. Na trasie jest trochę efektów multimedialnych, ciekawych i nieprzesadzonych. Przemówi do Was sam założyciel obiektu, hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Na mnie największe wrażenie zrobił fragment dawnego wyrobiska, z oryginalnymi drewnianymi filarami podtrzymującymi całą konstrukcję. W tym miejscu węgiel fedrowano jeszcze za pomocą kilofów, a dzienny urobek na osobę wynosił około 4-5 ton. Dalsza część trasy z pewnością porwie miłośników techniki. Gigantyczne górnicze kombajny i taśmociągi robią wrażenie gabarytami, mocą i poziomem wytwarzanego hałasu. Fajną ciekawostką jest przejażdżka podwieszaną kolejką górniczą. Byłam w różnych kopalniach, ale nigdzie indziej się z takimi nie spotkałam.

Mroki i szychta

To pełne emocji i przygód trasy, bardziej dla wymagających klientów. Każdemu na pierwszą wizytę polecam spacer, a na kolejną jedną z tych dwóch tras. Prawdziwa górnicza szychta odbywa się w pełnym ekwipunku. Przed wejściem otrzymacie strój: gumiaki, spodnie, koszulę, kask, latarkę, rękawice i groźnie brzmiący aparat ucieczkowy, który potrafi uratować życie górnikom, zapewniając godzinę tlenu. Trasa ma tylko 1,5 km, a jej pokonanie trwa około 4 godzin, co najlepiej świadczy o jej trudności. Po drodze sztygar zleca prawdziwe zadania takie jak przeniesienie rurociągu o wadze kilkudziesięciu kilogramów, cięcie drewna itp. Punktem kulminacyjnym jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o sporym nachyleniu. To świetna opcja na wypady ze znajomymi czy imprezy integracyjne dla firm. Żeby wziąć w niej udział, trzeba być pełnoletnim i mieć niezłą kondycję.

Trasa „Mroki” to wyprawa w najgłębsze i najciemniejsze rejony Guido. To idealna opcja dla osób, które chcą na własnej skórze poczuć, jak wyglądała praca w ciemnej i zapylonej kopalni. Jest to o wiele lżejsza forma niż szychta – bez ciężkich zadań, po prostu spacer po mrocznych zakątkach. Przejście zajmuje około 2,5 godziny, bo wciąż jest to wymagająca droga. Trasa jest dozwolona od 12. roku życia.

Hala Pomp

To wyjątkowy pub, bo znajduje się 320 metrów pod ziemią. Fani browaru znajdą tutaj niepasteryzowane piwo „Guido” i śląskie przekąski. Jeśli macie ochotę na samą rozrywkę, istnieje opcja zjazdu do samego pubu, bez zwiedzania. Jest tutaj szerokie zaplecze, można organizować koncerty, imprezy itd.

Wieża ciśnień

Liczący ponad 100 lat obiekt przykuwa uwagę architekturą. Po rewitalizacji została tutaj otwarta wystawa „CARBONEUM” – centrum wiedzy o węglu. To nowoczesne i multimedialne miejsce, gdzie odkryjecie, jak dużą rolę w Waszym życiu odgrywa węgiel. Sama byłam szczerze zaskoczona. Na miejscu można również zjeść obiad z widokiem na miasto.

Wszystkie szczegóły dotyczące tras znajdziecie na oficjalnej stronie obiektu. Pamiętajcie, żeby zarezerwować bilety z wyprzedzeniem.

Promocje

SuperTicket – to bilet dwa w jednym, czyli w cenie 100 zł otrzymuje się bilet na Podziemny Spacer Górniczy w Kopalni Guido oraz Podziemny Spływ Sztolnią w Sztolni Królowa Luiza. 

Hit Lata! – dokonując zakupu trasy Podziemny Spacer Górniczy w Kopalni Guido, otrzymuje się kod rabatowy -50% na trasę Podziemna Podróż w Czasie w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. 

Szczegóły na naszej stronie: www.podziemnaprzygoda.pl  w produktach oraz ich opisach. 

Materiał został zrealizowany we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Śląskie - Winnica w górach
Polska - Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu
Dolnośląskie - Kowarskie kopalnie uranu
Polska - Trasy Podziemne pod miastami w Polsce