Podkarpackie - Bieszczady na pierwszy raz!

Bieszczady jak magnes od lat przyciągają turystów spragnionych pięknych widoków, spokoju i bliskości natury. Z roku na rok rośnie liczba odwiedzających, jednak mimo to nadal jest to miejsce, w którym każdy kto chce, odnajdzie spokój. Przygotowałam krótki poradnik dla debiutantów – dowiecie się w skrócie co i jak!

MIEJSCOWOŚCI

Wetlina, Ustrzyki Górne i Cisna to doskonałe miejsce na bazę wypadową. W miarę rozwinięta infrastruktura pozwoli Wam na sprawne funkcjonowanie. Znajdziecie tam sklepy i kilka knajpek, są również bezpośrednie wejścia na szlaki. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do bankomatów i restauracji na każdym rogu, to tutaj możecie o tym zapomnieć. W Bieszczadach zdecydowanie warto mieć auto – wtedy nic Was nie ogranicza. Jeśli liczycie na busy, to pamiętajcie, że działają one sezonowo. 

SZLAKI

Najpopularniejsze i jedna z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach. Idealne na pierwszy raz. Pamiętajcie, że chociaż Bieszczady wciąż są stosunkowo dzikie i niesokmercjonalizowane, nie znaczy to, że idąc w środku sezonu w weekend na Tarnicę, nie będzie tam tłumów. Warto wybierać dni powszednie, a jeśli nie mamy takiej możliwości to wychodzić na trasę o świcie. Do najpopularniejszych celów należą Połoniny – Wetlińska oraz Caryńska, Rawki Mała i Wielka oraz Tarnica, która jest najwyższym szczytem w Bieszczadach. Pamiętajcie, że na Krzemieńcu możecie być w wyjątkowym miejscu, znajduje się tam trójstyk granic Polski, Słowacji i Ukrainy. Nie zapomnijcie wziąć na szlak zapas wody i prowiantu, zdecydowanie ciężej tutaj o strumień czy ilość schronisk taką, jaką znacie z Tatr.

ATRAKCJE

Bieszczady to również ogromne bogactwo kulturowe, z racji swojego położenia i burzliwej historii ich tożsamość tworzyły różne narodowości i wyznania. Jak już ochłoniecie po spacerach górskich, możecie ruszyć na zwiedzanie okolicy. Co warto zobaczyć?

Bieszczadzka Kolej Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna to kolej wąskotorowa w Bieszczadach, będąca najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce. W trakcie wojen służyła transportom wojskowym, potem towarowym i prywatnym. Po IIWŚ kolei nie uruchomiono z uwagi na wyludnienie Bieszczad i zniszczenie infrastruktury.  W roku 1997 dzięki staraniom fundacji przywrócono po przerwie ruch turystyczny i już w tym roku kolej przewiozła ponad 23 tysiące turystów! Jednym z ograniczeń eksploatacyjnych kolei jest konieczność zatrudniania kilku hamulcowych w każdym pociągu, z uwagi na górski profil trasy i brak hamulców zespolonych w wagonach. Czym różni się podróż pociągiem wąskotorowym od tej w zwykłym? Przede wszystkim daje bliższy kontakt z otaczającą go przyrodą, lepszy widok z okien jadącego powoli pociągu. Linia kolei bieszczadzkiej biegnie przede wszystkim przez tereny leśne, zboczami gór, często w znacznym oddaleniu od zabudowań. Ceny biletów zaczynają się od 18zł. Dokładną rozpiskę dat, tras oraz cen znajdziecie TUTAJ

Bieszczadzkie Cerkwie

Charakterystyczne drewniane cerkwie są symbolem Bieszczad. Większość nie przetrwała XX wieku – wojna, akcja Wisła i rozbiórki sprawiły, że dziś możemy podziwiać tylko nieznaczną część z nich. Szlak Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim, o łącznej długości 1202 km, podzielony jest na 9 tras. Oczywiście, wszystkie są nie do zobaczenia w trakcie jednego pobytu, ale warto zobaczyć chociaż kilka!

Muzeum budownictwa w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to największy w Polsce, a drugi w Europie tego typu obiekt. Na ponad 38 ha zróżnicowanej powierzchni zgromadzono około 180 przykładów różnorodnych budynków z okresów historycznych dziejów Polski i szeroko pojętego Zakarpacia. Położone jest na terenie Białej Góry, części dzielnicy Wójtostwo na prawym brzegu Sanu. Dokładny cennik i aktualne warunki zwiedzania znajdziecie oczywiście na oficjalnej stronie ich FB.

Rowerowe Drezyny

Drezyny zostały uruchomione w maju 2015 r. i były wówczas pierwszą w kraju tego typu wypożyczalnią. Szybko zyskała popularność oraz rozgłos w świecie turystów. Ich trasa znajduje się na nieczynnym fragmencie kolei wąskotorowej, a konkretnie na odcinku nr 108 łączącej Stróże z Krościenkiem. Do wyboru jest kilka różnych tras, każda z nich ma kilkanaście kilometrów długości i zajmuje około 2 godzin. Drezyna pomieści cztery osoby, napędzana jest siłą mięśni nóg. Atrakcja ta cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Bieżące informacje znajdziecie TUTAJ.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem 

Fot. Tomek Pudzianowski

Większość z nas żubry kojarzy raczej z Podlasiem, ale w Polsce występują również w kilku innych lokalizacjach. 8 ha powierzchni leśnej zostało przeznaczone na obserwacje żubrów w ich naturalnym środowisku. Teren, na którym żyją zwierzęta, porośnięty jest starymi świerkami i jodłami a przez środek przepływa Potok Czerwony, który dostarcza zwierzętom wodę. Dla odwiedzających zagrodę, wybudowano specjalne platformy widokowe, umożliwiające obserwację żubrów niezależnie od warunków pogodowych. Podstawowymi celami projektu, jest poprawa genetycznej kondycji bieszczadzkich żubrów, umożliwienie ponownego odtworzenia stada „Górny San”, które zostało zarażone gruźlicą. Pierwsze żubry przyjechały do bieszczadzkiej zagrody w połowie lutego oraz końcem marca 2012 i szybko oswoiły się z nowym miejscem. Zwiedzanie jest BEZPŁATNE.

Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku

Przyznam szczerze, że mam bardzo nikłe pojęcie jeśli chodzi o sztukę. Są jednak takie postacie, których nie da się nie znać i jedną z nich jest właśnie Zdzisław Beksiński. Jestem pewna, że każdy chociaż raz widział jedne z jego charakterystycznych prac. Znajdziecie tutaj ponad 600 jego prac, będziecie mogli spróbować wniknąć w jego myśli i może zrozumieć sposób postrzegania przez niego świata. 

NOCLEGI

Nie polecę Wam żadnego konkretnego, bo wybieram się w Bieszczady dopiero w sierpniu. Poza klasycznymi wyszukiwarkami, które nie zawsze sprawdzają się w mniejszych miejscowościach, warto poszukać również ciekawych lokalizacji na lokalnych portalach. Mogę Wam polecić typowo jeśli chodzi o Bieszczady – www.clickweek.pl Mam nadzieję że ta garść informacji wystarczy Wam, żeby rzucić wszystko i zacząć planować urlop w Bieszczadach!

Oczywiście, zapraszam do bieżącego śledzenia mojego profilu na instagramie!

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Tasteaway – podróże z dziećmi. Recenzja
Polska - Lemur Park w okolicy Trójmiasta. KONKURS
Polska - Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Lubelskie - Dzikie Koniki polskie w Roztoczańskim Parku Narodowym