Podkarpackie - Bieszczadzka kolejka leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna to kolej wąskotorowa w Bieszczadach o szerokości toru 750 mm, będąca najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Historia

Bieszczadzka Kolejka Leśna powstała w roku 1872, a na trasie kursowały trzy parowozy. W następnych latach, wielokrotnie zmieniały się rozkłady i przeznaczenie lini – w trakcie wojen służyła transportom wojskowym, potem towarowym i prywatnym. Po IIWŚ kolei nie uruchomiono z uwagi na wyludnienie Bieszczad i zniszczenie infrastruktury. W pierwszej połowie lat pięćdziesiątych rozpoczęto odbudowę lini, a w 1964 ostatecznie ją zakończono. Niestety, w 1991 r. zamknięto całoroczny ruch pasażerski, ograniczając się jedynie do uruchamiania pociągów osobowych w sezonie letnim. W 1992 r. dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, Bieszczadzka Kolej Leśna została objęta ochroną konserwatorską.  W roku 1997 dzięki staraniom fundacji przywrócono po przerwie ruch turystyczny i już w tym roku kolej przewiozła ponad 23 tysiące turystów! Jednym z ograniczeń eksploatacyjnych kolei jest konieczność zatrudniania kilku hamulcowych w każdym pociągu, z uwagi na górski profil trasy i brak hamulców zespolonych w wagonach. Od 2012 roku – po 23 latach przerwy – kolejka kursuje również w wybrane dni zimą w okresie ferii szkolnych; poza rozkładowymi uruchamiane są także pociągi specjalne.

Przejażdżka

Czym różni się podróż pociągiem wąskotorowym od tej w zwykłym? Przede wszystkim daje bliższy kontakt z otaczającą go przyrodą, lepszy widok z okien jadącego powoli pociągu. Linia kolei bieszczadzkiej biegnie przede wszystkim przez tereny leśne, zboczami gór, często w znacznym oddaleniu od zabudowań. Pociąg wygląda tak jak kiedyś, w związku z tym można poczuć się jak w trakcie podróży w czasie. Magiczny widok, prawda?

Bilety

Ceny biletów zaczynają się od 18zł. Dokładną rozpiskę dat, tras oraz cen znajdziecie TUTAJ. Dokładnie zapoznajcie się z informacjami, żeby się nie rozczarować.

Marzec to czas na prace remontowe, dlatego Bieszczadzka Kolejka Leśna wtedy nie kursuje.

Inne atrakcje w okolicy znajdziecie TUTAJ.

Moje bieżące podróże możecie oglądać na INSTAGRAMIE.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Pomorskie - Kaszubskie Morze i okolice!
Polska - Kolorowe jeziorka W BIBIELI
Dolnośląskie - Szlak Tajemniczych Podziemi
Małopolskie - Kraków Arcade Museum