Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia to jedna z kilku jaskiń udostępnionych do zwiedzania na Dolnym Śląsku.
Historia
Ma 37 milionów lat, ale ludzie odkryli ją dopiero w 1966 roku w trakcie pracy w znajdującej się tam kopalni odkrywkowej marmuru. Zaskoczeni robotnicy odkryli tunel, a wtedy do akcji wkroczyli naukowcy. W środku odnaleziono mnóstwo kości. Jak pewnie wszyscy wiecie, na tych terenach w trakcie II wojny światowej dochodziło do wielu przerażających wydarzeń, na szczęście okazało się, że są to szczątki zwierząt, a nie masowy grób. Z jaskini wydobyto około 20 000 szczątków kostnych, z czego 90% należało do niedźwiedzia jaskiniowego, czemu jaskinia zawdzięcza swoją nazwę.
Początkowo sądzono, że jaskinia ma około 200 metrów długości. Była odkrywana i badana przez grotołazów, na dzień dzisiejszy rozłożone horyzontalnie korytarze mają łączną długość około 4,5 km i rozwinęły się na 3 poziomach. Deniwelacja wynosi 118 metrów, a wysokość najwyższych ścian dochodzi do 30 metrów. Naukowcy są przekonani, że tunele są dużo większe, regularnie trwają ich badania i próby przebicia się do kolejnych korytarzy. 11 czerwca 1983 roku po ośmioletnich pracach przygotowawczych jaskinia została udostępniona dla turystów i uważana jest za jedną z najładniejszych w Polsce.
Trasa turystyczna
W środku jest oświetlenie elektryczne i jest bardzo przestronnie, nie trzeba się obawiać nawet jeśli nie przepadacie za ciasnymi przestrzeniami. Przejście trwa około 45 minut, w trakcie których przewodnik opowiada wszystkie ciekawostki.
Trasa ekstremalna
Dla odważnych i szczupłych dostępna jest ekstremalna wersja trasy, którą zawsze polecam. Trwa około trzech godzin i trzeba przeciskać się przez naprawdę ciasne szczeliny. Organizatorzy zapewniają kombinezon speleologiczna, kask, oświetlenie i rękawice ochronne. Sama wybieram się na nią w czerwcu, o ile się zmieszczę 🙂
Cennik
Bilet normalny to koszt 55zł, a ulgowy 40zł. Oczywiście, dla grup, rodzin etc. są zniżki. Trasa ekstremalna wymaga wcześniejszej rezerwacji i kosztuje 300zł. Najdziwniejsza opłata, z jaką się spotkałam to 15zł za możliwość robienia zdjęć w trakcie zwiedzania.
Dojazd
Możliwy jest tylko samochodem. Rozgrzewką jest już samo dojście do jaskini, bo najbliższy parking położony 1.5 km dalej, w pięknym otoczeniu strumyków, źródeł i gór. Z parkingu istnieje opcja podjechania meleksem.
Śledź moje podróże na Instagramie
@GdziewPolscenaweekendBloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙
Cześć, jestem Kasia...
…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.
więcej o mnie...Polecam!
Ponad 300 stronicowy przewodnik po historii, architekturze i tajemnicach starych murów, od pięknych pałaców do ruiny w środku lasu.
zobacz e-book...