Polska - Najładniejsze wieże widokowe w polsce

Wieże widokowe lubi chyba każdy, mamy ich w Polsce naprawdę dużo, w tym sporo nowych. Podrzucam listę tych najciekawszych, oczywiście za jakiś czas zrobię aktualizacje.

Wieża na Cergowej

Masyw Cergowej to pasmo Beskidu Niskiego. Najwyższy szczyt ma wysokość 716 m n.m.p. Znajduje się na nim wieża widokowa o nietypowym kształcie, który nawiązuje do tradycji wydobycia ropy naftowej w regionie, dlatego została zaprojektowana na wzór szybu. Wieża ma 22 metry i widać z niej Beskid Niski, Pogórze Karpackie z Dołami Jasielsko –Sanockimi, Karpaty Słowackie oraz Tatry. 

Skywalk Świeradów-Zdrój

Ścieżka w chmurach to z pewnością hit nadchodzącym wakacji. Sama wieża ma 62 metry wysokości, a kładka  850m długości. Na górze jest przeszklony taras, a na dół można zjechać 105 metrową zjeżdżalnią. To nowość, jest dostępna dla turystów dopiero od 2 tygodni. Bilet normalny to koszt 49zł.

wieża widokowa krynica-zdrój

To pierwsza tak spektakularna wieża w Polsce. Zlokalizowana jest w sercu Beskidu Sądeckiego, ma 49.5m wysokości, a na szczyt prowadzi ponad kilometrowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Jej wysokość odpowiada 17 piętrowemu wieżowcowi. Normalny bilet to koszt 49zł. 

Wzgórze Donas w Gdyni

Donas to wzgórze w Gdyni, które ma wysokość 205 m n.p.m. W czasie II wojny światowej był to punkt obserwacyjny. Obecnie na szczycie znajduje się wieża telekomunikacyjna o wysokości 70 m, natomiast taras widokowy znajduje się na wysokości 26,5 m. Niedaleko wieży znajduje się jedyny istniejący protestancki cmentarz w Gdyni, którego powstanie datuje się na połowę XIX wiek.

Wieża na Górze Wszystkich Świętych

To kamienna wieża wiekowa zbudowana w 1913 roku. Ma 15 metrów wysokości, zbudowana jest z charakterystycznego czerwonego piaskowca. Z galerii wieży widoczna jest szeroka panorama ziemi kłodzkiej z Masywem Śnieżnika, Górami Stołowymi, Górami Suchymi, Sowimi i Bardzkimi. Dalej widać również Czechy, a czasem nawet Śnieżkę w Karkonoszach.

Wieża na Kalenicy

To stalowa wieża widokowa w Górach Sowich, na szczycie góry Kalenica (964 m n.p.m). Została zbudowana w 1933 roku, jej wysokość to 20 m, są tam dwie platformy widokowe. Z góry roztacza się widok na Karkonosze, Góry Kamienne i Wałbrzyskie, Góry Sowie, fragment Jugowa, Gór Bardzkich i Złotych, Masyw Śnieżnika, a także Przedgórza Sudeckiego, Kotliny Kłodzkiej i Dzierżoniowskiej oraz Masyw Ślęży.

Ruiny wieży Grodziszcze

Jak wiecie, ja mam słabość do ruin więc musiałam ją tutaj umieścić. To ruiny czterokondygnacyjnej wieży widokowej z 1813 roku, zwieńczonej tarasem widokowym, imitujące zamek. Na parterze znajdowała się kuchnia, a na poszczególnych piętrach: salon i sypialnia. Pod koniec XIX w. przy wieży powstały dwa drewniane kioski z artykułami dla turystów. Oczywiście, obecnie ruiny oraz baszta są zaniedbane. Mam nadzieję, że ktoś się kiedyś skusi na odbudowę tego cuda. 

Wieża w Kotowicach

Kilkanaście minut drogi od Wrocławia znajduje się pięknie położona wieża. Ma wysokość 40 metrów, a przy ładnej pogodzie widać z niej Wrocław, Masyw Ślęży i Sudety. W okolicy warto wybrać się na spacer przy Odrze.

Wieża na Borowej

Jest czynna od 2017 roku, na szczycie Borowej o wysokości 853m n.p.m, w Górach Wałbrzyskich. Ma kształt hiperboloidy jednopowłokowej – kreślony równaniem{displaystyle {frac {x^{2}}{a^{2}}}+{frac {y^{2}}{b^{2}}}-{frac {z^{2}}{c^{2}}}=1}frac{x^2}{a^2}+frac{y^2}{b^2}-frac{z^2}{c^2}=1

🙂 Na wieżę prowadzi 90 schodów Przy dobrej pogodzie widać nawet wrocławski Sky Tower. 

Pachołek w Gdańsku

To moja ulubiona wieża, ze względów sentymentalnych, bo odwiedzam ją regularnie od dzieciństwa. Pachołek to ponad stumetrowe wzniesienie w dzielnicy Oliwa. W 1882 wybudowano tutaj piękną murową wieżę, oczywiście nie przetrwała i została wysadzona w 1945 roku. W 1975 roku na jej miejsce postawiono stalową wieżę. Roztacza się z niej przepiękny widok a Gdańsk oraz morze, polecam zwłaszcza po zmroku.

Wieża na Trójgarbie

Kolejna wieża w Górach Wałbrzyskich. Walory tego miejsca były znane już dawno, bo pierwsza wieża została zbudowana tutaj już w 1882 roku. Obecną wieżę zbudowano w 2018 roku, na planie trójkąta, ma 27 metrów wysokości. Przyciąga tłumy spacerowiczów, z pewnością jednym z atutów jest fakt, że jest oświetlona po zmroku.

Wieża w Trzcinicy

Zbudowana została w 2014 roku na terenie Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Ma wysokość 44 metrów. Z wieży roztacza się rozległy widok obejmujący: oprócz obszaru skansenu także Doły Jasielsko-Sanockie, Pogórza Karpackie, Beskidy, a także przy dobrej widoczności Tatry.

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Jedna z najciekawszych w zestawieniu, jeśli chodzi o walory widokowe. Jest czynna od 2020 roku, to najwyższa budowla w Bieszczadach, ma 34 m wysokości. Do platformy widokowej prowadzi 170 schodów. Wieża jest nieczynna przy złych warunkach atmosferycznych. Roztacza się z niej widok na dolinę górnego Sanu oraz najwyższe partie polskich i ukraińskich Bieszczadów

Oczywiście, zapraszam do bieżącego śledzenia mojego profilu na INSTAGRAMIE.

A Wy, macie swoje ulubione wieże w Polsce?

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Małopolskie - Jak zorganizować szybki wypad do energylandi?
Dolnośląskie - Kraina Wygasłych Wulkanów
Dolnośląskie - Zdrój Wojciech
Łódzkie - Groty Nagórzyckie