Polska - Osada Łowców Fok w Rzucewie

Osada Łowców Fok brzmi trochę brutalnie, ale spokojnie, to tylko park archeologiczny! Mało znana atrakcja znajduje się w pięknej lokalizacji. Planując wypad na Pomorze, koniecznie weźcie pod uwagę wizytę tutaj.

Rzucewo to niewielka miejscowość, oddalona o kilka kilometrów od Pucka. Już w okresie neolitu w Rzucewie była bardzo rozwinięta osada łowców fok. Dziś, dzięki utworzeniu tu parku kulturowego można zobaczyć, chociaż w kilku fragmentach, jak wyglądało w niej życie codzienne. 

HISTORIA

W 2500-1700 p.n.e pojawiła się na tych terenach ludność nazywana obecnie kulturą rzucewską. Była to świetnie zorganizowana społeczność, która może się oczywiście pochwalić wieloma osiągnięciami w różnych dziedzinach. Potrafili wyrabiać narzędzia z kamienia, wyroby ceramiczne, bursztynnicy oraz zajmowali się rybołówstwem i polowaniem na foki.

WYKOPALISKA

Pomimo upływ kilku tysięcy lat, zostawili po sobie sporo śladów, dzięki czemu możemy dowiedzieć się jak żyli. Na miejscu wykopalisk w 2013 roku założony został archeologiczny park kulturowy, który jest dostępny dla odwiedzających. Pierwsze ślady istniejącej osady odkryto w 1894 roku, a prace archeologiczne trwały w latach 1927-1929. W 1984 ponownie zajęto się tematem, przeprowadziło je oczywiście Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Odkryto tu nawet pozostałości przystani, które datowane są na 5000 lat p.n.e. To najstarsze ślady osadnictwa wokół południowego Bałtyku!

Na miejscu jest ścieżka dydaktyczna, która nawiązuje do ówczesnej zabudowy, chat i warsztatów. Rekonstrukcje są na świeżym powietrzu, na zwiedzanie warto wybrać się w pogodny dzień. Odwiedzający mogą przekonać się jak wyglądała chata szamana, pracownia kamieniarza czy piec garncarski. W sezonie będzie można obejrzeć wystawy „Rzucewo w epoce kamienia” i „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub” oraz spacer „Szlakiem łowców fok”, na którym znajdują się zrekonstruowane obiekty z epoki kamienia.

GODZINY OTWARCIA

Park Kulturowy działa TYLKO W SEZONIE! Informacje na temat ewentualnych zmian możecie śledzić na oficjalnym FB obiektu. Standardowo, od pierwszego maja czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach 8.00 – 16.00. Wstęp na teren parku jest płatny, cena normalnego biletu to 4 zł, ulgowego 2 zł. Biorąc pod uwagę ilość wiedzy, jaką wyniesiecie z tego miejsca, zdecydowanie warto zainwestować.

Oczywiście jest to zaledwie element ciekawych rzeczy na Pomorzu, inne atrakcje znajdziecie TU. Chociaż to doskonały przystanek w drodze na Hel lub na szybki wypad w pobliżu Trójmiasta, warto poświęcić tej okolicy więcej czasu.

Zapraszam na mój INSTAGRAM, gdzie na bieżąco wrzucam swoje relacje z wypraw.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - XOXO WIFI – INTERNET NA WYJAZD
Polska - Słowińskie wybrzeże – jak zorganizować tam czas?
Pomorskie - Gdzie na Hel? Pod Cyprysami
Polska - Trójmiasto i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe.