Dolnośląskie - Kotlina Kłodzka – atrakcje

Kotlina Kłodzka

to region w którym z pewnością nie można się nudzić! Jest to kraina geograficzna w Sudetach. Kotlina w Sudetach Środkowych otoczona przez Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika i wraz z nimi tworzy krainę historyczną zwaną ziemią kłodzką. Głównym miastem jest Kłodzko, przede wszystkim zobaczcie ile atrakcji jest na tym niewielkim obszarze!

Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku

Kotlina Kłodzka minieuroland

Został stworzony z myślą o potrzebach i oczekiwaniach rodzin z dziećmi, młodzieży szkolnej, seniorów oraz grup zorganizowanych. Goście mogą poznać tu wspaniałe atrakcje turystyczne z Polski, Europy i świata– w miniaturze. Ogrodnicze zakątki malowniczego arboretum zachęcają do przyjemnego odpoczynku, a bezpieczny i nowoczesny plac zabaw dla dzieci jest gwarancją wspaniałej zabawy. Lokalizacja parku czyni go Turystyczną Bramą Kotliny Kłodzkiej. Każdy turysta planujący jeden dzień, weekend, wakacje lub ferie w tym niezwykłym regionie Dolnego Śląska, powinien odwiedzić to miejsce. O tym miejscu napiszę osobny tekst wraz z małym konkursem, więcej o tym Parku Miniatur znajdziecie tu.

Twierdza Kłodzko

Zabytkowa Twierdza w Kłodzku to fortyfikacja obronna mieszcząca się na obszarze trzydziestu hektarów. Historia wczesnośredniowiecznego grodu, który powstał na miejscu obecnej twierdzy, jest bardzo długa. Swoje początki ma już w 981 roku.  Obecnie turyści mogą zobaczyć zaledwie dziesięć procent twierdzy, chociaż wciąż trwają prace mające na celu rozbudowanie większej ilości tras. Niedawno ogłoszono, że już niebawem zwiedzający będą mogli zobaczyć całkiem nowy obszar. W ofercie obiektu dostępna jest zwiedzanie z przewodnikiem, ale nie jest to opcja obowiązkowa. Na miejscu istnieje możliwość zwiedzenia podziemnych tuneli które są pod stokiem bojowym twierdzy, choć tylko z przewodnikiem! Podczas zwiedzania dokładnie przybliży Wam jej historię.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, na wysokości 919 m n.p.m. Schronisku „Na Szczelińcu” znajduje się prawie na samym szczycie Szczelińca. Jest to jeden z dwóch w Polsce (drugie to Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach) obiektów, do którego w żaden sposób nie można dojechać samochodem. Nie prowadzi tam żadna droga, po której mógłby się poruszać jakikolwiek pojazd. Jedynym sposobem dotarcia jest wybranie się piechotą, ale jak czytamy na stronie schroniska, na szczęście prawie każdy bez trudu pokona trasę. Szczegółowy opis tego miejsca znajdziecie tutaj.

Błędne Skały

Labirynt znajduje się na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i obejmuje północno-zachodnią część Stoliwa Skalniak. Znajduje się między Kudową-Zdrojem a Karłowem. Pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre skały posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie “Skalne Czasze”. Widoczny stąd jest będący niedaleko m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! Więcej o tym miejscu znajdziecie tutaj.

Jaskinia Niedźwiedzia

Ta atrakcja turystyczna mieszcząca się w Kletnie została udostępniona turystom w roku 1983. Kotlina skrywa w sobie dużo tajemnicy. Uważana jest za najdłuższą z jaskiń w Sudetach i jedną z największych w Polsce, choć została odkryta przypadkowo, podczas prac przy wydobywaniu marmuru. W czasie badań nad wnętrzem jaskini odkryto w niej wiele szczątków zwierząt. Znaleziono m.in. szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, od którego wywodzi się obecna nazwa obiektu. Łączna długość korytarzy rozłożonych na wielu poziomach jaskini wynosi około 5 kilometrów, a wyznaczona trasa turystyczna biegnie przez 360 metrów. Jaskinia Niedźwiedzia słynie z niepowtarzalnego mikroklimatu, który od wielu lat tworzy w jej wnętrzu unikalne formy naciekowe. Więcej o polskich jaskiniach znajdziecie tutaj.

Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju istnieje w XVII-wiecznej papierni. Młyn papierniczy, w którym mieszczą się liczne zbiory muzealne liczy ponad 400 lat, a budynek jest bardzo ważnym zabytkiem techniki. Gromadzi urządzenia związane z produkcją papieru, dawne arkusze papieru, historyczne banknoty, ekslibrisy i paszporty. W latach 70-tych dusznickie muzeum było największym w Polsce producentem papieru czerpanego. Jako jedyne w kraju samo projektowało i wytwarzało sita, które umożliwiały czerpanie papieru ze znakami wodnymi. Obecnie papiernia jest uznawana za pomnik historii i jest jednym z najcenniejszych zabytków Polski. Zarządcy muzeum starają się o uznanie go za zabytek klasy UNESCO, oczywiście trzymam kciuki za powodzenia. Dla zwiedzających udostępniona jest stała ekspozycja oraz wystawy czasowe, a goście mogą też uczestniczyć w pokazach czerpania papieru.

Zamek na Skale

Zamek na Skale w Trzebieszowicach to zabytkowa rezydencja, której historia sięga XV wieku. Dawniej była to siedziba rycerska, usytuowana na skalistym i malowniczym brzegu rzeki Białej Lądeckiej. Na ruinach drewniano-kamiennej budowli, na przełomie XVI i XVII wieku, wzniesiono piękny renesansowy dwór. Późniejsze przebudowy sprawiły, że posiadłość stała się jedną z największych atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Przez wieki pełnił on rolę arystokratycznego ośrodka Lądka Zdrój i cieszył się niezwykłą sławą. Dziś mieści się tam luksusowy hotel z restauracją i SPA. Jego charakterystycznym elementem jest zabudowany wewnętrzny dziedziniec, który stanowi miejsce wieczornych koncertów. Szczególną uwagę odwiedzających przyciąga również bogato rzeźbiona i niezwykle dekoracyjna drewniana klatka schodowa. Obecnie zamek jest dostępny dla turystów i można go zwiedzać z przewodnikiem.

Kopalnia Złota

Kotlina

Kopalnia Złota znajduje się w miejscowości Złoty Stok. W obiekcie jest trasa mierząca półtora kilometra. Wycieczka biegnie przez najstarsze sztolnie: Gertruda i Czarną, a w czasie spaceru goście mogą zobaczyć ciekawą ekspozycję przedstawiającą dawne życie miasta, narzędzia górnicze i piece muflowe. Dodatkową atrakcją jest także płukanie złota oraz wyjątkowy, podziemny wodospad, jedyny w Polsce. Turyści mogą również podziwiać skarbiec mieszczący 1066 złotych sztabek. Liczba ta określa 16 ton złota, które uzyskano w kopalni przez blisko 1000 lat. Szczegóły zwiedzania oraz cennik znajduje się na oficjalnej stronie kopalni. Inne niesamowite kopalnie w Polsce znajdziecie tutaj.

Spływy

Kotlina Kłodzka od lat pozostaje najlepszym miejscem do uprawiania raftingu. Dzieje się tak za sprawą wielu masywów górskich. Zobaczyć można tutaj Masyw Śnieżnika, gdzie Nysa Kłodzka ma swoje źródło. W Bardzie znajduje się kilka biur organizujących spływy kajakowe i pontonowe. Udział w takiej atrakcji to przede wszystkim dobra zabawa na świeżym powietrzu. Połączona jest z możliwością podziwiania malowniczych obszarów Kotliny. Dostarczy on wrażeń zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Tego typu zwiedzanie spływem pontonowym trwa około 2,5 godziny, chociaż wszystko zależy od poziomu trudności trasy. Początek trasy znajduje się w miejscowości Ławica, natomiast kończy w Bardzie Śląskim. Z pewnością nie zabraknie Wam adrenaliny.

Kotlina Kłodzka to naprawdę niezwykłe miejsce. Ilość atrakcji sprawia że żaden turysta nie będzie się tam nudził, wszystko jest niedaleko siebie. Inne atrakcje w okolicach znajdziecie tutaj.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Łeba – atrakcje
Polska - FlixBus – na tropie Polski
Dolnośląskie - Podziemne miasto osówka – projekt riese
Małopolskie - Kraków na weekend