Dolnośląskie - 6 najciekawszych jaskiń w Polsce

Dopiero kilka lat temu miałam okazję być w jednej z nich pierwszy raz! Jaka była Wasza pierwsza odwiedzona jaskinia? Macie swoje ulubione? Nie znalazłam dokładnej liczby jaskiń w Polsce, ale w samych Tatrach znajdują się aż 842! Obecnie w Polsce istnieje 19 jaskiń, które są przystosowane dla ruchu turystycznego, czyli posiadają odpowiednią infrastrukturę lub prowadzi przez nie szlak turystyczny. Niektóre pobudzają wyobraźnię ciemnością i niezliczoną ilością tuneli, w innych możemy podziwiać formy skalne oraz nacieki a niektóre są świetną lekcją historii dzięki zachowanym szczątkom i wystawom. Chociaż każda jest wyjątkowa, to przedstawiam Wam najciekawsze z nich:

Jaskinia Nietoperzowa

Znajduje się w Dolinie Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych w niej bogatych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących gatunków nietoperzy. Jaskinia Nietoperzowa usytuowana w grupie skał górnej części Doliny Będkowskiej, położona 438 m nad poziomem morza, o długości 326 m. W jej wnętrzu można podziwiać efektowne nacieki taki jak m.in. wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Nagrywano tu m.in. fragmenty „Ogniem i Mieczem”. Jaskinia jest oświetlona i bezpieczna dla odwiedzających. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 7 zł. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem dyżurującym przy wejściu. 

Jaskinia Raj

Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna wprowadzająca turystów w tematykę krasu. Można zobaczyć tu znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt. Zwiedzanie trwa około 45 minut. Jaskinię można zwiedzać od 15 stycznia do 15 listopada, chociaż w poniedziałki, Święta Wielkanocne, 31 sierpnia oraz 1 listopada jaskinia jest nieczynna. Rocznie odwiedza ją około stu tysięcy osób. Ceny biletów od 14zł, szczegółowy cennik macie tutaj.

Jaskinia Niedźwiedzia

Najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku. Otwór wejściowy na wysokości 800 m n.p.m. Rozłożone horyzontalnie korytarze mają łączną długość około 4,5 km i rozwinęły się na 3 poziomach. Turystów zachwyca przede wszystkim różnorodna i dobrze zachowana szata naciekowa jaskini. Choć samo zwiedzanie trwa około 45 minut, pamiętajcie że trzeba doliczyć około pół godziny na dojście z parkingu. Na żądnych adrenaliny turystów czeka wyjątkowa atrakcja, trasa ekstremalna – można się wcielać w rolę grotołaza i podążyć śladami pierwszych odkrywców jaskini, chociaż trasa jest dostępna tylko dla osób szczupłych i sprawnych fizycznie. Szczegóły oraz cennik znajdziecie tutaj. Cennik oraz pakiet informacji znajdziecie na głównej stronie obiektu.

Jaskinia Mroźna

Znajduje się na wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a otwór wyjściowy na wysokości 1112 m n.p.m. Całkowita długość jaskini wynosi 773 m, a trasa dla turystów wynosi 480 m. Różnica poziomów to 41,6 metra. Jaskinia przebija na wylot masyw Organów. Kształtem przypomina poziomy korytarz, na początku jaskini zbudowano sztuczny tunel wejściowy. Jest czynna od 1 maja do końca października. Od 1959 roku jest oświetlana elektrycznie za pomocą agregatu spalinowego jako jedyna z polskich jaskiń tatrzańskich. Także jako jedyna wymaga zakupu biletu wstępu (obecnie bilet normalny kosztuje 4 zł). Zwiedzanie trwa od 20 do 40 minut. Na tle innych jaskiń w Tatrach nie wypada spektakularnie, jednak jest najbardziej dostępną i zorganizowaną jaskinią gdzie nie trzeba mieć ze sobą nawet latarki.

Jaskinia Mylna

Według mnie jedna z najciekawszych. Położona w Dolinie Kościeliskiej. Łączna długość jej korytarzy wynosi 1630 metrów, a deniwelacja 46 metrów. Do jaskini i przez nią prowadzi szlak czerwony. Dojście ok. 15 min, przejście przez jaskinię ok. 30 min, zejście ok. 10 min. Wyjście znajduje się w innym miejscu, skąd prowadzi ścieżka zejściowa z powrotem do Doliny Kościeliskiej, naprzeciwko Skały Pisanej. Trasa jest dość wymagająca, w wielu miejscach wymaga przemieszczania się w pozycji obniżonej a nawet czołgania. Koniecznie weźcie ze sobą latarkę! Idąc solo, bez sprawdzonego sprzętu narażacie się na zgubienie. W lipcu 1945 roku w labiryntach jej podziemnych korytarzy zabłądził i zmarł z wycieńczenia ksiądz pallotyn Józef Szykowski. Jego zwłoki znaleziono dopiero dwa lata później w odległym końcu korytarza, a wydobycie ciała było możliwe po uprzednim jego pocięciu na kawałki. Pierwszą komorę, tzw. Obłazową Jamę można zwiedzić bez światła, bo znajdują się w niej bowiem dwa okna skalne.

Jaskinia Łokietka

Jaskinia Łokietka

Położona jest w Ojcowskim Parku Narodowym około 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej i jest największą spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja 7 m. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych. Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który schronił się w niej na okres około 6 tygodni po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, w wyniku czego wprowadził w błąd pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście.  Szata naciekowa Jaskini Łokietka jest uboga, zachowała się tylko w niedostępnych miejscach. Jaskinia posiada oświetlenie i ułatwienia dla turystów w postaci schodów, w związku z tym świetnie nadaje się na początek przygód z jaskiniami. Bilet wstępu kosztuje 12zł.

Zobacz również mój ranking najpiękniejszych górskich jezior w Polsce!

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Kujawsko-pomorskie - Co zwiedzić w Toruniu? Część III
Polecane noclegi - ALOHACAMP – klimatyczne noclegi
Lubelskie - Zamość Twierdza Otwarta
Polecane noclegi - Noclegi w Polsce, gdzie szukać?