Polska - Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich

Jaskinia „Raj” to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich. Jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju i tym samym jedną z najpopularniejszych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Znajduje się we wnętrzu niewielkiego wzniesienia Malik o wysokości około 270 m n.p.m. Jest to jaskinia o rozwinięciu poziomym a łączna długość jej korytarzy wynosi 240 metrów.

ZWIEDZANIE

Od 1972 roku jest dostępna dla ruchu turystycznego jednak wyłącznie pod opieką przewodnika. Zwiedzanie możliwe jest bez posiadania specjalnych umiejętności więc każdy sobie poradzi. Trasa jest oświetlona elektrycznie i przystosowana do zwiedzania przez grupy wycieczkowe.

TRASA

Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna wprowadzająca turystów w tematykę krasu. Można zobaczyć tu znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego. W muzeum odtworzone zostało obozowisko rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami. Pokonując trasę i niewielkie jeziorko, mostkiem traficie do Sali Stalaktytowej. Występują tu setki stalaktytów w rożnych stadiach rozwoju a ich liczba sięga aż ponad 200 szt./m2. Na spągu występują stalagmity oraz nacieki zespolone, tworzące ciekawe formy, np. kolumnę naciekową zwaną „Pagodą”.

Jaskinia Raj to wspaniała opcja na zwiedzanie dla całej rodziny. Można ją zwiedzać od 15 stycznia do 15 listopada. Dokładny cennik i możliwość rezerwacji wejściówek znajdziecie tutaj. Inne atrakcje w województwie Świętokrzyskim są tutaj

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Lubuskie - Lubuski szlak wina i miodu
Mazowieckie - Pałac Mała Wieś
Polska - Skybridge721 obok granicy
Polska - Wyspa Sobieszewska – Mewia Łacha