Dolnośląskie - Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, na wysokości 919 m n.p.m. Schronisku „Na Szczelińcu” widoczne na tytułowym zdjęciu znajduje się prawie na samym szczycie Szczelińca. 

Schronisko „Na Szczelińcu”

Jest to jeden z dwóch w Polsce (drugie to Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach) obiektów, do którego w żaden sposób nie można dojechać samochodem. Nie prowadzi tam żadna droga, po której mógłby się poruszać jakikolwiek pojazd. Jedynym sposobem dotarcia jest wybranie się piechotą, a jak czytamy na stronie schroniska, drogi dojścia są dwie:

1. Droga z Karłowa żółtym szlakiem, przede wszystkim najbardziej znana, historyczna, która wiedzie po 665 schodach (tyle w każdym razie wybudowano w 1804 roku). Droga jest wyporęczowana, prowadzi najpierw na przełęcz pomiędzy Małym a Wielkim Szczelińcem, następnie na szczyt i tarasy widokowe. Taki spacer nie powinien zająć więcej niż 30-40 minut. Tę drogę polecamy dla osób mniej sprawnych, z małymi dziećmi oraz przy złych warunkach atmosferycznych.

Korzystając z tej drogi dojściowej samochód trzeba zostawić na jednym z parkingów płatnych w Karłowie.

2. Droga od strony Pasterki, żółtym szlakiem, co prawda ta droga jest krótsza ale na odcinku od drogi do przełęczy – „dzika” – bez żadnych sztucznych ułatwień – barierek, schodków, poręczy. Prawdziwy górski szlak. Na przełęczy łączy się z drogą opisaną powyżej – dalej do góry prowadzi już schodami. Korzystając z tej drogi samochód można zostawić na malutkim (dosłownie na 10 samochodów), ale za to bezpłatnym parkingu, znajdującym się obok wejścia na żółty szlak (nie polecamy pozostawiania tam samochodu na noc).

Szlak żółty – zarówno od strony Karłowa (schody), jak i Pasterki – doprowadza tylko do przełęczy pomiędzy Szczelińcami Małym i Wielkim (potem sprowadza na dół do wspomnianych miejscowości). Od przełęczy wędrujemy bez szlaku – po schodach i drewnianych podestach aż do samego schroniska.

Noclegi

Szczeliniec

W schronisku istnieje możliwość przenocowania. Obiekt dysponuje 38 miejscami noclegowymi, a poza sezonem 41. Są to pokoje wieloosobowe bez łazienek, a dokładne informacje o warunkach i cenach znajdziecie tutaj

Szczeliniec jest niesamowicie widowiskowy, a łatwość jego zdobycia powinna być zachętą dla każdego , z pewnością warto tam wejść.

Inne z pewnością godne uwagi miejsca w tej okolicy znajdziecie tutaj, w zakładce dolnośląskie. To kolejne z niesamowitych miejsc które kryje w sobie ten region Polski. Niebawem wrzucę więcej relacji z tych okolic, ponieważ wybieram się tam jesienią.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Kanał Elbląski
Małopolskie - Western Camp Resort
Polska - Jar Raduni – dzika natura na Kaszubach
Polska - Spacer po Gdańsku – ciekawostki