Podkarpackie - Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XVI wieku. Zamek, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku. 

Architektura

Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica przyrównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na uwagę zasługują również bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i unikalne dekoracje ścienne. Prace budowlane prowadzone były pod kierunkiem architektów włoskich, a prace zdobnicze i dekoracyjne wykonali artyści przemyscy. Po wojnie w Zamku znajdowała się szkoła oraz fabryka samochodów. W 1996 roku w ramach procesu likwidacji FSO, Zamek w Krasiczynie przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Dziś znajduje się tam baza turystyczna.

Zwiedzanie

Trasa zwiedzania obejmuje dziedziniec, kryptę, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową oraz salę ekspozycja. Przewodnik jest obowiązkowy – i bardzo dobrze, uważam, że w takich obiektach nie ma co oszczędzać na ciekawie podanie dawce wiedzy. Bilet pakiet to koszt 25zł obejmuje on wejście do parku, wejście na wieżę zegarową, do lochów i zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Jeśli jesteście tam raz, nie ma co się rozdrabniać i warto zobaczyć wszystko.

Park

Zamek otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Najstarsze założenia parku sięgają XVII wieku i mają charakter geometryczny. W polskiej tradycji szlacheckiej, mającej swoje źródło w mitologii słowiańskiej, synowi przypisano dąb jako najsilniejsze i najpotężniejsze drzewo, a córce lipę kojarzącą się z płodnością i zdrowiem. Znajdziemy tutaj lipy oraz dęby sadzone przez poprzednich właścicieli. W parku rośnie ponad 200 gatunków drzew i krzewów z całego Świata. 

Hotel

Na miejscu działa hotel, do wyboru jest kilka pokoi. Ja zawsze polecam noclegi w zamkach, bo uważam, że jest to ciekawe przeżycie. Pozwala się wczuć w klimat takiego miejsca. Ceny nie są wygórowane, bo doba zaczyna się od 200zł, więc mając do wyboru hotel a zamek, stawiam na to drugie. Na miejscu znajduje się również restauracja oraz salon urody. Wszystkie szczegóły oraz cennik znajdziecie na stronie zamku.

Pozostałe atrakcje w okolicy znajdziecie TUTAJ.

Zapraszam do bieżącego śledzenia mojego profilu na instagramie!

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Łódzkie - Hotel podklasztorze – mój hit!
Polska - Tasteaway – podróże z dziećmi. Recenzja
Polska - Osada Łowców Fok w Rzucewie
Lubelskie - Dwór Sanna – magiczne miejsce