Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
Znudzony zwykłymi atrakcjami? Mamy coś dla miłośników mocnych wrażeń ale ostrzegamy – naprawdę nie każdy się do tego nadaje :)! Chcecie się przekonać jak ciężko i mrocznie jest w prawdziwej kopalni? Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu oferuje możliwość zwiedzania kilku poziomów o różnej skali trudności! Nasz opis zaczynamy od najcięższego. Po wszystkich wysiłkach na miejscu możliwość noclegu w hostelu oraz degustacja piwa i śląskich potraw.
POZIOM PIERWSZY – SZYCHTA
Przed zjazdem otrzymasz pełny ekwipunek i strój sztygarski, a potem ruszysz w najgłębiej położone rejony Kopalni Guido. Najniższy punkt trasy znajduje się na głębokości 355 metrów! Trasa wiedzie obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. „Szychta” to propozycja dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń. Sztygar zleci ci przeniesienie rurociągu o wadze kilkudziesięciu kilogramów, montaż przenośnika taśmowego, przycięcie drewnianego stempla, zabudowę lutni wentylacyjnej i inne roboty, które dostaniesz do wykonania. Przekonasz się, że wysiłek w ciasnocie i zapyleniu kosztuje sporo sił. Punktem kulminacyjnym górniczej szychty na poziomie 355 jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o sporym nachyleniu. Strop w tym miejscu podtrzymują gęsto rozstawione stojaki Valent, na Śląsku popularnie zwane walenciokami. W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów. Wyobraźnia lubi płatać tutaj niespodzianki.
POZIOM DRUGI – MROKI KOPALNI
Przewodnik zaprowadzi Cię w rejon poziomu 355 m i ostatniej czynnej ściany wydobywczej, eksploatowanej w drugiej połowie XX wieku. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido zachowana jest w takim stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili ją górnicy.
Trasę polecamy osobom sprawnym fizycznie. Skala trudności przejścia odpowiada wyprawie szlakami górskimi. Zalecane obuwie trekkingowe i ubiór adekwatny do zwiedzania surowej kopalni. Zjazd górniczą szolą, półtorej kilometra górniczymi chodnikami, upady o sporym nachyleniu, wzniosy, ciasne przejścia to krajobraz trasy na poziomie 355. Towarzyszyć Ci będą przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową zobaczysz pyłowe zapory przeciwwybuchowe. Miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego.
POZIOM TRZECI – KLASYCZNE ZWIEDZANIE
Czekają na Was dwa świetnie zachowane poziomy wydobywcze: 170 m i 320 m. Pod ziemią znajdziesz się dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. Ekspresowy zjazd w ciemnościach zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund!
W pierwszej kolejności odwiedzisz najstarsze dostępne rejony Kopalni Guido na poziomie 170 m. Przewodnik opowie Ci o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. To bowiem patronka górników jest postacią centralną w tej części zwiedzania. Na poziomie 170 m zajrzysz do oryginalnie zachowanych stajni końskich i dowiesz się o roli, jaką odegrały konie w historii górnictwa. Poznasz także zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom niemal „poczujesz” je na własnej skórze.
Punktem kulminacyjnym poziomu 170 m jest kaplica świętej Barbary, zwracająca uwagę ze względu na walory architektoniczne. Największymi atrakcjami na poziomie 320 m są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Część trasy na poziomie 320 m pokonasz elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Przejdziesz przez prawdziwy labirynt górniczych wyrobisk – momentami będzie stromo i ciasno! Pamiętaj, że na całej trasie turystycznej należy zawsze mieć kask chroniący głowę.
Choć Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Zwiedzanie Kopalni Guido kończy się w najgłębiej położonym pubie w Europie! Hala Pomp dla osób pełnoletnich oferuje specjalność zakładu, czyli piwo „Guido” – wyśmienite, warzone przez lokalny browar z Gliwic, występujące w jasnej i ciemnej odmianie. W Hali Pomp możesz także wypić filiżankę kawy, zakupić pamiątki i spróbować śląskiej kuchni.
Dla mniej osób króre podróżują z dziećmi, dostępna jest lżejsza trasa w kopalni królowej Luizy.
Zaledwie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią miasta kryją się podziemne wyrobiska, w których na każdym kroku można poczuć fascynującą historię miejsca i zobaczyć ślady wielkiej rewolucji przemysłowej. Pod koniec XVIII wieku w tych okolicach odkryto pokłady węgla kamiennego i wkrótce rozpoczęto budowę Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, łączącej Zabrze i Chorzów. 14-kilometrowa Sztolnia, której drążenie siłą niemal wyłącznie ludzkich mięśni trwało aż 64 lata, okazała się najdłuższą budowlą hydrotechniczną w europejskim górnictwie węglowym!
Rezerwacja zwiedzania jest obowiązkowa, bilety dostępne online na stronie: Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido.
Śledź moje podróże na Instagramie
@GdziewPolscenaweekendBloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙
Cześć, jestem Kasia...
…i jestem pasjonatką podróży, bliższych i dalszych. Kilka lat temu szukałam inspiracji na jakiś bliski wypad w kraju, odkryłam tyle ciekawych lokalizacji aż stworzyłam fanpage, żeby podzielić się wiedzą z innymi.
więcej o mnie...Polecam!
Ponad 300 stronicowy przewodnik po historii, architekturze i tajemnicach starych murów, od pięknych pałaców do ruiny w środku lasu.
zobacz e-book...