Mazowieckie - Twierdza Modlin – najdłuższy budynek Europy

Cytadela Twierdzy Modlin to najdłuższy budynek w Europie! Ma aż 2250 m długości i zdarzało się, że w czasie pokoju mieszkało w nim do 20 tys. ludzi. Podczas oblężenia mógł on służyć jako schronienie (zależnie od źródeł) nawet dla 60-100 tys. ludzi! A to wszystko znajduje się zaledwie 30km od Warszawy. Piękne krajobrazy i dłuuuuga historia to idealne połączenie na jednodniowy wypad ze stolicy. Oczywiście, w momencie jak będzie to możliwe. A może już tam byliście?

Historia

Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu wybitne walory obronne. W 1806 roku Napoleon, dążąc do rozciągnięcia swych wpływów na wschodzie Europy, tworzy Księstwo Warszawskie i rozpoczyna budowę na terytorium Księstwa szeregu twierdz. Wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie Napoleon podjął w grudniu 1806 roku. Budowę kompleksu koszarowego o długości 2250m rozpoczęto w 1832, a zakończono w 1864 roku. We wrześniu 1939 roku po napaści Niemiec hitlerowskich, od 11 września, przez 18 dni żołnierze walczą w osamotnieniu, dając tym samym przykład wielkiego męstwa. Kapituluje, głównie z powodu wyczerpania się amunicji, medykamentów i żywności. W obronie Modlina straciło życie ponad 2000 żołnierzy polskich. Warto o tym pamiętać. W dalszej fazie II wojny światowej, Twierdza Modlin została „wyzwolona” przez wojska radzieckie 18 stycznia 1945 roku. Wkrótce potem polskie władze wojskowe przejęły ją ponownie.

Do 2000 roku obiekt ten znajdował się na terenie wojskowym i był praktycznie nieznany szerszemu kręgowi ludzi jako atrakcja turystyczna. Od kilkunastu lat powoli ten stan ulega zmianie. Niestety, miejsce pomimo ogromnego potencjału nie potrafi w pełni go wykorzystać.

Baśka Murmańska

Wszyscy znamy bohaterskiego Misia Wojtka. Kim była zatem Baśka? Biała niedźwiedzica staje się coraz bardziej popularną postacią. W 1919 r. na targu w rosyjskim Archangielsku kupił ją jeden z przebywających tam polskich żołnierzy. Chciał w ten sposób zaimponować kobiecie, o której względy konkurował z włoskim kapitanem. Została wytresowana przez jednego z kaprali i z czasem stała się jednym z żołnierzy, zachowującym się jak oni. Wraz z nimi przypłynęła parowcem do Gdańska, a stamtąd trafiła do Twierdzy Modlin. Tu mieszkała wraz z wojskowymi i zażywała kąpieli w wodach tutejszych rzek. Podczas wojskowej defilady na warszawskim Placu Saskim salutowała przed samym Piłsudskim. Baśka zginęła tragicznie. W okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego została zabita przez chłopa, który chciał z niej zrobić futro dla swojej żony. Naprawdę.

To pakiet zwiedzania przeznaczony dla najmłodszych turystów. Zawiera w sobie elementy zwiedzania Modlina, aby zaciekawić dzieci. Opowiadamy o tym, jak żyło się dzieciom 200 lat temu, kim była Biała Niedźwiedzica Baśka oraz śpiewamy piosenki. Zalecany dzieciom do 9 roku życia.

Zwiedzanie

Twierdza Modlin stanowi wielokrotnie rozbudowywany zespół umocnień i zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Twierdzę można zwiedzać z przewodnikiem lub bez. Forma jest dowolna – na rowerach, pieszo lub autami. Osobiście uważam, że na terenach z długą historią warto wziąć przewodnika, bo to skarbnica wiedzy i pasjonaci – sami na pewno nie jesteśmy w stanie na tyle zagłębić sekretów miejsc, które zwiedzamy. Wszystkie szczegóły, oferty i trasy znajdziecie TUTAJ.

Twierdza Modlin obecnie znajduje się w rękach dewelopera. Nawet po sprzedaży cytadela, część koszar i tarasów widokowych na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej muszą być jednak udostępnione zwiedzającym. Oczywiście, takie wymogi stawia konserwator. Mam nadzieję, że teren zostanie fajnie zagospodarowany, a twierdza będzie dostępna dla turystów w ciekawej i przyjaznej formie, chociaż jest to trudne zadanie. Trzymam kciuki i czekam na efekt końcowy.


Oczywiście inne atrakcje w okolicy macie TUTAJ.

Zapraszam na mój INSTAGRAM, gdzie na bieżąco wrzucam swoje relacje.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - 8 znanych filmów nakręconych w Polsce
Małopolskie - Snowlandia – największy na świecie śnieżny labirynt
Polska - Wodospady w Polsce
Kujawsko-pomorskie - Toruń na weekend