Polska - Weekend w Świętokrzyskim

Weekend w świętokrzyskim zleciał mi bardzo szybko. Ten region kojarzył mi się głównie z legendami o czarownicach, najstarszymi górami w Polsce oraz kopalnią krzemienia, która od 2019 roku figuruje na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podrzucam kilka inspiracji na to, co możecie tam zobaczyć w ciągu krótkiego wypadu dlatego, żę naprawdę warto!

Zamek Krzyżtopór

W ostatnich latach to jeden z najchętniej fotografowanych obiektów w województwie świętokrzyskim, który podbija internet. Zamek został zaprojektowany przez włoskiego architekta w XVII wieku i był największą rezydencją magnacką w Europie. Posiada 4 baszty oznaczające liczbę pór roku, 12 sal oznaczających liczbę miesięcy, 52 pokoje oznaczające liczbę tygodni i 365 okien oznaczających liczbę dni w roku. Z pewnością to Krzyżtoporem inspirował się twórca słynnego zamku w Łapalicach. O jego wyposażeniu powstały legendy, fundator, Krzysztof Ossoliński słynął z zamiłowania do luksusu. W XVII wiecznym zamku znajdowało się m.in. przeszklone akwarium z egzotycznymi rybami, a w podziemiach stajnie wyłożone lustrami. W 1770 roku został spalony przez wojska rosyjskie

Obecnie obiekt ma status trwałej ruiny i jest przystosowany do zwiedzania. Na miejscu do zwiedzania dostępnych jest kilka tras: bastiony, oficyna, pałac, ogrody i piwnice. Ja swobodnie przeszłam wszystkie. Jedynie w trasie podziemnej dla odważnych trzeba przejść przez wąski i ciemny tunel, ale to szybka akcja, polecam nawet dzieciom. Na miejscu dostępny jest sklep z pamiątkami, niestety niezbyt atrakcyjnymi. Samo zwiedzanie całości zajmie około godzinki, maksymalnie dwie. Na moim instastory możecie zobaczyć filmy z tego miejsca. Istnieje również opcja nocnego zwiedzania, niestety nie miałam możliwości przetestować, ale jestem pewna, że warto, ponieważ to miejsce ma wyjątkowy klimat.

Święty Krzyż

Jest to jedno z tych niezwykłych miejsc, w których działo się tyle, że można by tym obdzielić całe miasto. Przez kilka wieków było to miejsce kultu Słowian. Niewiele wiadomo o tym okresie, większość teorii powstała na podstawie znalezionych tam śladów i przekazów ustnych. Szczyt Łysej Góry, jednej z najwyższych w województwie świętokrzyskim otacza kamienny wał, ułożony z głazów piaskowca kwarcytowego. Jego długość wynosi około 1,5 km, a wysokość dochodzi do ponad 2 m. Łysa Góra, nazywana Świętym Krzyżem to tylko 594 m n.p.m. Bez trudu każdy tam dojdzie spacerkiem. Dla leniwych istnieje opcja wjazdu autem lub meleksem.

Na górze znajduje się klasztor oraz kościół, w którym są przechowywane relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Przez kilka wieków było to jedne z najpopularniejszych miejsc na pielgrzymki w Europie, przede wszystkim wielokrotnie bywali tu królowie polscy m.in. Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary, Zygmunt August a przed bitwą pod Grunwaldem modlił się tutaj sam Władysław Jagiełło. W podziemiach znajdują się krypty, w tym mumia księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, która jest główną atrakcją. Zwiedzanie kościoła jest bezpłatne. Za opłatą można wejść na wieżę widokową, oczywiście bardzo polecam, schodów jest od groma, ale widok wynagradza wysiłek.

W kościele znajduje się muzeum Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, które dokumentuje ich prace na misjach w Afryce. Znajdziecie tam wiele ciekawych eksponatów, fotografii oraz informacji. Są tam również elementy smutnej historii, kiedy na św. Krzyżu był obóz dla jeńców oraz więzienie. Jako ciekawostkę dorzucę, że w więzieniu siedział tutaj Stepan Bandera. Niestety, pomimo wyroku dożywocia we wrześniu 1939 roku w obliczu pogarszającej się sytuacji na froncie został zwolniony. Jak komuś mało atrakcji, to może jeszcze obejrzeć Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Łysa Góra to miejsce, na które zaplanujcie kilka godzin, spacery na szczycie, kawka, wejście na wieżę i krypta zajmą sporo czasu.

JuraPark Bałtów

Województwo świętokrzyskie to miejsce, w którym znajduje się najwięcej śladów dinozaurów w Polsce. Miliony lat temu żyły tutaj różne gatunki tych niezwykłych stworzeń. Dziś, w Bałtowie możecie zobaczyć nie tylko ślady, ale znajdziecie też wiele edukacyjnych ścieżek oraz miejsc rozrywki. Z pewnością nie jest to wyprawa na chwilę, do zobaczenia jest m.in. prehistoryczne oceanarium, Sabatówka, Zwierzyniec, Park Miniatur, Park Rozrywki oraz prawdziwe samochodowe Safari. Z pewnością nie jest to byle jaki park bazujący na fikcyjnych opowieściach, współpracują z nim różne poważne polskie oraz zagraniczne placówki edukacyjne, oraz archeologiczno-geologiczne. Tak jak większość takich miejsc budzi we mnie mieszane uczucia, tutaj znajdziecie duże walory edukacyjne i wiele rozrywek. Z pewnością na dniach zrobię o tym osoby artykuł.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Miejsce wielokrotnie polecane mi przez czytelników, zostawiłam akurat na koniec mojej krótkiej wizyty. Rozległy i malowniczy teren, na którym znajduje się mnóstwo obiektów z lokalnej architektury, jaką można było podziwiać w świętokrzyskim. Piękne domy, wiatraki, dworek, a nawet kościół robią na dorosłych duże wrażenie. Można rzeczywiście dostrzec i docenić to, jak ludzie wiele lat temu potrafili tworzyć takie skomplikowane budowle, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Ja oczywiście byłam zachwycona. Moje dzieci nie były specjalnie zainteresowane walorami historycznymi i architektonicznymi, ale teren jest piękny i atrakcyjny, więc wizyta im się naprawdę podobała 🙂

Nocleg

Spaliśmy w Siedlisku Carownica Wellness&SPA w Górach Świętokrzyskich. W domku znajdował się kominek oraz sauna. Z tarasu doskonale widać Łysą Górę. Każdy domek posiada własną piaskownicę, grilla + komplet zabawek oraz huśtawkę. Jak ktoś się stresuje pandemią, na pewno może się czuć tutaj bezpieczny. Na ogólnodostępnym terenie są również trampoliny, domki czarownic, huśtawki, miejsca na ognisko oraz tyrolka. Bardzo cenię w takich miejscach zajawkę na lokalną kulturę, uważam, że to nadaje wyjątkowy klimat temu miejscu. W domkach znajdziecie mnóstwo elementów nawiązujących do okolicznych opowieści, a także książki z legendami świętokrzyskimi. Śniadania grają dla mnie ważną rolę – tutaj mogę w 100% polecić. Różnorodnie, mocno lokalnie i dobrej jakości 🙂 W każdym domku znajdziecie cennik z dodatkowymi usługami takimi jak rowery, elektryczne koparki, wypożyczenie teleskopu oraz SPA. To pierwsza strefa Wellness&SPA, jaką widziałam w plenerze. Znajdziecie tam saunę, grotę solną, ruską banię opalaną drewnem oraz intymne rytuały dla dwojga. Z pewnością warto zaglądać na stronę, bo będę organizowała tutaj konkurs, w którym wygrania będzie pobyt w siedlisku.

Krzemionki

Niestety nie udało mi się ich zwiedzić. Obiekt przechodzi obecnie bardzo duży remont, w związku z tym od czerwca będzie stopniowo udostępniany turystom. Całkowite zakończenie prac przewiduje się na koniec roku. Dlatego z pewnością wybiorę się tam, jak tylko będzie taka możliwość, ponieważ od dawna figurowały na mojej liście. W planach mam również Jaskinię Raj, która obecnie jest już otwarta.

Inne atrakcje w województwie świętokrzyskim znajdziecie TUTAJ.

Oczywiście zapraszam do bieżącego śledzenia mojego profilu na INSTAGRAMIE.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Lubelskie - Zamość Twierdza Otwarta
Łódzkie - Bunkier w Konewce
Polska - Kamerka Sportowa? ORLLO 4K SHARK PRO! KONKURS
Polska - Wyspa Wolin