Dolnośląskie - Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra, zwana Perłą Gór Sowich, jest małą, przepiękną miejscowością na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Jej legendarny już „magiczny” klimat zachwyca i oczarowuje niemal wszystkich, którzy choć raz i choć na krótko mieli okazję z nią obcować. Urokliwa i niepozorna miejscowość kryje największą budowlę forteczną w Europie. Jeden z najciekawszych pomników historii na terenie Polskie wciąż jest miejscem mało znanym. Twierdza Srebrna Góra została wzniesiona na 4 szczytach Gór Sowich w latach 1763-1777, przez ówczesnego władcę Prus. Kosztowała rząd pruski niemal roczne dochody państwa, co pozwala nam wyobrazić sobie jej ówczesną potęgę. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej.

Twierdza wielokrotnie brała udział w zawieruchach wojennych, zaczynając od wojen napoleońskich kończąc na II Wojnie Światowej. Pomimo upływu czasu i braku środków na renowację, dziś po 250 latach, twierdza nadal budzi podziw i rozpala wyobraźnię poszukujących tu tajemnic i skarbów.

Twierdza Srebrnogórska stanowi system mniejszych i większych fortów – Wysoka Skała, Rogowy, samodzielny fort Ostróg położony po przeciwnej stronie przełęczy i centralny bastion dowodzenia, zaopatrzenia i obrony – Donżon. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (84m) na terenie fortu Ostróg. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy.

W jego sąsiedztwie istniało siedem bastionów, w których kiedyś funkcjonowały lazarety, piekarnie, browar i warsztaty serwisowe. W pierwszy weekend września, od 2008 roku, odbywa się tu międzynarodowy Festiwal Podróżników 3 Żywioły.

Twierdza Srebrna Góra czynna jest przez cały rok od godziny 10:00 do godziny 18:00.

Od 1 lipca do 31 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę Twierdza otwarta jest o godzinę dłużej, czyli od godziny 10:00 do godziny 19:00.

 

Codziennie odbywa się zwiedzanie Twierdzy z przewodnikiem ubranym w mundur żołnierza historycznego regimentu z epoki napoleońskiej. Czas trasy z przewodnikiem ok. 60 min.

Ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się pomiędzy godz. 16:00 a godz. 17:00, natomiast w weekendy wakacyjne pomiędzy godz. 17:00 a godz. 18:00.

 

Ceny biletów:

Normalny: 17,00 zł

Ulgowy: 14,00 zł (dzieci, młodzież ucząca się, studenci, emeryci, renciści)

Rodzinny (2+2): 51,00 zł

Dzieci do 4 lat: bezpłatnie

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO!
Kujawsko-pomorskie - Toruń na weekend
Dolnośląskie - Hotel Kudowa Manufaktura Relaksu
Polska - DJI MINI 3 – recenzja