Polska - Sztolnia Królowa Luiza – Podziemna Przygoda

To prawdziwa przygoda i unikat, bo nigdzie w Europie nie znajdziecie tak długiego podziemnego spływu! Ale zacznijmy od historii tego niezwykłego obiektu.

Historia

Sztolnia Królowa Luiza to jeden z najważniejszych zabytków przemysłowych na Śląsku. Jej historia sięga końca XVIII wieku, kiedy Śląsk był pod panowaniem Prus. Prace nad budową sztolni rozpoczęły się w 1791 roku.

Czym jest sztolnia?

Woda była ogromnym zagrożeniem w kopalniach, ponieważ była żywiołem nie do opanowania. Sztolnie stosowano od stuleci, rozwiązując problem gromadzącej się wody już na długo przed wynalezieniem pierwszej maszyny parowej. Budowano je od ujścia odprowadzającego wodę na powierzchnię, usytuowanego w najniższym punkcie danej okolicy. Następnie prowadzono je prawie poziomo w głąb wzniesień, gdzie znajdowały się kopalnie. Zwykle sztolnia odwadniała kilka lub kilkanaście kopalń, osiągając długość kilku kilometrów. W odpowiednich warunkach mogła także służyć jako kanał do transportu węgla, szczególnie w czasach, gdy regionalna sieć drogowo-kolejowa była dopiero w sferze planów.

Budowa sztolni, którą można zwiedzać, ruszyła w 1799 roku i trwała 64 lata. Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna stała się najdłuższą hydrotechniczną budowlą podziemną związaną z górnictwem węgla kamiennego. Tunel prowadzi od Zabrza do Chorzowa!

Co czeka na Was w trakcie zwiedzania?

1100 metrów to unikatowy, podziemny spływ łodziami. Trasa zajmie Wam niecałe dwie godziny. W trakcie spływu dowiecie się wielu ciekawostek na temat tego jak przebiegał taki transport, ile trwał godzin i doświadczycie tego, jak skomplikowane było. Poznacie śląskie legendy, oczywiście opowiedziane gwarą dzięki multimedialnym postaciom. To kompleksowe zwiedzanie, bo dalszy fragment podziemnych wyrobisk przebywa się tu pieszo. W trakcie spaceru panuje magiczna aura, bo klimatu nadaje półmrok i skraplająca się woda. 

Podziemna strefa maszyn może być elementem jednej z tras lub całkowicie osobną.  Zapoznacie się z niezwykłym sprzętem, który znacząco ułatwia pracę pod ziemią. Znajdują się tam maszyny służące do wydobywania węgla, w tym 22-tonowy kombajn górniczy. Będziecie mogli je nie tylko obejrzeć, ale również zobaczyć jak działają. 

Po spływie warto zajrzeć na Strefę Carnall. Pięknie zrewitalizowana przestrzeń obfituje w atrakcje. Odbywają się tam różne wydarzenia kulturalne, można obejrzeć ogromną maszynę parową i wspiąć się na punkt widokowy. Dla mnie najciekawszym elementem jest wystawa o górnictwie ratowniczym. Jestem pełna podziwu dla ich pracy, nie jestem w stanie sobie jej nawet wyobrazić. W sąsiedztwie są również parki tematyczne. Pierwszy z nich, Park 12C, to przestrzeń pełna ciekawostek z zakresu przyrody. To ogromny zakres ciekawostek z zakresu przyrody i fizyki. W Parku Techniki Wojskowej zobaczycie również ciekawe eksponaty wojskowe i motoryzacyjne, a nawet będziecie mogli się nimi przejechać.

O czym trzeba pamiętać?

Temperatura w kopalni wynosi kilkanaście stopni, więc musicie się odpowiednio ubrać. To stare wyrobiska, więc nie ubierajcie się odświętnie, a raczej wygodnie. To popularna atrakcja, którą można zwiedzać tylko z przewodnikiem, a liczba miejsc jest ograniczona, warto więc zarezerwować bilety wcześniej. Jeśli wybieracie się z dziećmi, to koniecznie sprawdźcie od którego roku życia dostępne są trasy. 

Komu polecam?

Przede wszystkim to świetna atrakcja dla rodzin, ale myślę, że wszyscy ciekawi tego, jak kiedyś tworzono takie budowle, będą zachwyceni. Ja na pewno jeszcze wrócę w to miejsce. Śmiało możecie zaplanować tutaj cały dzień.

Szczegóły oraz bilety znajdziecie TUTAJ, na oficjalnej stronie obiektu.

Promocje

SuperTicket – to bilet dwa w jednym, czyli w cenie 100 zł otrzymuje się bilet na Podziemny Spacer Górniczy w Kopalni Guido oraz Podziemny Spływ Sztolnią w Sztolni Królowa Luiza. 

Hit Lata! – dokonując zakupu trasy Podziemny Spacer Górniczy w Kopalni Guido, otrzymuje się kod rabatowy -50% na trasę Podziemna Podróż w Czasie w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. 

Szczegóły na stronie: www.podziemnaprzygoda.pl w produktach oraz ich opisach. 

Materiał został zrealizowany we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Polska - Weekend w Świętokrzyskim
Polska - Międzyzdroje na wakacje
Kujawsko-pomorskie - Kujawskie Piramidy
Polska - Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO!