Polska - Kanał Elbląski

Kanał Elbląski to jedyne takie miejsce na świecie gdzie możecie „popływać” na trawie. Jest to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W 1978 fragment kanału uznano za zabytek techniki, natomiast w 2011 został uznany za pomnik historii. Kanał Elbląski w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.

kanał elbląski

Długość głównego kanału Elbląskiego określana jest na 84.2km a bocznych odgałęzień na około 65km, w zależności od źródła. Prace nad Kanałem Elbląskim rozpoczęto już w I połowie XIX wieku. Kanał łączy jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z Druzna, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym, a także przez Kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę z Morzem Bałtyckim.

kanał elbląski

Na trakcie kanału od Ostródy do Elbląga jest 5 pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) i 2 śluzy (Miłomłyn i Zielona) a na całym kanale są cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś. Przy budowie Kanału Elbląskiego wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Różnica poziomów tam to aż 100 m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na platformach ustawionych na szynach oraz zastosowane w tym celu szynowe urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody. W 1912 roku odbył się pierwszy rejs turystyczny.

kanał elbląski

Co warto zobaczyć w trakcie rejsów?  Rezerwat ornitologiczny na jeziorze Druzno. Dodatkową ciekawostką turystyczną jest historia legendarnej osady Truso, która znajdowała się w okolicy jeziora Druzno. Statek odpływa z przystani w Elblągu naprzeciwko Biura Obsługi Klienta przy ul. Wodnej 1b lub z przystani przy pochylni „Buczyniec”. Dokładny rozkład wszystkich tras oraz cennik znajdziecie na stronie żeglugi a listę wszystkich interesujących obiektów i atrakcji w okolicy są na oficjalnej stronie kanału.

kanał elbląski

Inne atrakcje na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego możecie znaleźć tutaj.

Przejdź na instagram

Śledź moje podróże na Instagramie

@GdziewPolscenaweekend

Bloger
Kasia/Gdansk ♥️ Absolwentka turystyki, Gedanistka i studentka Varsavianistyki👩🏼‍🎓
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend 🇵🇱 Autorka 2 bestsellerów📙

Podobne wpisy:

Opolskie - Zamek w Niemodlinie. Zwycięzca rankingu w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej
Polska - Palmiarnia w Poznaniu
Podkarpackie - Kopalnia Ropy Naftowej w Bóbrce
Polska - Osadnik Gajówka w Wielkopolsce